Türk Spor Ajansı

2020 TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARININ ARDINDAN

A+
A-
12.08.2021
361
ABONE OL

Dünyayı etkisi altına alan Pandemiden dolayı bir yıl ertelenen ve seyircisiz olarak organize edilen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları 8 Ağustos 2021 tarihinde kapanış töreni ile sona erdi.

Ülkemiz bu organizasyona, 18 branştan 50’si kadın olmak üzere 108 sporcu ile katıldı. Genelde de 2 altın, 2 gümüş ve 9 bronz olmak üzere toplam 13 madalya kazandı. Madalya alarak bizleri mutlu kılan ve de gururlandıran sporcularımızı, ailelerini, antrenörlerini, kulüplerini, katkısı olan herkesi canı gönülden kutluyorum. Keşke mensubu olmaktan gurur duyduğum atletizmden de madalyalar alabilseydik. Madalyalar diyorum çünkü 25 sporcu ile katılmış olduğumuz Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarında federasyon yetkililerinin açıklamaları bu doğrultudaydı. Ama bu beklentimiz maalesef gerçekleşmedi.

Pandemiden dolayı yaklaşık iki yıldır birçok alışkanlığımızı yapamaz hale gelmiş olmamız bizleri üzdüğü gibi mutsuz da kıldı. Ama kısa süre sonra yaşam mücadelesi sürecinde keşfedilmeyen yeteneklerimizin ortaya çıkmasıyla kısmen mutlu olmayı da bildik. 

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında atletizmdeki durum, tıpkı pandemi sürecinde yaşadıklarımız gibi oldu maalesef. Spor kamuoyunu bu beklenti içine iten durum olimpiyat öncesi federasyon yetkililerinin yaptığı açıklamalar ve sporcuların elde ettiği dereceler oldu. Ama bizleri mutlu kılan hususlar da olmadı değil… 

Atletizm camiasını mutlu kılan hususlara gelince;

  • Olimpiyat kotasını alan en fazla sporcuya sahip olmamız,
  • Eda Tuğsuz’un Cirit atma yarışmasında finale kalması ve finalde de olimpiyat dördüncüsü olması,
  • Ersu Şaşma’nın, sırıkla atlamada finale kalarak bir ilke imza atması,
  • Necati Er’in üç adım atlama yarışmasında 73 yıl sonra finalde yarışması,
  • Eşref Apak’ın 5. Olimpiyat oyunlarına katılmış olması,
  • Yasmani Copello Escobar ile Ramil Guliev profosyonel sporculardır. Her iki sporcu da ülkemiz adına katıldıkları yarışmalarda elde ettikleri başarı ve derecelerle ülkemizi iyi temsil etmişlerdir. Yasmani Copello Eskobar’ın yarıştığı 400 metre engelli yarışması müthiş bir yarış oldu. Bu yarışmada birincinin elde ettiği derece 45.94 dünya rekoru oldu. Eskobar da bu yarışmada iyi bir mücadele verdi ve elde ettiği derece de yeni Türkiye rekoru oldu. 
  • Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Muhammet Muharrem Kasapoğlu’nun olimpiyat oyunlarını başından itibaren izlemesi ve sosyal medyadan yaptığı paylaşımların bizleri ziyadesiyle bilgilendirici nitelikte olması önemliydi. Ayrıca kendisine federasyon başkanının vermiş olduğu bilgi doğrultusunda Tokyo öncesi, maraton yarışına katılan Yavuz Ağralı’nın Bingöl’de ailesini ziyaret ederek motive etmesi de bence çok önemliydi.

Olimpiyat oyunları; federasyonların karnesini oluşturan, sonrasında da seçimlerin yapıldığı en önemli organizasyondur. Federasyonumuzun buraya oldukça iyi bir bütçe imkânı ve hiçbir kısıtlama yapılmadan hazırlandığı da bilinmektedir. Bütün bunlardan dolayıdır ki bu son derece önemli oyunlarda beklentilerimize ulaşamadığımız içinde üzgünüz. Bizleri mutsuz kılan konulara gelince,

  • Yavuz Ağralı’nın dışında olimpiyatlara götürülen maratoncuların tıpkı dünya şampiyonasında olduğu gibi yarışı terk etmiş olmaları. (Birinin covid olması nedeniyle yarıştırılmadığı söylentisi, resmi açıklama olmaksızın ortada dolaşmaktadır)
  • Tam takım olarak katıldığımız bilgisi, övgülerle paylaşılan yürüyüş müsabakasına katılan ve madalya umudu olduğu söylenen Salih Korkmaz’ın yarışmayı tek etmesi, diğerlerinin de kendi derecelerinin çok altında kalmaları,
  • 4×100 metre erkekler bayrak takımımızın diskalifiye olmasıdır.

Sonuç olarak 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında görevini yapan sporcularımızı, onların ailelerini, antrenörlerini, kulüplerini ve katkısı olan herkesi kutluyorum. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Muhammet Muharrem Kasapoğlu’na da yukarıda belirtmiş olduğum hususlardan dolayı da teşekkür ediyorum.

2024 Paris Olimpiyat oyunlarında “Doğru, Dürüst ve Saygın” başarılar elde edilmesi dileğimle…   

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.