Türk Spor Ajansı

PEKİN’İN COVİD ÖNLEMLERİ AÇIKLANDI

PEKİN’İN COVİD ÖNLEMLERİ AÇIKLANDI
A+
A-
26.10.2021
46
ABONE OL

PEKİN (TSA)-Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Beijing 2022 Organizasyon Komitesi’nin, COVID-19 pandemi koşullarında Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın sağlıklı ve güvenli bir ortamda gerçekleşmesini sağlamak için alınacak önlemleri ve uyulması gereken kuralları açıkladığı kılavuzu “The Playbook”un üçüncü versiyonu 15 Haziran Salı günü yayımlandı.

IOC ve Beijing 2022 Organizasyon Komitesi tarafından geliştirilen kılavuz, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin Hükümeti, dünyanın her yerinden bağımsız uzmanlar ve kuruluşları da içeren Paydaşlar Görev Gücü’nün kapsamlı çalışmasına dayanıyor.

Oyunlara hazırlıklarını sürdüren sporcular, teknik ekipler, idareciler ve resmi görevliler için riskin en düşük seviyede tutulması adına uymaları gereken kurallar ve alınan önlemleri de içeren tüm bilgiler Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından aşağıdaki gibi özetlendi.

BEIJING 2022 KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI

COVID-19 ÖNLEMLERİ “THE PLAYBOOK”

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Beijing 2022 Organizasyon Komitesi, küresel olarak etkisini gösteren COVID-19 pandemi koşullarında Beijing 2022 Olimpiyat Oyunları’nın sağlıklı ve güvenli bir ortamda gerçekleşmesini sağlamak için alınacak önlemleri ve uyulması gereken kuralları içeren bir dizi kılavuz (The Playbook) yayımladı.

IOC ve Beijing 2022 Organizasyon Komitesi tarafından geliştirilen kılavuz, Çin Hükümeti ve diğer ilgili Çin makamlarının yanı sıra uluslararası uzmanlar ve kuruluşların kapsamlı çalışmasına dayanıyor.

Oyunlara hazırlıklarını sürdüren ülkelerin sporcuları, teknik ekipleri, idarecileri, uluslararası federasyonların görevlileri ve medya mensupları için riskin en düşük seviyede tutulması adına uymaları gereken kurallar ve alınan önlemleri de içeren tüm bilgiler Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından aşağıdaki gibi özetlenmiştir.

Aşılanma Süreci

Aşının COVID-19 virüsünün bulaşması ve yayılması riskini büyük ölçüde azalttığı ve tüm aktivitelerin güvenli bir ortamda yapılmasına imkan sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Oyunlara katılacak tüm bireylerin Çin’e hareketlerinden en az 14 gün önce bulundukları ülkenin aşı kuralları doğrultusunda, aşı süreçlerini tamamlamış (tam aşılı) olmaları gerekmektedir. Aşı sürecini tamamlamadan Oyunlara gelecek tüm bireyler, özel ayarlanmış bir tesiste 21 günlük karantina uygulamasına tabi tutulacaktır.

Dışa Kapalı Sistem (Closed Loop)

Oyunlara katılacak tüm bireylerin Çin halkı ile temaslarını ortadan kaldırmak için uygulanacak özel bir sistemdir. Bu sistemde bireylerin Oyunlarla ilgili operasyonel görevlerini icra etmelerinde bir engel bulunmayacak olup yalnızca Beijing 2022 Organizasyonu tarafından izin verilen lokasyonlar arası seyahat edebileceklerdir. Yarışma tesisleri ve konaklama tesislerini kapsayacak bu lokasyonlar arasında sadece organizasyon tarafından özel tahsis edilmiş araçlar kullanılabilecektir.

Fiziksel Temas

 • Fiziksel temas, sarılmak ve tokalaşmaktan kaçının.
 • Sporcularla en az 2 metre ve diğer tüm görevlilerle en az 1 metre mesafede olun.
 • Kalabalık ve kapalı alanlardan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Ulaşım için sadece organizasyon tarafından özel tahsis edilmiş araçları kullanın ve izniniz olmadıkça toplu taşıma sistemini kullanmayın.

