Türk Spor Ajansı

TFF’NİN PARASIZ İNSANLARLA İŞİ YOK

A+
A-
10.06.2021
770
ABONE OL

Türkiye Futbol Federasyonu, 2021/22 sezonu Antrenör Lisans Kurs ve Sertifika ücretlerini açıkladı:

Kulüpleri borç batağına saplayıp gitmek başkanlar için “bedava” ama pazarlama tekniği olarak ismini süsledikleri Profesyonel Futbol Yöneticiliği Sertifikası 20.000 TL.  

Orhan Velinin “Bedava” şiirinde olduğu gibi ülke de “hava” bedava ama UEFA PRO Lisans kursu 100.000TL.

Salona giriş “bedava” ama Futsal Antrenörlük kurs ücreti 25.000TL.

Amatör sahalarda “yağmur çamur bedava” ama Çocuk Futbolu lisansı 15.000 TL.

Öğrencilerin öğrenim kredisi aylık 650 TL. Atletik Performans Antrenörlüğü Belgesi      15.000 TL.

Dış sahalarda, “köfte ekmek değil ama” merdiven altı soyunma odalarındaki musluklarda “Acı su bedava” ama TFF B Kaleci lisans kurs ücreti 10.000 TL.

Amatör maçların oynandığı stadyumların dışı “bedava” ama TFF Oyuncu ve Maç İzleme Antrenörlüğü Belgesi 7.500 TL.

SBF futbol ihtisas öğrencilerine TFF Grassroots C sözde bedava ama aynı öğrencinin TFF Grassroots C kurs ücreti 5.000 TL.

TFF’nin parası ile milli maçlarda davetli ağırlamak “bedava” ama TFF Gönüllü Liderlik Belgesi 2.000 TL.

Türkiye Futbol Federasyonu, 2021/22 sezonu Antrenör Lisans Kurs ve Sertifika ücretlerini en üst seviyeye çıkarırken küçük bütçeli antrenörlerin belge sahibi olarak üst düzey kulüplerde (alt yapı dahil olmak üzere) çalışma olasılığını en aza indirmektedir.

Bu karar, Türkiye gerçeğinde ne kadar “abartılı ve gereksiz” eleme amaçlı ise, düşük bütçeli antrenörler o kadar “gerçek”tir. Federasyon bu insanların “önünü tıkamakta” ne kadar kararlıysa, onlar da “önlerini açmakta” o kadar kararlı olduklarının bilinmesi gerekir.

Bazı tabuları yıkabildikleri ölçüde, alt liglerde düşük bütçelere çalışan antrenörlerin yaptıkları elbette çok önemlidir. Dahası, eğer üst düzey takımlarda az sayıda da olsa genç futbolcu futbol oynuyorsa, bu sırf üst düzey takımlarda futbol oynadığı için 15 günlük birleştirilmiş kurslarda “mış” gibi yapılıp dağıtılan B-A lisanslı sözde antrenörlerin antrenmanlarda “yelek dağıtıp-huni dizip” maç öncesi “hadi koçum!” demelerinden değil, büyük bir çoğunluğu karın tokluğuna çalışarak antrenörlük yapmaya çalışan “emekçilerin” alın teri sayesindedir.

Büyük bir çoğunluğu akademik formasyona sahip bu antrenörler futbol teorisi hakkında birçok teknik direktöre taş çıkartacak bilgiye sahiptir. Farklı liglerde olmakla beraber, bu antrenörlerin yetiştirdiği futbolcular üst düzey takımların kapsama alanına fazlasıyla giren ve bu alanda bol bol konuşulan genç yeteneklerdir. Ne var ki, bu antrenörlerden hakkıyla yararlanıldığı söylenemez; üç büyüklerde futbol oynadıysanız liyakatin aranmaması âdettendir. Her yıldız futbolcunun en az üç-beş takımlık kredisi vardır.

Türkiye gerçeğinden uzak kafalarca belirlenmiş bu abartılı rakamlar iç uyum ve dengesi “para ve güç ilişkisi” olan bir anlayışı işaret ediyor. Oraya seçtirilen, orada görevlendirilen, orada belgelendirilen liyakatsiz insanları düşündüğümüzde yapılan her şeyin kendi içinde bir mantığı var. Bu kararla kuşkusuz her kurstan para kazanılır, ama pandemi süresince yasaklar kapsamında tutulan BAL Ligi, amatör küme maçları, alt yapı ve spor okullarında yaklaşık 2 sezondur çalışmayan antrenörler için adil bir karar değildir. Problem de buradadır.

Bu kararla SBF futbol ihtisas mezunu olup C belgesi almaya hak kazanıp antrenörlük mücadelesi veren bir öğrencinin UEFA B lisans kursuna (25.000) müracaat etme olasılığı yoktur.

UEFA B lisanslı bir amatör takım çalıştırıcısının UEFA A lisans kursuna (35.000, B-A birleşik 50.000) katılma gücü yoktur.

A lisansı olan bir antrenörün UEFA Elit A kursuna (45.000) katılma şansı, üst düzey futbol oynamamış UEFA Elit A lisansı olan bir antrenörün UEFA PRO Lisans kursuna (100.000) katılma şansı yoktur. Üstelik, Almanya’da 11 ayda pro lisans verilirken bizde eğer üst düzey takımlarda futbol oynamamışsa 11 yıl sıra gelmiyor.

Bu kararın can sıkıcı ve mantıksız bir başka tarafına gelince;

Asgari ücrete %21,56 zam yapılmasına rağmen net 2 bin 825 lira 90 kuruş olduğu, Gençlik ve Spor Bakanlığı vasıtası ile 2021 yılında öğrencilerimize verilen kredi 550 liradan 650 liraya çıkarıldığı, yani aylık 100 lira zam yapıldığı, Memur emeklileri yıllık yüzde 7,33 zam aldığı, TÜİK, mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre tüketici fiyat endeksi mayıs ayında yıllık yüzde 16,59 olduğu gerçeğini ortada dururken, TFF’nin “biz düşündük, biz yaptık” mantığı ile Antrenör Lisans Kurs ve Sertifika ücretlerine geçen yıla göre %105-400 zam yapmasıdır.

 Bu kararı alanların anlayışı, kulüp yöneticilerinin antrenöre bakış açısını yansıtıyor. Kulüp yöneticileri, ‘Gel!’ diyorlar, antrenörler geliyor. İşlerine gelmeyince ‘Git!’ diyorlar antrenörler gidiyor.

Sonuç olarak, TFF yöneticileri için bilgi, birikim, akademik kariyer ve deneyim önemli değil, onlar; parası olan eski (özellikle üç büyüklerde oynamış) yıldız futbolcu ‘gelsin’ parası olamayan ‘gitsin’ başka iş yapsın ‘bizim parasız insanlarla işimiz yok’ diyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.