Türk Spor Ajansı

GELECEĞE IŞIK TUTAN DEĞERLERİMİZ

A+
A-
28.11.2021
237
ABONE OL

Geçmişine değer verilmesiyle, geleceğe yön verilebilmenin önemini büyüklerimizden öğrenmiş olmaktan dolayı ziyadesiyle mutluyum. Bu cümleden hareketle sizlere mensubu olmaktan gurur duyduğum Türk Atletizminin gelişmesine sporcu ve yönetici olarak önemli katkılar sağlayan bir değerimizden bahsetmek istiyorum. Çünkü bu değerimiz belli aralıklarla kızının yanında Portekiz de olmasına rağmen sosyal medya aracılığıyla paylaştığı önemli bilgiler, beni mutlu kıldığı gibi yol gösterici de olmaktadır.

Bu büyüğüm bana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanımız Sayın Prof. Dr. Uğur Erdener’in 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları ile ilgili açıklamasını 26.11.2021 tarihinde Whatsapp’tan gönderdi. Gönderinin altına da Olimpik kadroda bulunan sporculara temiz ve saygın başarılar alınabilmesi için TMOK’un yapılan katkılarından memnuniyetle bahsederek benden Türk Spor Ajansı’nda bu konu ile ilgili bir yazı yazmamı istemiştir. Doğrusu bu istek beni oldukça duygulandırdı.

Gönderilen bilgide TMOK ve Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanı aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat Komitesinin Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Uğur Erdener’in 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarını değerlendirmiş olması vardı. Sayın Erdener’in en fazla madalyanın alınmış olmasından memnun olduğunu ancak bunun yeterli olmadığı belirtiliyordu. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla olimpik kadroya tesis, malzeme ve imkân olarak önemli katkılar yapılmasına, okçuluk branşında Mete Gazoz’un aldığı altın madalyanın çok önemli olduğunu ve bunun da tesadüf olmadığının altı çiziliyordu. Yapılan desteklerin devam edeceği, daha fazla madalyanın 2024 Paris Olimpiyat oyunlarında alınmasının umut edildiği belirtiliyordu. Türk sporuna yaptığı katkıların yanı sıra yaptığı tespitlerden dolayı üyesi olduğum TMOK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Uğur Erdener’i  “İltifat marifete tabidir” sözü doğrultusunda canı gönülden kutluyorum. 

Bu bilgilerden sonra sizlere yazımın başında belirttiğim camiamın değerli büyüklerinden biri olan Sayın Nursel Gülay’ı tanıtacağım.

Nursel Gülay 1945 yılında Girit göçmenlerinden bir ailenin ilk kızı olarak İzmir Karşıyaka’da dünyaya geldi. Orta öğrenimi sırasında okul takımlarında basketbol, voleybol ve atletizm yarışlarına katılarak spora başladı. 1959 yılında Disk atma branşında milli takıma girdi. 18 kez milli oldu. Katıldığı Türkiye, Balkan ve Uluslararası yarışmalarda birçok kez ferdi ve takım halinde önemli başarılar elde etti.

1961 – 1965 yılları arasında Demokrat İzmir, Yeni Asır, Ege Ekspres ve Sabah Postası gazetelerinde spor muhabirliği yaptı. İlk bayan spor muhabiri olma unvanını aldı. İzmir Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğünde çalışmaya başladı. Daha sonra Ege Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda bu görevini sürdürerek emekli oldu.

Türk atletizminin önemli paydaşlarından biri olan, İzmir Amatör, Yu-Pi ve Çimentaş Atletizm Kulüplerinin kurucuları arasında yer aldı. Kulüp müdürlüğü, Atletizm Federasyonu Yönetim ve Eğitim kurul üyeliklerinin yanı sıra İzmir Atletizm, Cimnastik ve Herkes İçin Spor Federasyonlarının İl Temsilcilikleri görevlerini üstlendi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde Yüksek Danışma ve Disiplin kurul üyeliği, İzmir Masterler Derneği, Naili Moran Atletizm Vakfı, Bornova Kültür Sanat Vakfı, İstanbul Atletizm Vakfında önemli görevler üstlendi. 3 çocuk 5 torun sahibi olan Nursel Gülay, bilgi birikimini başta torunları olmak üzere gençliğe vermeyi sürdüren önemli değerlerimizdendir. Kendisine teşekkür ediyor sağlık diliyorum.  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.