Türk Spor Ajansı

VEFALI DAVRANIŞLARI KUTLUYORUM

A+
A-
05.06.2022
757
ABONE OL

Camiamızın önemli değerlerinden biri olan, Sayın Nursel Gülay Ablam, Türk Spor Ajansında Sayın Tülya Moran ile ilgili bir makale yazacağını söyleyerek benim de anılarımı yazmamı istedi.  Sayın Nursel Gülay Ablamın yazacağı makaleyi önemsiyorum. Çünkü Tülya Moran Hanımefendi mensubu olmaktan gurur duyduğum Türk Atletizminin gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Bu nedenle Sayın Nursel Gülay Ablamı vefalı davranışından dolayı kutluyorum. Yazımı Sayın Tülya Moran Hanımefendiyi Türk Atletizmine kazandıran saygıdeğer eşi merhum Naili Moran Başkanımdan bahsederek yazmayı tercih ediyorum.  

Naili Moran,Osmanlı devletinin son sadrazamı olan Tevfik Paşanın torunu olarak 1908 yılında İstanbul’da doğdu. Amerika Birleşik Devletleri ile Fransa’da beden eğitimi üzerine yükseköğrenimini yaptı.  Sporcu olarak milli takım düzeyinde başta atletizm olmak üzere birçok branşta Türk sporunun gelişmesine katkı sağladı. Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığını 1964 yılından 1968 yılına kadar yaptı. Efsane atletlerimizden Sayın Muharrem Dalkılıç Ağabeyim gibi birçok şampiyon sporcuyu atletizmine kazandırdı. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin “IAAF”in yönetim kurulu üyeliğine seçilerek kırmızı ceket giyen ilk Türk oldu. (İkinci kişi de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hasan Arat oldu.)  IAAF’in Yönetim Kurulu toplantısını ülkemizde organize etti. 14 Mart 1968 tarihinde elim bir trafik kazası sonucu vefat etti. Yeri gelmişken Türk sporu ve Türk atletizminin gelişmesine önce sporcu sonra yönetici ve federasyon başkanı olarak katkılar vermiş olan başta merhum Naili Moran başkanım olmak üzere ebediyete intikal eden tüm değerlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlik diliyorum.

Saygıdeğer Tülya Moran Hanımefendiye gelince,eşinin adına vakıf kurdu. Kurduğu vakıf ile Türk Atletizminin gelişmesine birçok projeyle katkı sağladı. Çocuklara yönelik dünyadaki en etkin proje olan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin yayınlarını Türkçeye çevirdi. Kurduğu vakıf bünyesinde “Bebe Stat” olarak da bu projeyi uygulattı.  “IAAF Çocuk Atletizmi” projesi Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı bünyesinde 2011 yılında başlatıldı ancak 2014 yılında çok daha etkin uygulandı. Ben de bu projenin Türkiye koordinatörlüğünü yapanlardan oldum. Oluşturduğum ekiple projeye birçok ilaveler yaptık. Yaptığımız ilaveler diğer ülkelerden farklı ancak çok daha anlamlı uygulanmış oldu. İlavelerimiz proje sahibi tarafından da takdir gördü.

Projeye yapılan ilavelerimizden biri “Geçmişine değer vermeyenler, geleceklerine yön veremezler” sloganı doğrultusunda “Eskimeyen Değerlerimiz” idi.  Saygıdeğer Tülya Moran Hanımefendi de Kocaeli ve İzmir illerinde gerçekleştirilen etkinliklerimize eskimeyen değerimiz olarak davet edildi. Kendisini kursiyerlere tanıttıktan sonra “Vefa” ödülümüzü takdim ettik. Ayrıca saygıdeğer Tülya Moran Hanımefendiyi camiamızın önemli değerlerinden biri olan Sayın Prof. Dr. Doğan Demirhan Ağabeyim ile 2021 yılında İzmir’deki evinde ziyaret ettik. İlerleyen yaşına rağmen atletizmin dününü ve bu gününü uzun uzun konuştuk.

Proje kapsamında çıkardığım “Sağlıklı, Mutlu ve Başarılı Bir Gelecek İçin ATLETİZM” isimli kitabımı kendisine takdim ettim. Kitabımı incelemesi ve sorular sorması bizleri mutlu kıldı. Merhum Naili Moran başkanımı olmasa da saygıdeğer eşi Sayın Tülya Moran Hanımefendiyi tanıma şansım oldu. Kendisine sağlık ve esenlikler diliyorum.

Yazımı, geleceğimizin teminatı olan çocukların sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmesi ve yeni yeteneklerin bulunmasına katkılar sağlayan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin tekrar başlatılmasını ümit ederek bitiriyorum.

Saygılarımla.    

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.