Türk Spor Ajansı

MUTLULUK

A+
A-
01.12.2021
149
ABONE OL

Yaşlı bir Zen ustası, çırağın sızlanmalarından usanır ve bir sabah onu tuz almaya yollar. Çırak döndüğünde usta ona bir bardak tuzu bir bardak suya katmasını ve sonra da bu suyu içmesini söyler. “Tadı nasıl?” diye sorar usta, “acı” der çırak. Usta güler ve çıraktan yine bir avuç tuz almasını ve gidip göle atmasını ister. Beraber sessizce yakındaki göle doğru yürürler. Çırak bir avuç tuzu göle savurduğunda “şimdi gölden su iç” der usta. Genç çırağın çenesinden sular damlarken usta tekrar sorar: “Tadı nasıl?”     “taze” der çırak. Usta bu sefer “tuzun tadını alıyor musun?” diye sorar. “Hayır” diye yanıtlar genç adam. Bunun üzerine usta, genç ve ciddi delikanlının yanına oturur ve usulca anlatmaya koyulur:

“Hayattaki acılar katıksız tuza benzer; ne eksik ne de bir fazla. Yaşanan acının miktarı  değişmez, hep aynıdır. Ancak tattığımız acının miktarı onu koyduğumuz kaba göre değişir. O yüzden acı içerisindeyken yapabileceğimiz yegane şey algını genişletmektir.”

“Bardak olmayı bırak, göl ol”

BUDA öğretisinin dört temel ilkesi vardır.

Dukkha: Acı çektiğini bilmek.

Samudaya: Çektiğin acının nedenini bulmak.

Nirhodha: Çektiğin acının biteceğini bilmek.

Magga: Seni acıdan kurtaracak yolu bilmek.

Mitolojide çokça bilinen bir hikaye vardır. Tanrılar, kolay elde etmesinler diye mutluluğu insanlardan saklamaya karar vermişler, fakat mutluluğun nereye  saklanması gerektiği konusunda aralarında bir fikir tartışması çıkmış. Tanrılardan biri  yıldızlara saklamayı, bir diğeri ise ormanın derinliklerine gizlemeyi önermiş. Bunlara  itiraz eden bir başka  tanrı ise mutluluğu denizin dibine saklamayı teklif etmiş. Bu şekilde tüm tanrılar önerilerini bir bir sıralamışlar… En sonunda  tanrılardan biri söz almış: “Hiçbiri olmaz. İnsanoğlu arar bulur, en iyisi mutluluğu onların içine saklayalım, her yere bakarlar da kendi içlerine bakmak akıllarına gelmez” demiş ve diğerleri de kabul etmiş.

“Kendini küçük görmeyi bırak.

Sen yürüyen bir evrensin.

Büyük bir potansiyelle doğdun.

İdeallerin,hayallerin,gerçekleştirmek

İstediklerin var. Kanatların var.

Sürünmek için değil,uçmak ve yaşamak için doğdun.

Elinde ipin var olduğunu bilirken ne diye kuyunun dibinde durmaya devam edersin?

Evren senin dışında değil, evren senin içinde”

MEVLANA

Mutluluğu, huzuru  dışarıda  değil, bakış açımızı değiştirerek  içimizde  bulmak  dileği ile, yeni yılınızı  kutlar; farkındalıklı  bir  yıl  dilerim.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
2 Ocak 2022
31 Ekim 2021
1 Ekim 2021
1 Eylül 2021
15 Ağustos 2021
YORUMLAR

  1. Züleyha dedi ki:

    Yıldız Hocam, çok güzel bir hikaye. Yeni yılda bol bol yazılarınızı okumak dileğiyle.

  2. Nurgül Öztaş dedi ki:

    Muhteşem bir yazı,teşekkürler..”insan küçük bir alem ” demekle yanılmamış Farabi size ve tüm okuyuculara mutlu yıllar diliyorum