Türk Spor Ajansı

Federasyon Seçimlerinin Ardından

A+
A-
09.11.2021
714
ABONE OL

Normal koşullarda dört yılda bir gerçekleştirilen bağımsız spor federasyonları seçimleri 2020 yılında yapılacaktı. Ancak pandemi gerekçe gösterilerek 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları bir yıl ertelenince Federasyon yönetimlerinin süresi de otomatikman ertelendi.  

Gençlik ve Spor Bakanlığının talimatları doğrultusunda bağımsız spor federasyon başkanlık seçimlerinin 16 Ekim, 8 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılacağı spor kamuoyuna duyurularak seçim için startı verdi.

Bazı federasyonlar, Danıştay’ın 19.07.2016 tarihli kararında %15 imza toplanmasının eşitlik ilkesine aykırılığına uyarken bazı federasyonlarda bu karara uymadan seçimlerini yaptılar. Ancak görüldü ki Danıştay’ın bu kararına uymayan Boks ve Satranç federasyonları seçimlerinde adaylar konuyu yargıya taşıyarak yürütmeyi durdurma kararını aldırdılar. Böyle olumsuzlukların bundan sonra da yaşanmaması için Gençlik ve Spor Bakanlığının mutlaka gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durumda yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da prestij kaybına uğramamız kaçınılmaz olacak.   

Demokrasinin gereği olarak, mensubu olmaktan gurur duyduğum Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı seçim yarışına eski milli, şampiyon, rekortmen atlet ve 5 ayrı ilde Gençlik ve Spor il Müdürlüğü yapmış biri olarak ve camiamın önemli isimlerinin önerileri doğrultusunda katılma kararı aldım. Aldığım kararı da 27 Eylül 2021 tarihinde Türkiye Spor Yazarlarının İstanbul’daki Genel Merkezinde yapmış olduğum basın toplantısıyla spor kamuoyuna projelerimle birlikte duyurdum.

Ancak delege listesi açıklanmadan imza toplanması, önemli kulüplerimizden birinin delege listesinde mevcut federasyonun yönetim kurulundaki 4 kişinin yer alması ve %15 imza toplanması sürecinde tabiri caizse tüm aday adaylarının dilenci konumuna düşürülmesini demokratik ve sportmenliğe yakışır bulmadığım için bu seçim yarışını sürdüremeyeceğimi düşündüm.  Bu düşüncemi de birlikte yola çıktığım arkadaşlarımla istişare ederek kararlaştırdıktan sonra da 15 Ekim 2021 tarihinde basın açıklamasıyla spor kamuoyuna duyurdum.

Sonuç olarak bazı federasyonlarca seçilme kaygısı nedeniyle Danıştay kararına uyulmadan gerçekleştirilen bu seçimler; Mahkeme ve Tahkim Kurulu kararıyla durdurularak ileri bir tarihe ertelenenler hariç, 8 Kasım 2021 tarihi itibarıyla tamamlandı.  Seçilen başkanlar da 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarında ülkemizi en üst düzeyde temsil etme görevlerini üstlenmiş oldular. Seçilen başkan ve yönetim kurul üyelerine milli, şampiyon ve rekortmen bir atlet olarak başarı dilemek sportmenliğe yakışacağı için diliyorum.

YORUMLAR

  1. Veli ballı dedi ki:

    Necdet ayaz ın üstüne basa basa bir hukuksuz olduğunu ve yapılan seçimlerin yenilenmesi gerekir.
    Seçime katılan devlet seçmenleri daha demokratik bir ortam yaratması gerekirken tamamen yandaş olarak kendilerini göstermiştir.bu saattten sonra atletizm sporu çok kan kayb edecektir dilerim insanları ayrıştırıcı değil birleştirici bir şekilde ele almalı.85milyonluk bir ülkede atletizm geri gitmektedir sevgiler saygılar