Türk Spor Ajansı

Spor Bilimleri Akreditasyon Süreci Başladı

A+
A-
12.04.2021
886
ABONE OL

Yaklaşık 1200 üyesi bulunan ve Türkiye’ nin spor bilimleri alanında en büyük derneği olan Spor Bilimleri Derneği (SBD), spor bilimlerine yön verme çalışmalarına devam ediyor. Gündemde olan yeni oluşumlardan birisi de “akreditasyon” konusu. Spor Bilimleri Derneğine bağlı olarak kurulan ve ilk üyelerinden birisi olduğum Spor Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (SPORAK), Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile işbirliği içerisinde, ülkemizdeki spor bilimleri alanındaki bölümlerin akreditasyon süreçlerini yürütmek üzere faaliyete geçti.

 Akreditasyon “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirli bir alanda önceden belirlenmiş akademik ve alana özgü standartların bir yükseköğretim programı ve yükseköğretim kurumu tarafından karşılanıp karşılanmadığını ölçen değerlendirme ve dış kalite güvence süreci” (kaynak:www.yok.gov.tr) olarak tanımlanmaktadır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, akredite edilmenin temel amacı, belli standartların sağlandığının kanıtlanmasıdır. Akreditasyon belgesi alan bölüm, yurtdışında eşdeğer bir bölüm ile denklik sağlamış demektir.

Bundan 6 yıl önce TMOK Fair Play Komisyonu ile beraber Üniversiteler Fair Play Kervan Projesi kapsamında gittiğimiz Erzurum Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ni bu kez akreditasyon incelemesinde bulunmak üzere ziyaret ettik. Ekibimizde 3 akademisyen, 1 Gençlik ve Spor Bakanlığı Temsilcisi ile 1 öğrenci temsilcisi vardı. 3 gün boyunca yoğun bir şekilde çalıştık. Fakültede dekanlığın akreditasyon sürecine verdiği önemin gözle görülür düzeyde olmasının bizleri çok mutlu ettiğini belirtmeden geçemeyeceğim. Çünkü, ülkemizde bazı bilim dallarına kıyasla yeni olan Spor Bilimleri, hak ettiği değeri yine paydaşlarının özeni ve çabası sayesinde yakalayacak..

Diğer taraftan,  yöresel yemeklerini tekrar tatma fırsatımız oldu. Ülkemizin her yeri ayrı güzel, ama cağ kebabı gibi olağanüstü güzel bir yiyeceğinin olması, lor dolması gibi fazla bilinmeyen ama tadı damakta kalan bir lezzetinin olması, en özgün özelliklerinden olarak hatırlarda kalacak.. Bilindiği gibi, Erzurum dünya çapında bir kayak merkezi. Erzurum Kayak Kulübü’ nü ziyaret ettiğimizde ise spora gönül vermiş bir aileyle tanıştık. Başkan Atakan Alaftargil bir olimpiyat sporcusu, ağabeyi de kendisi gibi Türk Bayrağını olimpiyatta dalgalandırmış bir kayak sporcusu. Çocukları da babalarının izinden gidiyor, başarı hiçbir zaman tesadüf değil, tutkuyla yapılan her işte olduğu gibi sporda da bunu görmek mümkün.. Pandeminin bir an önce sonlanıp, eskisi gibi izleyicilerin de katılımlarıyla spor etkinliklerinin devam edeceği günlerin gelmesi ise bugünlerdeki ortak beklentilerimizden…

Doç. Dr. Sevim GÜLLÜ

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa

Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.