Türk Spor Ajansı

“Z KUŞAĞI” BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

A+
A-
18.05.2021
454
ABONE OL

Öncelikle neden bu başlığı kullanmış olduğumu açıklamamın doğru olacağını düşünüyorum. “Z kuşağı” günümüzde sıklıkla kullanılmakta olan moda bir deyimdir. Sosyal bilimciler, 2000-2021 yılları arasında doğanları “Z kuşağı” olarak değerlendirmektedir. Onları farklı kılan özelliklerini de, sorgulayan,  internete kablolu veya kablosuz bağlanan,  mobil cihazlara adeta yapışık olan, sınır tanımayan, grup ruhuna sahip ve takım çalışmalarından hoşlananlar olarak belirtmektedir. Ancak bu neslin sesinin önemsenmesi gerektiğinin de altı çizmektedirler.  

Cumhuriyetimizin kurucusu, özgürlük ve bağımsızlığımızın sembolü olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te o günün gençlerine “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek olan sizlersiniz” diyerek de gençlere verdiği önemi tıpkı günümüzde “Z kuşağı” na verilmesi gereken önem gibidir. Bende 196 ülkede olduğu gibi ülkemizde de uygulanan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin Türkiye koordinatörlüğünü 2014-2019 yılları arasında yapan biri olarak “Z kuşağı” nın ne denli önemli olduğunu yaşayarak görenlerdenim.  Bu nedenle yazı ve söylemlerimde sıklıkla “Geleceğimizin teminatı çocuklar” ve “sözde” değil, özde çocuklar önemlidir” ifadelerini kullanmaktayım. İşte bu nedenlerden dolayıdır ki, geleceğimizin teminatı olan “Z kuşağı” nın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını canı gönülden kutluyor ve başarılı olmalarını da diliyorum.

SAYGI, MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUM

19 Mayıs tarihi önemli gönlerimizden biridir. Önemlidir çünkü 19 Mayıs 1919’da Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı ülkemizin Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Kazandığı bu savaşı da Türk gençliğine 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak armağan etmiştir. 23 Nisan 1920 yılında da ülkenin yönetimini padişahtan alarak egemenlik kayıtsız şartsız milletindir dediği günü de çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak armağan etmiştir. Bu özelliklerinden dolayı da dünya lideri olarak anılmaktadır. İltifat marifete tabidir sözü doğrultusunda dünya lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile gurur duyuyor ve kendisini saygı, minnet ve şükranla anıyorum.                                                                

MANİDAR BİR KARAR DAHA!

Türkiye Atletizm Federasyonunca geleneksel hale getirilerek organize edilen 19 Mayıs yarı maratonu da tıpkı 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusu gibi pandemi koşulları gerekçe gösterilerek yapılmayacak olması manidar bir durumdur. Manidardır çünkü bir yılı aşkındır dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi koşullarına rağmen spor yarışmaları organize edilmektedir. Türkiye Atletizm Federasyonu Yöneticilerinin bu kararı büyük bir vefasızlık ve de saygısızlıktır. Ama bilinmelidir ki vefa ve saygı tıpkı adalet gibi herkese lazım olacak bir şeydir.   

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.