Türk Spor Ajansı

ÇOCUKLAR ÜLKELERİN YARINLARIDIR

A+
A-
21.04.2022
470
ABONE OL

23 Nisan önemli günlerimizden biridir. Önemlidir çünkü bu tarihte Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin milli iradesinin temsil edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisini 23 Nisan 1920 tarihinde toplamış ve bu günü çocuklara bayram olarak armağan etmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu, özgürlük ve bağımsızlığımızın sembolü olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan Ulusal Egemenlik çocuk Bayramından sonra da 19 Mayıs tarihini de gençlere bayram olarak armağan eden dünyadaki tek liderdir. Ancak her iki bayramın da geçmişte olduğu gibi amacı doğrultusunda kutlanmıyor olması manidar bir durumdur. Manidardır çünkü “spor sağlıktır” sözü doğrultusunda sağlıklı ve mutlu nesillerin yetiştirilmesi için çocuk ve gençleri spora yönlendirilmesi gerekmektedir.   

2020 yılı başından itibaren içinde ülkemizin de bulunduğu 183 ülkeyi etkisi altına alan Covid–19 Pandemi ve varyantları yüzbinlerce can kaybına neden olduğu gibi, fizyolojik ve sosyolojik travmalar da yaratmıştır. Normalleşme sürecinde, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de gerekli tedbirler alınacaktır. Alınan tedbirler arasına egzersiz, yani spor yapılmasının önerilmiş olması sporun ne denli önemli olduğunu ortaya koymuştur. Ancak öyle bir sorun var ki gerekli tedbirler alınmadığı takdirde daha büyük bir tehlike olacağı kesindir. O tehlike de kontrolsüz artan nüfus ve göçmen sayısıdır.   

Yapılan araştırmalara göre, dünyada dakikada 298 bebeğin doğduğu, nüfusun da 8 milyarı aşmış olduğu belirtilmektedir. Asıl sorunun ise bu artışın yaşam koşullarının nasıl değiştireceği konusunun öngörülememiş olmasıdır.    

Dünyanın en kalabalık üç ülkesi Çin, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleridir. Ülkemiz ise nüfus artışında 19. sırada yer almaktadır. Çin, sıkı bir politika uygulayarak nüfus artışını kontrol altına almayı başarmıştır. Rusya, Japonya ve Avrupa Birliğinin gelişmiş ülkelerinde düşük doğum nedeniyle nüfus, tam tersine hızla azalmakta ve yaşlanma sorunu ile karşı karşıya kaldığı belirtilmektedir. Bilim insanlarınca kontrolsüz artan nüfus yapısının çevre ve doğal kaynakların paylaşımı, çarpık kentleşme ve istihdam konularında ülkelerin başını ağrıtacağı yöndedir…

Bu gerçekler ışığında ülkeler, çocuk ve gençlere yönelik ciddi eylem planları yapmalıdır.  Çünkü çocuklar ülkelerin yarınlarıdır. Ülkemizin genç nüfus sayısıyla Avrupa’nın ilk sırasında yer alıyor olması önemli bir avantaj, ancak bu avantajın iyi kullanılması gerekmektedir. Bu en iyi yol da kuşkusuz “Spor Sağlıktır” sözü doğrultusunda çocukların spora yönlendirilmesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bir veciz sözünde; “Çocuklar yarınlarımızın güvencesi ve yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir”  diyerek belirtmiştir. 

Sonuç olarak çocuklara sözde değil özde önem veren dünya lideri Gazi Mustafa kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anarak, yarınlarımızın teminatı çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını buruk da olsa kutluyor, sevgilerimi gönderiyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.