Türk Spor Ajansı

VE FİNAL!

A+
A-
08.07.2021
416
ABONE OL

Eleme karşılaşmalarıyla birlikte futbol meraklılarının oldukça memnun eden mücadeleler izledik. Euro 2020 şampiyonunu belirleyecek finale kadar sürprizler de beklenenler de yaşandı. İtalya-İspanya yarı finalinde iş penaltılara kadar giderken doğrusu İspanya daha hak eden bir performans koydu. Fransa’nın elenmesiyle birden net favori pozisyonuna geçen İtalya boğalar karşısından çok zorlandığı dönemler yaşadı ama turu geçmeyi başardı.

Danimarka-İngiltere maçında ise tartışmalı bir penaltı kararıyla “ev sahibi”, İtalya’nın rakibi oldu. Doğrusu İngiltere’nin baskın oyunu eninde sonunda kazanacağını gösteriyordu ama 3.’lükten gelme Danimarka doğrusu sıkı direndi. Turnuva boyunca gol yemeden yarı finale gelmeyi başaran İngiltere’ye 20’lik Damsgaard şahane bir serbest vuruşla “ilki” yaşattı. Ama onlar için 55 yıl aradan sonra finale kalmak elbette önemliydi.

Bu noktada dikkat çeken konu final karşılaşmalarının İngiltere’de oynanması meselesi elbette. Hani İngiltere gruplarda elense sesini çıkaran olmayacak da adamlar turnuvanın en kilit karşılaşmalarını “evlerinde” oynuyorlar, final dahil!. Wembley’e daha fazla seyirci alınacağı da gerçek. Haksızlık!

Ayrıca şampiyonanın 11 ülkede oynanması da çok saçma olmadı mı? İsviçre’nin ne günahı vardı, durmadan seyahat etmek zorunda kaldılar.

İngiltere için “o sene bu sene” mi bilmiyoruz ama kamuoyunun özellikle hatalı görünen penaltı kararı sonrası bayağı bayağı İtalya’nın yanında yeraldığını da belirtmek gerekir.

Gelelim Cüneyt Çakır meselesine. 3 maçı çok başarılı yöneten bir trio bu kadar kolay “harcanabilir mi”? Karar açıklanmadan önce konuştuğum kaynaklar, “eğer dönerse bu tamamen politik bir karar olur” dediler. Bunu anlamı Türkiye’ye karşı genel olumsuz bakışın bir yansımasıydı onlara göre. Ama üç maç da yönettiler. En başından hiç çağırmayabilirlerdi de. Öyleyse başka bir olumsuzluk olduğu kesin! Peki biz bunun önüne geçebilecek hamlelerde bulunabilir miydik? Muhtemelen bulunmuşuzdur. Servet Yardımcı orada öyle değil mi? Seçimlerinde desteklediğimiz UEFA Başkanı, Uilemberg ve Rosetti gibi maaş verdiğimiz hakem komitesi başkan ve sorumluları bizim bu “lobi” çabamızı “iplememişlerse” sorun onlarda mıdır? Sorgulamıyoruz, unutturuyorlar. Ya da olan bitenden sorumluluk almıyorlar! Yazık oldu bence! Neden final yönetmesin ya da yarı finallerden birine çıkmasın?

Son olarak A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş’in bugün yaptığı basın toplantısına. Ağır yazacağım TMOK Fair Play Komisyonu’nun önemli ismi Remzi Yılmaz’ı üzeceğim! Kısaca söyleyeyim o zaman; istifa et bırak git hocam, kulüp çalıştır, milli takım hepimizin, söylediklerine razı olamayız! Her şeye bir gerekçe, takımın motivasyonu düşmüşse ben mi toparlayacağım? Bu arada eski futbolcu günümüzün milletvekili Alpay Özalan demiş ki, “2002’de başımızda Recep Tayyip Erdoğan olsaydı final oynardık, yalnız bırakıldık”! Bu en başta Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a da, Şenol Hoca’ya da, Ünal Karaman Hoca’ya da, dönemin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı rahmetli Fikret Ünlü’ye de, dönemin Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy’a da, o günlerde ellerinde bayraklarla sokakları adeta bayram havasına çeviren Türk halkına da büyük saygısızlık! Yapma Alpay, bu sevgi gösterisi değil, Cumhurbaşkanımızı da zor durumda bırakıyorsun, senin yüzünden hiç hak etmediği eleştiri yapılıyor!  

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
9 Mayıs 2022
28 Mart 2022
3 Mart 2022
30 Ocak 2022
29 Aralık 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.