Türk Spor Ajansı

Hz. YUSUF VE ZÜLEYHA

A+
A-
01.05.2022
117
ABONE OL

Züleyha Mısır’ın kraliçeden sonra gelen, firavun adına Mısır’ı yöneten Mısır Azizi Potifar’ın dünyalar güzeli eşidir.
Züleyha yanlarında bulunan çok yakışıklı ve çok akıllı olan Hz. Yusuf’a aşık olur.
Hz. Yusuf’a sahip olabilmek için plan yapar, odanın kapısını kilitler. Hz. Yusuf kapının kilitli olduğunu bildiği halde, kaçmak için kapıya doğru koşar. 

Samimiyetle Allah’a sığındığı için koşusu boşa çıkmaz ve kapı açılır. Çünkü Allah’a kilitli kapı yoktur.
Kapı önünde Mısır Aziz’i Potifar ile karşılaşırlar. Züleyha Hz. Yusuf’un terbiyesizlik yaptığını ve cezalandırılmasını ister.
Evde bulunan uzman birisi Hz. Yusuf’un gömleğinin arkadan yırtılmış olduğunu ve Züleyha’nın yalan söylediğini söyler. Hz. Yusuf’un suçsuz olduğu anlaşılır.
Ama dedikodu Mısır’a yayılır. Bunun üzerine Züleyha dedikoducu Mısır’ın zengin kadınlarını evine davet eder. Ellerine meyve ve bıçak verir. Kadınlar Hz. Yusuf’u görünce yakışıklılığı karşısında şok olurlar ve meyve yerine ellerini keserler.
Yöneticiler dedikoduların önünü almak için Hz. Yusuf’u hapse atarlar. Uzun süre hapiste kalır. Mahkumları eğitir, iyi insanlar olmasını sağlar.
Bu arada firavun bir rüya görür. Ama rüyasını kimse yorumlayamaz.
Son çare rüyanın yorumunu hapishanedeki Hz.Yusuf’a sorarlar. O da herkesi şaşırtan gerçek yorumu yapar.
Bu arada Mısır Azizi Potifar hastalanıp, ölür. Firavun Hz.Yusuf’u onun yerine mısır azizi ilan eder.
Züleyha Potifar’ın ölümünden sonra Hz.Yusuf’un aşkından evine ve servetine sahip çıkamaz. Hırsızlar defalarca sarayı soyarlar.
Yıllar geçer, Züleyha, dişleri dökülmüş, kör, yaşlı, perişan halde sokaklarda Hz. Yusuf ile karşılaşmak umuduyla yaşar.
Bu arada Mısır’da Amon Tapınağı halkın gözünden düşmüş ve Tevhid Dini olan Hz.Yusuf’un tek Allah inanışı benimsenmiştir.
Yıllar sonra Hz.Yusuf’un aldığı önlemlerle Mısır refaha ulaşır. Bir gün Hz.Yusuf Züleyha ile karşılaşır. Onu alıp firavunun sarayına götürür. Firavunda tek Allah’a inanmaktadır.
Hz.Yusuf yaşlı perişan, tanınmaz haldeki kör Züleyha’nın yeniden genç ve güzel olması için Allah’a dua eder. Saray erkanı, devlet ileri gelenleri, Mısır ileri gelenleri, Amon rahiplerinin gözleri önünde Allah mucizeyi gerçekleştirir ve Züleyha genç ve çok güzel bir kadın haline döner.
Hz.Yusuf evlidir ve iki çocuğu vardır. Züleyha ikinci eş olarak Hz.Yusuf’la evlendirilir. Ama Züleyha’daki aşkın şekli değişmiştir. Züleyha gönlünü Hz.Yusuf’a değil, Allah’a vermiştir.
Daha geniş bilgi için Kur’anı Kerim’deki “Yusuf Suresi”ne bakabilirsiniz. Bu yazıyı “Ramazan Bayramı” hediyesi olarak yazdım.
Bütün kapılar Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında da bize kapalı ve kilitliydi. Din samimiyettir. Samimi olduğumuz içinde Allah kilitli görünen bu kapıları bize açtı. İnsan yılmadan, usanmadan, azim ve kararlılıkla kapıya koşarsa kapıyı açık bulur. Bayramınız mübarek olsun.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.