Türk Spor Ajansı

Ahmet Aytar’ı Saygı ve Minnetle Anıyorum

A+
A-
01.05.2021
968
ABONE OL

1951 yılında Mısır’ın İskenderiye kentinde ilk kez organize edilen Akdeniz Oyunlarında ülkemize maraton dalında altın madalya kazandıran merhum Ahmet Aytar’ı ölümünün 29.yılında saygı ve minnetle anıyorum. Çünkü mensubu olmaktan gururu duyduğum atletizmin gelişmesine önce sporcu, sonra antrenör ve yönetici olarak önemli katkılar yaptı. Atletizme başlamama vesile oldu ve kısa süre de antrenörlüğümü üstlendi. Kendisine  saygım hep oldu  ve de olmaya da devam edecek.

1991 yılında Sayın Ali Ergenç’in Federasyon Başkanlığı döneminde, orta ve uzun mesafe koordinatörlüğümde faaliyet programına alınmasını sağlayarak Elazığ’ da “Ahmet Aytar Yol koşusu” organize ederek yarışmanın startını da kendisine verdirmemden dolayı da mutlu ve gururluyum. Yeri gelmişken “Geçmişine değer vermeyen, geleceğine yön veremez” sloganı doğrultusunda eski ama eskimeyen şampiyonlarımızdan merhum Ahmet Aytar adına Elazığ’da yarış yapılmasını uygun bulan ve Yönetim Kurulu toplantısını Elazığ’da gerçekleştiren Sayın Ali Ergenç’ e çok teşekkür ediyorum.

Böylesine önemli  değerlerimizin genç kuşaklara aktarılmasını önemli bulanlardanım. Bu nedenle sizlere merhum Ahmet Aytar’ın kısa bir spor geçmişinden bahsedeceğim.   

Ahmet Aytar, 1922 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. 1939’da futbol oynayarak sporla tanıştı.  1941 yılında merhum Ziya Atlet’ in teşvikiyle maraton koşmaya başladı. Aynı yıl Bursa’da organize edilen Türkiye şampiyonasında maraton yarışına katıldı. İlk maraton yarışında da beşinci oldu. 12 kez milli takımda yarıştı. 1944 yılından 1960 yılına kadar Türkiye maraton şampiyonu oldu. 1951 yılında Mısır’ın İskenderiye kentinde organize edilen ilk Akdeniz Oyunlarında şampiyon olarak ülkemize altın madalya kazandırdı. Katıldığı Balkan ve Uluslararası şampiyonalarda ferdi ve takım halinde önemli başarılar elde etti. 1959 yılında Elazığ Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğüne memur olarak çalışmaya başladı.  1960 yılında aktif sporu bıraktı. 1960 yılından 1992 yılına kadar da Elazığ Atletizm İl Temsilciliği görevini sürdürdü.  Türk atletizmine, merhum Aslan Çifci, Hakkı Bakıcı, Niyazi Ayaz, İrfan Özdemir, Cahit Kuran, Aslan Koç ve Necdet Ayaz gibi birçok önemli isimleri atletizme başlattı ve antrenörlüklerini yaptı. 01.05.1992 tarihinde ebediyete intikal etti. Kendisini saygı ve minnetle anıyorum.

YORUMLAR

  1. Cahit kuran dedi ki:

    Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.Hepimizde büyük emeği geçen büyük Şampiyon ATLET AHMET AYTARA.Yazin çok güzel olmuş Teşekkürler emeğine yüreğine sağlık olsun, Allah sağlık sıhhat versin.