Türk Spor Ajansı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramlarından hatıralarım

A+
A-
19.05.2021
468
ABONE OL

Kurtuluş Savaşımızın başlangıç tarihi olan 19 Mayıs 1919 tarihi, milli mücadelemizin de başlangıç tarihinidir. Bundan dolayı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır. Milli Bayramlarımızın en önemli Bayramlarından birisidir.
Bin dokuz yüz yetmişli yılların başında, Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Tepearası köyünde ilkokulda okuyordum. O yıllarda bir arkadaşımla köyden bir 19 Mayıs günü Köyceğiz’e, Köyceğiz Nahip Hüseyin ortaokulunun 19 Mayıs gösterilerini izlemeye gittik. İlk defa bir bayramı izliyorduk. Şort ve atlet giymiş öğrenciler sıraya girerek bir birlerinin omuzlarına basıp yukarı doğru yükselerek sportif hareketler yapıyorlar, en üste çıkan öğrenci elindeki Türk Bayrağını açıp dalgalandırıyor, seyirciler de gösteri yapan öğrencileri alkış yağmuruna tutuyorlar ve o zaman çevresinde tribün olmayan çayırda bir futbol sahasında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını izleyen halk da öğrencilere alkışlayarak büyük heyecan yaratıyorlardı.
Daha sonra bin dokuz yüz yetmişli yılların ortalarında Muğla Ortaca Ortaokulu’nda okurken, 19 Mayıs törenlerinde aynı sportif gösterileri bizler de yaptık.
Muğla Teknik Lisesinde okuduğumuz yıllarda 19 Mayıs gösterileri daha başka oluyor, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından her 19 Mayıs günleri l0 Km Gençlik koşusu düzenleniyor ve bizler Muğla şehir stadında koşu başladığında, Atletizm pistinden fırladığımız zaman kalabalıktan birbirimizi iterek geçip, stat dışına çıkarak Muğla şehir merkezinde koşuya devam edip, 19 Mayıs gösterileri sırasında Muğla şehir stadına geri döndüğümüzde Bayramı izlemeye gelen seyirciler tüm sporcuları ayakta alkışlıyorlardı. 
19 Mayıs’ın en büyük koşusu, bizim Ortaokul ve Lisede öğrenciyken 19 Mayıs 1969 tarihinde başlayan ve bin dokuz yüz seksenli yılların başlarına kadar Ankara’da ve daha sonraları da Samsun’da koşulan ve tüm atletlerin koşmak için beklediği, ülkemizin bağımsızlığı ile de bağlantılı olan 42 Km 195 metrelik 19 Mayıs Maratonuydu. Ama şimdileri 19 Mayıs Maratonu koşulmaz oldu.
O zaman ulusal basınımız 19 Mayıs Maratonu’na çok yer vermekteydi. Bizim Atletizme başladığımız yılların en büyük maratoncuları arasında Veli Ballı, Sadık Salman, Mehmet Yurdadön, Ahmet Fitoş, Mehmet Terzi, Hanefi Atmaca, Gazi Aşıkoğlu, Cihangir Demirel gibi isimler vardı. Bu isimler 19 Mayıs Maratonunun başarılı sporcularıydı.
Bu isimlerden de önce maratonda İsmail Akçay, Hüseyin Aktaş, Hamza Canavargibi isimler varmış. Şimdi uluslararası alanda başarılı olan bir maratoncumuz yok.
Çok iyi hatırlıyorum, 6 Nisan 2002 tarihinde Balkan Kros Şampiyonası için Arnavutluk’un başkenti Tiran’daydık. Orada yaşlı birisi bizim Türk olduğumuzu anlayınca yanımıza yaklaştı ve bana İsmail Akçay ve Hüseyin Aktaş’ı sordu. Kendisi sporcu olduğunu ve yıllar önce Ankara’da 19 Mayıs Maratonu’nda koştuğunu anlatmıştı.
Ben de Ankara’da 1984 yılında öğrenciyken ve daha sonraları Samsunda 19 Mayıs Maratonu’nu 42 Km olarak koştum.
Ülkemizde eskiden maraton koşusu konuşulduğunda aklımıza 19 Mayıs maratonu geliyordu.

e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.