Hijyen Kuralları

 • Ellerinizi sık sık yıkayın ve el dezenfektanlarını kullanın.
 • Kapalı bir alanda veya 2 metrelik mesafe içerisinde herhangi biri varsa maske takın.
 • Kullandığınız maskeleri sık sık değiştirin, nemli ve sıcak havaları göz önünde bulundurarak yanınızda yedek maskeler taşıyın.
 • Öksürmek istediğinizde maskenizi, mendilinizi veya dirseğinizin iç tarafını kullanın.
 • Sporcuları sadece alkışlayarak destekleyin, tezahüratta bulunmayın.
 • Hiçbir eşyanızı paylaşmayın ve eşyalarınızı sık sık dezenfekte edin.
 • Her 30 dakikada bir bulunduğunuz kapalı alanı havalandırın.


Seyahatiniz Boyunca Bilmeniz ve Uymanız Gereken Kurallar

Seyahatten Önce

 • COVID-19 İrtibat Görevlisi aynı zamanda IOC ve Beijing 2022 Organizasyon Komitesi ve Çin sağlık kurumları için de irtibat kurulacak kişi rolünde olacak ve kurallara uymanızı sağlayacak ve her aşamada size yardımcı olacaktır.
 • Çin’e geliş tarihinizden 14 gün önce “My 2022” uygulamasını telefonunuza indirin ve Beijing Health Monitoring System’e (HMS) giriş yapın. Aşı sertifikanızla birlikte günlük olarak sağlık durumunuzla ilgili verileri bu sisteme girin (vücut sıcaklığı, semptomlar vb.).
 • Çin’e uçuşunuzdan önceki 96 saat içinde iki ayrı günde, iki defa Covid-19 testi yaptırın ve yalnızca her iki test sonucunuz da negatifse seyahat edin.
 • Daha önce COVID-19 geçirmiş olan bireyler için Beijing 2022 organizasyon komitesine laboratuvar pozitif ve negatif test sonuçları ile birlikte başvuru formu gönderilecek ve alınacak izin sonrası seyahat edilebilecek.
 • Aşı sürecini tamamlamamış bireyler COVID-19 testlerine ek olarak uçuşlarından önceki 72 saat içinde antijen testi (Igm) yaptıracaklardır.
 • Uçuşunuzdan önce almış olduğunuz negatif test sonucu sertifikalarını, gerekirse antijen testi sertifikasını ve girişte vize yerine geçecek PVC Akreditasyon kartınızın bilgilerini değerlendirme için ülkenizde bulunan Çin Büyükelçiliği’nin onayına sunun. Büyükelçiliğin inceleme sonucu size “Green Health Code” sağlayacaktır.
 • Green Health Code bilgilerinizi kullanarak telefonunuzda oluşturacağınız “Health Declaration Process” QR kodu Çin’e girişte kullanacaksınız.

Sporcular ve Kafileler için Önemli Hatırlatmalar

Testi pozitif çıkmış biriyle temaslı olduğunuz belirlendiğinde COVID-19 İrtibat Görevliniz tarafından test için çağrılacaksınız. 7 gün boyunca 12 saatte bir PCR testi olmanız gerekecektir. Yarışmanızdan 6 saat önce yapılacak testinizin negatif çıkması durumunda yarışmaya devam edebileceksiniz.
Yemek salonunda her zaman aynı grupla birlikte yemek yiyin ve diğer gruplarla aranızda en az 2 metre mesafeyi koruyun.
Açılış ve Kapanış Törenlerinde uyulacak kurallar daha sonra açıklanacaktır.

Yukarıda özetlenen bu COVID-19 önlemlerine yapılacak yeni eklemeler ve güncellemeler, IOC ve Beijing 2022 Organizasyon Komitesi tarafından Aralık ayında paylaşılacak ve TMOK tarafından sizin bilginize sunulacaktır.

TMOK web sitesinde bulunan “The Playbook” dokümanın Oyunlara katılacak tüm yetkililer tarafından tüm ayrıntılarıyla incelenmesi ve kurallara harfiyen uyulması çok büyük önem arz etmektedir.

IOC ve Beijing 2022 Organizasyon Komitesi tarafından alınan tüm önlemler ve uyulması gereken kurallar riski en aza indirmek için belirlenmiştir. Kuralların ihlal edilmesi durumunda Oyunlardan diskalifiye edilebilir veya Çin Devleti yasaları gereği yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.