Türk Spor Ajansı

DOĞRU, DÜRÜST VE SAYGIN BAŞARILAR HEDEFLENMELİ

A+
A-
24.08.2022
685
ABONE OL

Türk Spor Ajansının saygıdeğer okurları, sporların temeli, Olimpiyat Oyunlarının da can damarı konumunda değerlendirilen atletizmi bir dönem yapmış olmaktan dolayı kendimi şanslı saydığımı bir kez daha belirtmek isterim.  Ayrıca Türk Atletlerinin 1922 yılından bu yana elde ettiği doğru dürüst başarılarla elde edilen haklı saygınlık da hepimizin malumları olsa gerek.   

Türk Atletizminin şanlı mazisi ile haklı saygınlığına katkı sağlayan, başta ebediyete intikal eden sporcu, antrenör, yönetici, kulüp ve federasyon başkanlarımız olmak üzere hayattaki tüm değerlerimize öncelikle minnet, şükran ve saygı duyduğumu belirtiyorum. Ancak son birkaç yıldır ülkemizde organize edilen sprint, atma ve bayrak yarışmalarında manipüle edilen derecelerin, Dünya Atletizm Federasyonları Birliği “WA” tarafından inceleniyor olması utanç ve kaygı veren bir durum olduğu aşikardır. 9-18 Ağustos 2022 tarihilerinde Konya’da organize edilen İslami Dayanışma Oyunlarında atletizm yarışmalarının ilk üç günün derecelerinin geçersiz sayılması meselenin ne denli önemli olduğunu ortaya koymuştur.      

İslami Dayanışma Oyunlarının organize edilip edilmemesi tartışmalarına girmeyeceğim. Ancak bu oyunların Konya’da organize edilmesini önemli bulduğumu belirtmek istiyorum. Çünkü Konya Tasavvufçu, İlahiyatçı, Sofi ve Mistik şairimiz Mevlâna Celaleddin’i Rumi Hazretlerinin “Gel, ne olursan ol yine gel, ister kâfir, ister Mecusi, ister puta tapan ol, yine gel, bizim dergâhımız, ümitsizlik dergâhı değildir, Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel, şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz biz. Beri gel, beri, daha da beri.  Niceye şu yol vuruculuk? Mademki sen bensin, ben de senim, niceye şu Senlik Benlik, ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız. Bizim mezarımız, ariflerin gönüllerindedir” kısacası “NE OLURSAN OL, YİNE GEL” sözünü söyleyen âlimin kabrinin bulunduğu kenttir. Oyunların bir diğer önemi ise sporcu kimliğe sahip, sporu ve sporcuyu seven, gelişimleri için önemli kaynakları aktaran ve desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın oyunların açılışını yapmış olmasıydı.

İslami Dayanışma Oyunlarında atletizm yarışmalarının ilk üç günün derecelerinin geçersiz sayılmış olması yukarıda belirtilen iki önemli hususa olduğu gibi Türk atletizminin saygınlığına da gölge düşürmüştür.  Ayrıca bu ve bundan önceki yarışmalarda manipüle edilen dereceler de ülkemize önemli bir güven kaybı yaratmıştır. Oluşan bu güven kaybının giderilmesi son derece önemli bir konudur. Bunu yolu da sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılması ile mümkün olacaktır.

15-21 Ağustos 2022 tarihlerinde Almanya’nın Münih kentinde organize edilen Avrupa Atletizm şampiyonasında bir altı, bir gümüş ve bir bronz madalya alınmış olması da manidar bir durumdur. Manidardır çünkü büyük kaynaklar harcanarak hazırlanılan sporcularımız Avrupa Atletizm şampiyonasın öncesinde katıldıkları Akdeniz ve İslami Dayanışma Oyunlarında önemli dereceler yapmış ve birçok madalyalar almıştı. Bu da camiamızı haklı olarak Avrupa şampiyonasında da umutlu bir bekleyişe itmişti. Ama bu beklentimiz maalesef hüsranla sonuçlandı. Bir başka manidar durum ise bu şampiyonaya giden kafile listesinin daha öncekilerde olduğu gibi yine gizli tutulmasıydı.

Ülkemize bir altın ve bir gümüş madalya kazandıran devşirme sporcumuz Yasemin Can ile bir bronz madalya kazandıran yine başka bir devşirme sporcumuz olan Yasmani Copello Eskobar’ı kutluyor ve teşekkür ediyorum. Madalya alan bu iki sporcumuzun yanı sıra kendi derecesini geliştirerek 3000 metre engelli yarışmasında 9.25.58 koşarak Avrupa beşincisi olan Tuğba Güveç ve bu konumda bulunan sporcularımızı, antrenör ve kulüp yöneticilerini de kutluyorum.   

Sonuç olarak 100 yıllık şanlı mazisi ve haklı saygınlığı bulunan Türk Atletizmi camiasının beklentisinin “Doğru, Dürüst ve Saygın Başarılar” olduğunu hatırlatarak yazımı sonlandırıyorum.       

Saygılarımla,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.