XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
18.05.2020

NEREDE 19 MAYIS MARATONU?


 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'ndan Hatıralarım

 

   

Ben bin dokuz yüz yetmişli yılların başında Köyceğiz ilçemizin Tepearası köyünde ilkokulda okuyordum. O yıllarda bir arkadaşımla köyden bir 19 Mayıs günü Köyceğiz’e, Nahip Hüseyin ortaokulunun 19 Mayıs gösterilerini izlemeye gitmiştim. İlk defa bir bayramı izliyordum. Şort ve atlet giymiş öğrenciler sıraya girerek birbirlerinin omuzlarına basıp yukarı doğru yükselerek sportif hareketler yapıyorlar ve en üste çıkan öğrenci elindeki Türk bayrağını açıp dalgalandırıyor ve seyirciler de gösteri yapan öğrencileri alkış yağmuruna tutmuşlardı.  

Daha sonra bin dokuz yüz yetmişli yılların ortalarında ben Ortaca ortaokulunda okuyor ve 19 Mayıs törenlerinde aynı sportif gösterileri bizler yapıyorduk.

            Muğla Teknik Lisesinde okuduğum yıllarda 19 Mayıs gösterileri daha başka oluyor ve Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından her 19 Mayıs günleri l0 Km Gençlik koşusu düzenleniyor ve koşunun başlangıcında bizler Muğla şehir stadının Atletizm pistinde koşuya başladığımız zaman kalabalıktan birbirimizi iterek geçip, stat dışına çıkarak Muğla şehir merkezinde koşuya devam edip, 5 Km sonunda tekrar geri dönerek şehir stadına 19 Mayıs gösterileri sırasında geri döndüğümüzde seyirciler tüm sporcuları ayakta alkışlıyorlardı.  

            19 Mayıs’ın en büyük koşusu, bizim ortaokul ve lise de öğrenciyken bin dokuz yüz seksenli yılların başlarına kadar Ankara’da ve daha sonraları da Samsun’da yapılan ve tüm atletlerin koşmak için beklediği, ülkemizin bağımsızlığı ile de doğrudan orantılı olan 42 Km 195 metrelik 19 Mayıs Maratonuydu.

            O zaman ulusal basınımız 19 Mayıs Maratonuna çok yer vermekteydi. Bizim 1978 yılında Atletizme başladığımız zaman en büyük maratoncuları Veli Ballı, Sadık Salman, Mehmet Yurdadön, Ahmet Fitoş, Altan Türkeri ve Mehmet Terzi gibi isimler vardı.

            Bu isimler 19 Mayıs Maratonunun başarılı sporcularıydı. Hatta bu maraton 1978 tarihinde Ankara’da yapıldığı zamanlarda bir gazetemiz Sadık Salman ve Veli Ballı için SADIK SALMAN SÜPRİZ YAPTI, VELİ BALLI’YI GEÇEREK 19 MAYIS MARATONUNU KAZANDI’ diye yazmıştı. (20 Mayıs 1978 Milliyet) Bu isimlerden de önce İsmail Akçay, Hüseyin Aktaş, Hazma Canavar gibi isimler varmış.

            Biz 2002 Nisanında Balkan Masterler Kros Şampiyonası için Arnavutluk’un Başkenti Tiran’daydık. Orada yaşlı birisi bizim Türk olduğumuzu anlayınca yanımıza yaklaştı ve bize İsmail Akçay ve Hüseyin Aktaş’ı sordu. Kendisi Arnavutluk’un eski Maraton koşan milli sporcusu olduğunu yıllar önce Ankara’da 19 Mayıs Maratonunu koştuğunu anlatmıştı.

            Ben de Samsun’da üç defa 19 Mayıs Maratonunu 42 Km olarak koşarak bir defa terk ettim, iki defa da maratonu tamamlamıştım.

 Bu anlamlı maraton koşusu bin dokuz yüz doksanlı yıllardan itibaren 42 Km değil de 21 Km yarı maraton olarak Samsun’da devam etti. Ama eski özelliğini kaybetti. Çünkü ülkemizde eskiden maraton koşusu deyince hemen aklımıza 19 Mayıs maratonu geliyordu. 

            Umarız gelecek yıllarda Samsun’da bu maraton yine aynı özelliğine kavuşur ve atletler arasında 19 Mayıs Maratonu dalga, dalga yayılır. Biz bu Maratonun da İstanbul’da yapılan 42 Km Avrasya Maratonu gibi anlamlı olacağına inanıyoruz.

            Ülkemizde Kurtuluş Savaşımızla ilgili iki büyük spor organizasyonu vardır. Bunlardan birisi Ankara’da her 27 Aralık günü koşulan BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU, diğeri de, 19 Mayıs Maratonudur. Bunlardan Büyük Atatürkkoşusu anlamını kaybetmeden Ankara’da yapılmaktadır. 19 Mayıs Maratonu anılarda kalıyor.

            e-mail: eroldolu48@hotmail.com

 

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım