Türk Spor Ajansı

FASYA DOKU

A+
A-
01.10.2021
65
ABONE OL

“Zihnin senin hizmetçin, Bedenin senin aracın, Ruhun ise evin” 

Yogi Bhajan

Fasya (fascia) Latince’de “bant“ anlamına gelir. Fasya deri altında başlayan, tüm vücudu ve organları saran ağ şeklinde bir sistemdir. Kemiklerimizin, kas liflerimizin, organlarımızın, damarlarımızın ve sinirlerimizin etrafı fasya ile sarılıdır.

Her akşam uykumuzda bu örümcek ağı gibi olan fasya dokusu üretilir.Gün içinde yaptığımız hareketlerle de bu doku yırtılır ve düzene girer. Amaç esnek olmak değil, stabilite ve esneklik arasındaki dengenin korunmasıdır.

Fasya bir su sistemidir. Bedenimiz  %60-65 sudan oluşur, fasya içindeki Hiyalüronik asit içeriği ile suyun jelimsi bir maddeye dönüşmesini sağlar. Sağlıklı fasya jel ile sıvı arasındaki dengenin korunması ile ortaya çıkar.sağlıklı fasyada kaygan dokular, iyi işleyen bir mekanizma gibi aşırı sürtünme  olmadan hareket edebilir. Fizyoterapi’de yada Yoga pozlarında acı hissetmemizin sebebi yapışık (aşırı jelimsi) fasyanın  alt tabakadan ayrılmasıdır.

Duygusal halimiz, yediklerimiz, içtiklerimiz ve gündelik hareketlerimiz fasya yapısını etkileyen unsurlar arasındadır. Sigaranın  fasya yapısı üzerinde yıpratıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Fasya ne kadar sağlıklıysa, fasyanın içinden geçen damarlar, sinirler ve sıvılarda o kadar sağlıklı ve akışlarını rahat sürdürebilirler. Enerji meridyenleride  fasyanın içinden geçtiği bilinmektedir.

Hareketsizlikte fasyanın kaygan ve sağlıklı yapısını kaybetmesine neden olur. Sertleşmeye başlar bu da vücudumuzun çeşitli bölgelerinde ağrılara sebep olur.

Yoga pozları  fasya dokumuzun dengelenmesine yardımcı olur.Dolayısıyla sinir sistemimizin, kaslarımızın ve damarlarımızın rahatlasına, ağrılarımızın dinmesine daha kaliteli bir yaşam sürmemize neden olur. YİN YOGA  pozlarda en az 3 dakika durulduğu için fasya dokuyu en rahatlatan yoga türüdür. Benim Yin yogayı tercih etmemdeki sebeplerden biri fasya dokumun ne kadar rahatladığını fark etmem ayrıca İstanbul gibi hızlı ve hareketli bir şehirde her işimizi koşturmaca içerisinde yaptığımız için DURMAK (pozlarda uzun durmak) ve BEDENİMİ GÖZLEMLEMEK (bedenimle bağlantıda olamanın) Ruhuma ve bedenime ne kadar iyi geldiğini keşfetmemle başladı…

 Sağlıkla Kalın… Namaste…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
1 Aralık 2021
31 Ekim 2021
1 Eylül 2021
15 Ağustos 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.