Türk Spor Ajansı

100 YILLIK SAYGIN MAZİSİNE YAKIŞMADI!

A+
A-
26.09.2022
817
ABONE OL

Türk Spor Ajansının saygıdeğer okurları, bu yazımı yazarken çok zorlandığımı bilmenizi isterim. Zorlandım çünkü mensubu olmaktan gurur duyduğum Türk atletizminin 100 yıllık saygın mazisine yakışmayan bir açıklamanın, 23 Eylül 2022 tarihinde Dünya Atletizm Federasyonları Birliği “WA” tarafından yapılmış olmasından kaynaklandı. Açıklanan karara üzülmekle birlikte sorumluluk bilincim doğrultusunda yazmamın doğru olacağını düşündüm.  

Açıklamada; Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan, Kırgızistan, Moldova, Türkiye ve Özbekistan Atletizm Federasyonlarının ülkelerinde düzenledikleri yarışmalarda, atletlerin elde ettikleri derecelerde ki manipülasyonlar (değişiklikler) gerekçe gösterilerek, incelemeye alındığı, 23 Eylül 2022 tarihinden itibaren de bu ülkelerde gerçekleştirilecek olan ulusal ve uluslararası yarışmalarda üç tarafsız üyenin görevlendirileceğini, bu üyelerin yol, konaklama, iaşe ve harcırahları da ilgili federasyonlarca karşılanacağı belirtilmiştir.

Öncelikle bu durumun 100 yıllık saygın bir mazisi olan Türk atletizm camiasına yakışmadığını belirtmek istiyorum. Neden yaşanmış olduğuna gelince, Covid-19 Pandemisi nedeniyle bir yıl ertelenerek 2021 yılında Japonya da organize edilen Olimpiyat Oyunlarına çok daha fazla sporcu ile katılabilmek isteyen yöneticilerin derecelerde yapmış oldukları manipülasyonlar gösterilebilir. Sorumsuz yöneticilerin etik olmayan bu davranışları, Dünya Atletizm Federasyonları Birliği “WA” tarafından oluşturulan “Doğruluk ve Dürüstlük Kurulu”nun bir yılı aşkın sürede yapmış olduğu soruşturmalar sonucunda bu karar alındı.    

Bu karar, maalesef 100 yıllık saygın bir mazisi olan Türkiye Atletizm Federasyonu’na çalınmış bir kara leke olarak tarihimize geçeceği gibi, ekonomik olarak ta sıkıntı yaratmış oldu. Federasyonun sporcu, antrenör, hakem ve kulüplere yapması gereken ödemeleri ancak altı ay sonra yapabilirken bir de bu külfet eklendi. Bu gibi konularda maddi kayıpların, itibar kaybımızdan önemli olmadığını hepimiz biliriz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın “İtibardan tasarruf olmaz” açıklaması da bu konuya verilebilecek önemli bir örnektir.        

Atletizm Federasyonunun resmi internet sitesinde yapılan açıklamayı da trajikomik bulduğumu söylemek isterim. Etik olmayan bu durum, doğruluk ve dürüstlükten nasibini almayan yöneticilerin liyakat sahibi olan hakemlere görev vermemelerinden kaynaklandığı yapılan açıklamalarla görülmüştür. Durum böyle olunca yapılan usulsüzlüğün maalesef bilerek yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. Bu utanç verici durumun Erzurum’da yapılan uluslararası bayrak yarışmalarından kaynaklandığını biliyoruz. Nitekim söz konusu organizasyondan sonra ben ve birçok önemli yazar, uyarı yazıları yazmasına rağmen ilgililer tarafından bu uyarılar dikkate alınmadığı için Ülkemize bu kara leke çalınmış oldu.    

Yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle 2021 yılında gerçekleştirilen atletizm federasyonu başkanlığı seçimine  “DOĞRU, DÜRÜST ve SAYGIN BAŞARILARA” sloganıyla ben de katıldım. Ancak etik olmayan uygulamaların burada da yapılmasından dolayı çekilmiş olduğum da bilinmektedir. Merak ettiğim ise ülkemize ve camiamıza sürülüne bu kara leke ile ilgili hayatta olan Federasyon Başkanlarımızın ne diyeceğidir.

Sonuç olarak, Türkiye Atletizm Federasyonun 100 yıllık saygın mazisi birkaç işini bilmez yönetici yüzünden lekelenmiş olması hiç iyi olmadığını üzülerek belirtmek istiyorum. Sürülen bu kara lekenin de nasıl temizleneceği konusunun merakla beklendiğini hatırlatarak yazımı sonlandırıyorum.      

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.