Türk Spor Ajansı

2021 Edirne – Kırkpınar Güreşlerinin Başpehlivanı Ali Gürbüz’ün Başarısı

A+
A-
11.07.2021
414
ABONE OL

Edirne Kırkpınar yağlı güreşleri Türkiye’nin Osmanlı döneminden başlayarak bugünlere kadar gelen en eski spor organizasyonudur. 2020 yılında Pandemi dolayısıyla güreş adına çok önemli olan spor organizasyonu Kırkpınar güreşleri gerçekleşmedi.  Kültürel yönden de yüz yıllara dayanan Kırkpınar güreşleri UNESCO tarafından 2010 yılında kültür varlıkları koruma listesine de alındı.

Bu yıl 660. Edirne Kırkpınar güreşleri 10-11 Temmuz 2021 tarihinde yapıldı. 2021 Kırkpınar güreşlerinin Başpehlivanı Antalya bölgesinden ALİ GÜRBÜZ oldu. Ali Gürbüz Türkiye’nin Yağlı Güreş’te önemli isimlerinden birisi. Yaklaşık son sekiz yıldan bu yana başa güreşen bir sporcu. Bundan yaklaşık altı yıl önce ilk baş pehlivanlığını ilan etti. Baş pehlivan olduğu yılı takip eden bir sonraki yılda da ikinci defa Kırkpınar baş pehlivanı oldu. Kırkpınar’da üç yıl üst üste baş pehlivan olan sporcu ömür boyu altın kemer alıyor. Ali Gürbüz üçünü defa Kırkpınar’a çıkacaktın ki, kendisinin doping yaptığını söylediler ve üç yıl güreşlere almadılar. Bu konuda Ali Gürbüz’ün savunmaları da ortadadır.

Üç yıl çayırlardan uzak kalan Ali Gürbüz, bu zaman zarfında sporu bırakmadı çalışmalara devam etti. 2019 yılında tekrar Kırkpınar’a katıldı ve yine başpehlivanı oldu. Yukarıda da yazdığım gibi 2020 Kırkpınar güreşleri Pandemiden dolayı yapılmadı. 10-11 Temmuz 2021 tarihlerinde yapılan Kırkpınar güreşlerinin baş pehlivanı yine Ali Gürbüz oldu.

Ali Gürbüz’ü ben de basından takip ediyorum. Yılmadı mücadeleye devam etti ve başarıları elde etti. Sporda da azimli olmak başarıyı da getirdi.

Image

Üç yıl üst üste Kırkpınar Başpehlivanları Altın Kemerin ömür boyu sahibi oluyorlar. Ali Gürbüz’ün gelecek yıl da başarılı olacağına inancımız tamdır. Yağlı güreşlerin merkezlerinden birisi de Antalya bölgesi olmuştur. Antalya’nın Yağlı Güreş merkezi olmasının sebeplerinden birisi, başta Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, Antalya’da bulunan ilçe Belediyelerinin güreş yapan sporculara sahip çıkmalarından dolayıdır. Daha önceleri Samsun ve Kocaeli bölgesi yağlı güreşlerin merkeziydi. Ama son yıllarda Antalya bu konuda atak yaptı ve Türkiye’nin yağlı güreş sporunun merkezi durumuna geldi.

Edirne-Kırkpınar yağlı güreşlerinden sonra eğer Pandemi konusundan bir sorun çıkmaz ise başta Antalya olmak üzere  Türkiye’nin bir çok yerinde yöresel olarak da yağlı güreşler gerçekleşecek.

Her yıl ulusal televizyon kanalları Kırkpınar yağlı güreşlerini canlı yayınlarken, bu yıl yayınlamadılar. Ama ben yine sosyal medya’dan ve Kırkpınar’a giden güreş severler aracılığı ile güreşleri yakından takıp ettim.

eroldolu1919@hotmail.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.