Türk Spor Ajansı

“SÜPER LİG’İN DEĞERİNİ ARTIRMAK İSTİYORUZ”

“SÜPER LİG’İN DEĞERİNİ ARTIRMAK İSTİYORUZ”
A+
A-
04.07.2022
88
ABONE OL

İSTANBUL (TSA)-Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Süper Lig 2022-23 sezonu fikstür çekiminde yaptığı konuşmada, TFF olarak kısa sürede çok önemli adımlar attıklarının altını çizdi. Başkan Büyükekşi, “Başta futbolseverlerimiz olmak üzere, hepimiz tarafından heyecanla beklenen, Spor Toto Süper Lig 2022-2023 sezonu fikstürünü belirlemek üzere bir araya geldik. Bildiğiniz gibi, TFF’nin yeni yönetimi olarak, 16 Haziran’da göreve geldik, tam 18 gündür iş başındayız. Ancak kısa zamanda, çok önemli adımlar attık.” dedi.
“6 ANA KONUYU HEMEN ÇÖZDÜK”
Başkan Mehmet Büyükekşi, şöyle devam etti: “Öncelikle sizlerle bu çalışmalarımızı kısaca paylaşmak istiyorum. Gerek göreve gelmeden, gerekse daha önceden yaptığımız çalışmalarımız ve bu tespitlerimize göre acil çözüm bekleyen 6 ana konuyu hiç vakit kaybetmeden hemen hayata geçirdik. Kısaca bahsetmem gerekirse; 1-Spor Toto Süper Lig’de yabancı futbolcu uygulamasını bir yıl aynı şekilde devam ettirme kararı aldık. İlaveten 21 yaş altı 10 kez milli olmuş üç oyuncuyu Süper Lig kulüplerimiz takımlarına katabilecek. 2-Kulüp harcama limitlerine yeni düzenleme getirdik. 3- Sekiz ay boyunca kangren haline gelmiş yayın ihalesini çok kısa sürede bitirerek sözleşmeyi imzaladık. 4-Transfer tescilinde, SGK ve Vergi borçları muafiyetini tekrar bu dönem için uzattık. 5- Rezerv Lig kurulması konusunda karar aldık. 6-Deplasman yasağını kaldırdık ve misafir seyirci sayısına yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar izin verilmesini sağladık. Özellikle çözüm odaklı çalışmalar yapıyoruz, inşallah bu hafta da kurullarımızı ve MHK çalışmalarımızı tamamlayıp kamuoyu ile paylaşacağız.”
“ÇOK ÖNEMLİ HEDEFLER KOYDUK”
Süper Lig’in değerini artırmak istediklerini vurgulayan TFF Başkanı Büyükekşi, “Biliyoruz ki ligimizin kalitesini, marka değerini artırırsak amaçlarımıza ulaşmamız çok daha kolay olacak. Biz bu konuda TFF olarak çok önemli hedefler koyduk. Öncelikle dijitalleşmeyle ilgili çalışmalarımız var. Yıllardır bir ihtiyaç olan ve acil çözüm bekleyen konularda önemli adımlar atacağız. Özellikle Süper Lig’e değer katacak yeni projeler için çalışmalar yürütüyoruz. Süper Lig’in dünyadaki bilinirliliğini ve izlenme sayısını artırmak için birçok çalışma yürütüyoruz. Resmi yayıncımızın 105 ülkede Süper Lig izlenme sayısı var. Ama biz naklen yayın imza töreninde ligimizin 150 ülkede yayınlanması için yeni bir hedef koyduk. Bu sayı gerçekten son derece önemli. Bu sayıyı artırmayı arzuluyoruz. Çünkü beINSPORTS global bir marka ve futbol yayıncılığında uluslararası bir değer. Kendileriyle beraber farklı alanlardaki projelerimizle birlikte kulüplerimize yeni kaynaklar nasıl yaratabiliriz, bunun için ayrı çalışmalar yapıyoruz.” ifadesini kullandı. 
“MAÇ ÖNCESİ KONSERLER VERİLECEK”
Fikstür çekimine katılan sanatçı Göksel’e de teşekkür eden Başkan Mehmet Büyükekşi, “Çok önemli projelerimizden biri de maç öncesi konserler verilmesi… Ben de geçtiğimiz dönemlerde bir Anadolu kulübünde, Gaziantep Futbol Kulübü’nde başkanlık yaptım, seyirci sayımızın az oluşunu özellikle yaşadım. O yüzden farklı etkinlikler yaparak, bir taraftan seyirci sayısını bir taraftan da gelirleri artırmak istiyoruz. Bu projemizin başlangıç ayağı olarak da bugün burada bulunarak fikstür çekimimizi onurlandıran değerli sanatçımız Göksel’e katılımları için teşekkür ediyorum. Kendisine desteği için teşekkür ediyorum ve buradan kendisini alkışlıyorum.” diye konuştu.
“FAİR PLAY ve CENTİLMENCE DAVRANIŞLARA PRİM”
Yeni sezonla birlikte yeni bir kültür oluşturmak istediklerinin altını çizen TFF Başkanı Büyükekşi, “Kadınlarımızın daha çok maça geldiği, hakemlerimizin değil futbol güzelliklerinin, futbol kalitesinin konuşulduğu bir futbol iklimi hedefliyoruz. Bunun için de, Fair Play, centilmence davranış, güzel hareketlere prim veren bir anlayışımız olacak. TFF olarak güzel oyunu daima destekliyoruz. Süper Lig’de yer alan tüm kulüplerimizin de Fair Play konusunda TFF ile aynı doğrultuda hareket edeceğine inancım tam. Adil bir spor anlayışı sonucu elde edilen zaferde çok büyük bir onur var. Bu doğrultuda her kulübün Fair Play kavramını kendi öz değerleri olarak sahiplenmesi kaçınılmaz. Bu nedenle Spor Toto Süper Lig’in değerini artırmak için, başta Fair Play ve güven ortamını yaratmak üzere, her türlü girişime destek vereceklerine inanıyorum. Oluşturacağımız Lig Koordinasyon Kurulu’nun da bu konuda önemli bir misyon üstleneceğini düşünüyorum. Kulüpler Birliği’nin bir üyesi özellikle fikstür çekiminde ve ceza kuruluna sevk edilecek komisyonda üye olacak. Hep bahsetmiştim, şeffaf olacağız diye. Bunun ilk adımını buradan atacağız. Özetle; inşallah yeni sezonda, her şey çok farklı olacak. Ve bunu sizlerle hep birlikte başaracağız.” ifadelerini kullandı.
HASAN DOĞAN’I ANDI
Futbol Federasyonu eski başkanı merhum Hasan Doğan’ı da anan Başkan Mehmet Büyükekşi, “Rahmetli Hasan Doğan döneminde TFF ile özdeşleşen güven anlayışı, futbolda yeni dönemin en büyük kazanımı olacak. Bu vesileyle, 5 Temmuz 2008 yılında kaybettiğimiz, Türk futbolunda önemli izler bırakan, bizler için önemli bir rehber olan, merhum Hasan Doğan başkanımızı, vefatının 14. Yılında saygı ve rahmetle anıyoruz. Az sonra gerçekleştireceğimiz 2022-2023 Spor Toto Süper Lig çekiminin herkese hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.” sözleriyle konuşmasını noktaladı. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.