Türk Spor Ajansı

PINAR AKYOL AVRUPA ŞAMPİYONU

PINAR AKYOL AVRUPA ŞAMPİYONU
A+
A-
17.07.2021
256
ABONE OL

Güllede 20 yaş altında dünyada bu sezonun en iyi derecesinin sahibi Pınar Akyol, Avrupa U20 Şampiyonası’nda Türkiye’ye ilk şampiyonluğu getiren isim oldu. Şevval Özdoğan ise 3000 metre engellide üçüncülük elde etti.

TALLİN (TSA)-Estonya’nın başkenti Tallin’de düzenlenen 20 Yaş altı Atletizm Şampiyonasından güzel haberler gelmeye devam ediyor. Son yılların en dikkat çekici yeteneklerinden Pınar Akyol, Avrupa U20 Şampiyonası’nda birincilik kürsüsüne çıktı. Bu yıl 17 metrenin üzerindeki tek atlet olarak girdiği finalde rahat bir yarışma çıkaran Pınar, 16.80’lik derecesiyle şampiyonluğu kazandı. Akyol, iki yıl önce 16 yaşındayken gümüş madalya aldığı organizasyonda bu kez şampiyonluğu kazanarak gelecek ay Kenya’da yapılacak Dünya U20 Şampiyonası için de iddiasını ortaya koydu. Akyol, Emel Dereli’den sonra bu branşta Avrupa U20 şampiyonu olan ikinci Türk gülleci oldu. Gülle finalinde yarışan bir diğer milli atlet Büşra Hatun Ekinci ise 14.65’lik dereciyle Avrupa yedinciliğini aldı.

ŞEVVAL ÖZDOĞAN’DAN BRONZ MADALYA

3000 metre engellide yarışan iki Türk atletten Şevval Özdoğan, Avrupa üçüncülüğünü kazanırken, Pelinsu Şahin finali 14. sırada noktaladı. Çok iyi bir yarışma çıkaran Şevval, 10:07.84 ile kişisel en iyi derecesini 10 saniye aşağı çekerek Alman Olivia Gürth ve Macar Greta Varga’nın arkasından kürsüye çıktı. Özdoğan, bu yıl İstanbul’da Balkan U20 şampiyonluğunu kazanmıştı. Finalde Pelinsu Şahin, 10:46.02 koşarak 14’üncü oldu.

Öte yandan yüksek atlama finalinde yarışan Ali Eren Ünlü ise 2.09’luk dereceyle 11’inci,  cirit atmada ise Oğuzhan Usta 65.89’luk derecesiyle 12’inci sırada müsabakayı tamamladı.

Avrupa U20 Şampiyonası’nda yarın yapılacak olan 400 metre engelli mücadelesinde ise Berke Akçam finale çıkacak. Berke, yarı finalde 50.45’lik dereceyle galibiyete uzanırken, şampiyonluk için iddiasını ortaya koydu. Üçüncü günde ayrıca 800 metrede Mevlüt Aras ile disk atmada Enes Çankaya, ciritte de Esra Türkmen adlarını finale yazdırma başarısı gösterdiler. Bu üç atlet de son gün finalde yarışacak isimler arasına eklendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.