Türk Spor Ajansı

BİZİM TSYD VE BİR MEVZUAT HİKAYESİ

A+
A-
30.01.2022
237
ABONE OL

TSYD (Türkiye Spor Yazarları Derneği) bizim derneğimiz.12 yıl rahmetli Kahraman Bapçum’un Başkanlığında kurucu genel sekreterliğini yaptım. AIPS’de (Uluslararası Spor Yazarları Derneği) ülkemi temsil ettim. Zor koşullara rağmen, TSYD bugün iyi durumda, iyi yönetilmeğe çalışılıyor. Amma, bu işin bir amması var. İşte hikayesi:

Ünlü spor adamı rahmetli Turgut Atakol’un torunu Mine, evli ve Avusturya’da yaşıyor. Mine dünyaca ünlü bir spor foto muhabiri. Öyle ünlü ki; IOC’nin fotoğrafçısı ve Lozan’daki Olimpik Müze’de eserleri sergileniyor.

AIPS’in her yıl yaptığı spor fotoğrafları yarışmasına Türkiye’den giren de yok, kazanan da. Ben Mine bu yarışmalara girsin diye bizim TSYD’ye başvurmasını istedim. Başvurdu, geri döndü. Sebebi: Sigortalı değilmiş. Mine dünyadaki pek çok spor gazetecisi, gibi freelance (yani serbest fotoğrafçı) idi. İş yaptıkça kazanan bir spor fotoğrafçısı. Hatta; başarılarından dolayı ünlü bir fotoğraf makinası firmasının tanıtım yüzü. Çare aradık. Mine yaşadığı ülke olan Avusturya’nın Spor Yazarları Derneği’ne başvurdu. Aradan bir ay bile geçmeden, tebriklerle kabul edildi. Hem üyelik kartı, hem de dünyada geçerli AIPS Kartı verildi, biz de mutlu olduk. Amma; TSYD’nin devlet yönetiminin kötü günlerinden kalma MEVZUAT konusunun ülkemize neler kaybettirdiğini de bir defa daha gördük. Ben de herkese örnek olsun, TSYD tüzüğü zamana uysun diye Mine’nin kartlarının fotoğraflarını yazıma ekledim.

YORUMLAR

  1. Bahri Vreskala dedi ki:

    Sevgili Ağabeyim iyi akşamlar. TSYD ‘ nin böyle bir saçmalık yaptığına inanamıyorum. Üstelik sizin gibi basın’ ın ve sporumuzun gelişmesi için hayatını adayan, örnek aldığım, hizmette önce Ülkem diyen ve “BEKLENTİSİZ HİZMET ” yapan saygın ve gerçek bir “SPOR ADAMININ ” önerisinin dikkate alınmaması beni cidden üzdü. İşte bu yüzdendir ki ilerleme kaydedemiyoruz. YAZIKLAR OLSUN …..Saygılarımla