Türk Spor Ajansı

Fanatizmin ve güvenliğin iç-dış sahası olmaz!

A+
A-
01.10.2022
112
ABONE OL

Futbolda tıpkı eğitimdeki gibi taraftara istendik davranış kazandırmak istiyoruz, ancak istendik davranışı bilmiyoruz.

Oynanması gereken futbolu değil, oynanan futbolu konuşuyoruz, futbolun sorunları ile ilgilenmiyoruz. Örneğin, İstanbul Valiliği kulüplerin isteği doğrultusunda; Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin kendi aralarında oynayacağı Süper Lig ve Türkiye Kupası müsabakalarına misafir takım seyircisi alınmayacağını açıkladı. Yani mikrofonlara centilmenlik nidaları atan kulüp yöneticileri taraftarların takımları ile yaşaması gereken duyguya gerek duymadı.

Toplantıdan alınan bu karar güvenlik gerekçeli değil, “ezeli rakiplerinin taraftarlarını kendi sahalarında görmek istememek, tezahüratlarını dinlememek veya coşkularını görmemek” için alınmış istendik bir karar. Bu karar rakip taraftarların yaşanması gereken duyguya gerek duyulmadığı gösteriyor. Yani, fanatizmi önlemek adına fanatik bir anlayış sergileniyor.

Sezon açılışında yapılan centilmenlik nutuklarının daha derbi müsabakaları oynanmadan ve herhangi bir olay olmadan üç ay sonra unutulması tutarsızlığı işaret ediyor. Bir başka tutarsızlık sapkın ve saldırgan davranış sergilenmesinden çekinilen fanatik taraftarlar için iç saha da herhangi bir yaptırımın olmamasıdır.

Fanatiklerden önce fanatizm zihniyetini statlara sokmamak gerekiyor. Emniyet kaydı olan sapkın ve saldırgan eğilimli suç işlemeye meyilli taraftarların paso lig kayıtlarının iptal edilmesi ve statlara sokulmaması gerekiyor.

Fanatizmin ve güvenliğin iç veya dış sahası olmaz!

İç saha da aynı taraftar grubunu rakip takım ve hakemler üzerinden baskı aracı olarak kullanıp yabancı saha da potansiyel suçlu olarak görmek etik değildir. Ayrıca, her türlü yasaklayıcı tutum ve kararın, Türk futbolunu ancak geriye götüreceğini, içinde yaşadığımız hoşgörüsüzlük ve tahammülsüzlük kördüğümünü daha da içinden çıkılmaz hale getireceği unutmamalıdır.

Bu kararı alanlara seslenmek gerekiyor:

Bu kararla; tribün terörünü çözmüyor, günü kurtarmaya çalışıyor, sorunları “halının altına süpürme” yanılgısına düşüyorsunuz.

Çünkü bu kararlar; ev sahibi takım taraftarlarına centilmenliği hatırlatmıyor, tribünlerde küfür, saldırganlık ve şiddeti azaltmıyor, taraftarlık bilincini yükseltmiyor, centilmenlik duygusu aşılamıyor; taraftarların eğitim, kültür ve sorumluluk düzeylerini geliştirmiyor.

Bu kararla, rakip takımın adil ve eşit koşullarda maç oynama, rakip taraftarın takımlarını destekleme hak ve özgürlüğü elinden alıyor.

Sahada takımlarının neler yapabileceğine inanmış fedakârca takımlarını destekleyen bir taraftar grubu var. Bu grubun yabancı sahada takımlarını seyretme ve destekleme hakkına saygı duymanız gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.