Türk Spor Ajansı

PEKİN 2022’YE BOYKOT ÇAĞRISI

PEKİN 2022’YE BOYKOT ÇAĞRISI
A+
A-
19.05.2021
467
ABONE OL

HONG KONG (TSA)-Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nı boykot etmek için dünya çapında çağrı yapıldı. Uygurlar, Tibetliler, Hong Kong sakinleri ve diğerlerinden oluşan bir koalisyon, Çin’deki insan hakları ihlallerine atıfta bulunarak Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nın tam anlamıyla boykot edilmesi çağrısında bulundu. Yayınlanan bildiride ülkelere Oyunlar için Çin’e gitmeme çağrısı yapıldı. Çağrının sadece devlet başkanlarının katılmamasını içeren bir “diplomatik boykot” değil, ülkelerin etkinliğe hiç katılmaması gerektiği vurgulandı.

Koalisyonun internette yayınladığı bildiri şöyle: “Şu anda Pekin Olimpiyat Oyunlarına katılmak, Çin’in Uygur halkına yönelik soykırımını onaylamak ve totaliter Çin rejiminin giderek artan baskıcı politikalarını meşrulaştırmakla eşdeğer olacaktır. Sporcuların adaletsizliği durdurmak için platformlarını kullanma gücüne sahip vicdanlı insanlar olduğuna inanıyoruz. Onlara ve tüm insanların var olma hakkına inananları, korku ve baskıdan uzak yaşamaya, hareketimize katılmaya çağırıyoruz.”

IOC’DEN UMUDU KESTİLER

Koalisyonun Associated Press kanalıyla yayınladığı açıklamada ise ile daha da ayrıntılara yer verildi. Tibet Eylem Enstitüsü’nden Lhadon Tethong, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile konuşma zamanı sona erdi. Oyunlar devam ederse, Pekin yaptıklarıyla ilgili uluslararası onay mührü alır. Bu listenin başındaki Uygurlar, Tibetliler ve diğerleri IOC ile iyi niyetle iletişim kurmaya çalıştılar. IOC’nin, insanlara yapılanların ve etkilerini konusunda tamamen ilgisiz olduğu açık” şeklinde konuştu.

Çin Hükümeti, diğer eleştirilerin yanı sıra Hong Kong’daki demokrasi yanlısı göstericilere baskı yapmanın yanı sıra Uygur Müslümanlarının Sincan’da kitlesel olarak gözaltına alınmasıyla suçlanıyor. Tethong “Sincan’daki suçlamalar arasında, Uygurların dil ve kültürlerinin yanı sıra Uygurlara karşı suç sayılması da yer alıyor. Ev sahibi ülke tribünlerin hemen ötesinde soykırım yaparken Olimpiyat Oyunları gibi uluslararası bir iyi niyet spor etkinliğine ev sahipliği yapmak uygun mudur?” diye sordu.

Pekin 2022 Kış Olimpiyatlarının 4 Şubat – 20 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.