Türk Spor Ajansı

Kongre yaklaşırken TSYD’ye alkışlar ve uyarılar

A+
A-
19.04.2021
382
ABONE OL

14 Nisan’da 58’nci yılını dolduran 100 yıla yürüyen Türkiye Spor Yazarları Derneği bizim derneğimiz. İlk günden itibaren emek verdim. 12 sene kurucu genel sekreter olarak çalıştım. Bugün hayatta olmayan o günkü başkan ve arkadaşlarımı rahmet ve sevgiyle anıyorum. TSYD geçen haftalar pandemiye rağmen kontrollü bir tüzük tadil kongresi yaptı. O arada iki dönemdir başkanlık yapan Oğuz Tongsir’le genel merkezi gezip inceleme fırsatı buldum. Tek kelime ile mükemmeldi. Avrupa’da ziyaret ettiğim hiçbir spor yazarları derneği böyle modern ve güzel değildi. Geçen dönemlerin başkanları ve heyetleri  ile bu yönetimin yanı sıra; TSYD’ye destek veren başta Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’na da teşekkür etmek yerinde olur. Derneğe gelecek 20 yıl için güvence verdiği bildirilen İBB Başkanı İmamoğlu da sporca SAĞOL’u hak ediyor. Bu başarı ve güzelliklerin yanı sıra; eleştiri değil, istek  ve uyarı olarak bazı notlar yazmam gerekti:

*Haziranda yeni ve de seçimli bir kongre geliyor. Kongrenin yeni yapıyı kurmakta hayatı bir önemi var.

*Bu kongrede eski yönetim aklanırken; en ufak bir dedikoduya sebep olmayacak şekilde, TSYD’yi yeni yönetime (özelikle mali konularda) sorunsuz ve bembeyaz devretmesi beklenir.

*TSYD’nin tüm üyeleri neredeyse 1700’e yakın. Bu üyeler harekete geçmeli ve derneğe fikir olarak proje olarak sahip çıkmalıdırlar.

*TSYD normal masraflarının yanı sıra; özelikle emekli ve ihtiyaç sahibi üyelerine yardım için, gelir getirecek organizasyonları düşünmelidir.

*Başta Futbol Federasyonu olmak üzere, pek çok kuruluş reklam desteği alırken işin başındaki TSYD reklam gelirsiz kalmamalıdır. Bunun için yabancıların marketing dedikleri bir servis devreye girmelidir.

*TSYD’nin uluslararası kuruluşumuz AIPS’de yeni bir yapılanmaya ihtiyacı vardır. Uzun süredir AIPS’de Türkiye’nin adı yoktur. Bir zamanlar (Allah Şifa versin) Togay Bayatlı ile AIPS Başkanlığı yapan Türkiye’den, bugün yalnız (Ona da geçmiş olsun) Murat Ağca kardeşimiz AIPS Avrupa’da vardır o kadar. Yıllarca emek veren AIPS 2’nci Başkanı Esat Yılmaer kenara çekilmiştir.

*Son olarak. TSYD futbol dünyasında çirkinleşen, kulüp tartışmalarına, maksatlı yalan haberlere, TV’leri mahalle kahvesine çeviren yorumculara açıklamalar yaparak, cesurca görüş bildirerek müdahale etmelidir.

Çünkü; TSYD Türk sporunda saygın ve söz hakkı sahibidir.               

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.