Türk Spor Ajansı

EFSANE OLABİLMEK

A+
A-
28.06.2021
437
ABONE OL

Sizlere Türk Atletizminin gelişmesine önce sporcu sonra yönetici ve federasyon başkanı olarak önemli katkılar yaparak efsane unvanını alan saygıdeğer ağabeyim Muharrem Dalkılıç tan bahsedeceğim.  

1938 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. 1954 yılında daha ortaokul öğrencisiyken okul takımında futbol oynayarak sporla tanıştı. 1955 yılında da kros yarışına katıldı. Elde ettiği başarı nedeniyle Gaziantep Beden Terbiyesi Bölge Müdürünün isteğiyle Ankara’da organize edilen 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusuna götürüldü.  Yaşı küçük olması nedeniyle merhum Selahattin Yıldız’ın itirazıyla büyük yarışı koşmasına izin verilmediği için Kızılay’da başlayan, Ulus Valilik binası önünde biten okullar yarışına katıldı. Bitiş yerini şaşırması nedeniyle 30 metre önde koştuğu yarışı merhum Güneş Tecelli’nin ardından ikinci olarak tamamladı. Federasyon Başkanı merhum Naili Moran, ödül töreninde “Bu yarışın galibin Muharrem Dalkılıç olması gerekirken parkuru şaşırması nedeniyle ikinci olmuştur” demiş ve futbol oynadığını da öğrenince Gaziantep Valisini arayarak, “Bu çocuk çok yetenekli Sayın Valim, sizden istirhamım bunun futbol oynamasına izin verilmemesidir” şeklinde ricada bulundu.  Kısa bir süre sonra da merhum Naili Moran Başkan, Muharrem Dalkılıç’ı ailesiyle birlikte Ankara’ya davet etmiş, ailesinden federasyonun himayesinde ve merhum Besim Aybars hocanın nezaretinde çalışabilmesinin müsaadesini alarak efsane bir atletin yetişmesinin başlangıcını gerçekleştirmiştir.   

1956 yılında kros milli takıma girmeyi başaran Muharrem Dalkılıç, 800, 1.500, 3.000, 5.000 ve 10.000 metre yarışlarında 183 defa milli forma ile ülkemizi başarıyla temsil etti. 63 kez Türkiye rekorlarını yeniledi. Ayrıca 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusunu da 7 kez kazandı. Tüm bu başarılarıyla da “Efsane” unvanını hak ederek aldı.

BUNU DA ATLATACAKSIN EFSANE İNSAN

Efsane şampiyon atlet Muharrem Dalkılıç ağabeyim, 4 Kasım 2020 tarihinde dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemide, 38 günün büyük bölümünü yoğun bakımda olmak kaydıyla verdiği mücadeleyi kazanarak hayata döndü. Normal yaşantısını sürdürmeye başladıktan sonra da beklemesi gereken süre dolunca 8 Mayıs 2021 tarihinde Covid-19 aşısını oldu. 6 Haziran 2021 tarihinde 2015 yılında sol dizine takılan protezli bölümde şişlik oluşunca hastaneye götürüldü. Yapılan tetkikler sonucunda vücutta oluşan mantar nedeniyle hasta haneye yatırılarak yoğun bir tedavi süreci başlatıldı. Bu rahatsızlığının duyurulmamasını da benden özellikle rica etti. 26 Haziran 2021 tarihli Hürriyet gazetesinde Sayın Fatih Çekirge’nin “Efsane Atlete Vefa” başlığıyla yazısını okudum. Kısa bir süre sonra duayen gazeteci Sayın Hıncal Uluç ta beni arayarak Muharrem abim ile ilgili sağlık durumunu sordu ve telefonunu istedi. İki duayen gazeteci ağabeylerime Muharrem Dalkılıç ağabeyim ile ilgilenmiş olmalarından büyük mutluluk duydum. Bu nedenle Sayın Çekirge ve Sayın Uluç’a teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

Çok sevdiğim ve de saygı duyduğum büyük şampiyon “efsane insan” Muharrem Dalkılıç ağabeyime, tüm zorlukları nasıl aştıysan bunu da atlatarak aramıza geleceği günü sabırsızlıkla beklediğimizi ileterek şifa diliyorum.

YORUMLAR

  1. Ekrem Özdamar dedi ki:

    Yazılarınızı çok güzel… spor toplum önderlerini hatırlamak, anlatmak bir vefa örneğidir.

    1. Necdet AYAZ dedi ki:

      Sende önemli değerlerimizden birisin Ekrem Özdamar. Yazımı beğenmiş olmana sevindim. Teşekkürler