Türk Spor Ajansı

YAVUZ TUNÇ

A+
A-
20.06.2022
187
ABONE OL

Bu köşede sizlerle, yaşantımın sporla iç içe geçen 60 yılında bende iz bırakan, birlikte çalıştığım değerli insanlarla hatıralarımı paylaşmaya, onları tanıyanlar için anmaya, tanımayanlar için de tanıtmaya gayret gösteriyorum. Bugün, yarım asrı aşan ağabey kardeş ilişkimiz ile Yavuz (Tunç) Ağabeyimi mütevazı köşeme konuk ediyorum.

Elimdeki tayin emrinde atletizm antrenörü olarak, o zamanlar Beden Terbiyesi, şimdilerde İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde görevime başladım. Ancak geçiş sürecinde bir süre mecburi olarak antrenörlük yerine spor bürosunda çalışacaktım.

Spor Bürosunda; yaz tatiline çıkan Atıf Aygün arkadaşımın sorumlu olduğu atletizm, bisiklet, yelken, hentbol branşlarındaki faaliyetlerin ilgili yerlerden izinlerini alıyor, hem de basın kuruluşlarını bilgilendiriyordum.

Muhabirlik geçmişim olduğu için bülten kısmını yazmak kolaydı. Ancak ilk kez tanıştığım ‘Devlet Bürokrasisinde’ işlerin hiç de kolay olmadığını gelen ilk uyarı yazısıyla anladım. Meğer bilmeden ‘hakem izinleri’ yazısını göndermeyi unutmuşum. 

Her branşta farklı olmak üzere, en küçük bir spor müsabakasının; Emniyet, Belediye, Milli Eğitim, İl Sağlık, İl Jandarma, Kıyı Emniyet gibi ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesi ve öğrenci ya da personel varsa idari izinli sayılmaları için bir dizi yazışma gerekiyordu.

Uzun yıllar sporun içinde sadece bir sporcu olarak yer almış olduğum için yeni görevim hakkında hiçbir açıklama ya da bir eğitim almadan kucağımda kocaman, karmakarışık bir yumak buldum.

Kendime bir çıkış yolu ararken, bir süre önce İl Müdürlüğü’nde Spor Bürosu Şefi olarak görev yapmış olan Yavuz Tunç’un eski yazışmaları imdadıma yetişti. Yavuz Ağabey, askerlik yaşamından da gelen disiplinle tüm yazışmaların altına ilgili kurumları içeren bir ‘dağıtım listesi’ koymayı adet edinmiş bu da benim kurtarıcım olmuştu.

Gün geldi, aynı göreve atandığım zaman, ben de Yavuz Ağabeyden öğrendiğim gibi diğer memur arkadaşlarıma her branş için yapılacaklar listesini, tek tek açıklamaları ile birlikte yazıp bıraktım.

Yavuz Ağabey, 1954 – 1960 arasında sürdürdüğü faal sporculuk yaşamında Karantina ve Havagücü takımlarında 100-200-400 ve 400 metre engelli branşlarında döneminin en iyi derecelerini koşmuş. Gençler ve büyükler kategorilerinde Türkiye şampiyonlukları kazanmış.

Sporla ilişkisini hiç koparmayan Yavuz Ağabey, uzun yıllar en üst düzeyde futbol hakemliğinin yanı sıra Atletizm İl Temsilciliği, Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Üyeliği, Futbol Adamları Derneği, İzmir Temsilciliği gibi üstlendiği pek çok görevi de başarıyla yerine getirdi.

Biz, yıllar içinde Yavuz Ağabey ile İzmir’deki tüm atletizm kulüplerinde bir arada görev aldık. İzmir Masterler Atletizm Kulübü Başkanı olarak görev aldığı her yönetimde kurulda ben de oldum.

Yavuz Ağabey’i farklı kılan; üzerine aldığı her görevde zor da olsa yapılmayanı yapma, gerçekleştirme çabası oldu. Örneğin onun döneminde İzmir Masterler Kulübü olarak Avrupa Şampiyonasını başarı ile organize edildi. Menemen, Şehit Kubilay Anı Yarışı yine onun girişimi ile hayata geçirildi.

Yavuz Ağabey ve kıymetli eşi Tezer Abla ile binlerce kilometre yolculuk yaptık. Pek çok yarışta sporcularımızı birlikte idare ettik, birlikte sevindik, birlikte üzüldük. Tüm bu seyahatlerde ekibini içinde Yavuz Ağabey’in de yer alması, hem sporcularımıza hem de antrenör ve idarecilerimize her zaman güven verdi.

Son günlerde sağlığı ile ilgili geçici bir sıkıntı yaşadığını duyduğum Yavuz Ağabeyime geçmiş olsun dileklerimi bir kez de buradan iletiyor, tüm sporcularım, antrenör ve idarece arkadaşlarım adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
5 Ağustos 2022
19 Temmuz 2022
12 Temmuz 2022
8 Haziran 2022
2 Haziran 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.