Türk Spor Ajansı

SANMIYORUM

A+
A-
06.11.2022
71
ABONE OL

Yer stadyum, kıyafetler futbol kıyafeti, top futbol topu, oyuncular yıldız futbolcu ama oyun futbol yaşananlar etik değil… Bu zemini hazırlayanlar, oyunu bu düzeye indirgeyenler bunun hesabını önce vicdanlarına sonra o formada iz bırakanlara, taraftarlar, kendilerini örnek alan genç futbolculara verebilecekler mi?

Sanmıyorum.

*

Sakatlanmış bir oyuncu var.

Toplu oyuncu oyuna devam ederek fair play’i taca atıyor.

Topu taca atmayan oyuncu, nasıl centilmenlik yapılmayacağını öğretirken, aynı yöntemin bir gün kendisine uygulandığında ne yapması gerektiğini hiç düşünmüş müdür acaba?

Sanmıyorum.

*

Başkanlar, kulüplerinin gücünü bir başka kulüp başkanını kırabilme, incitebilme veya aşağılayabilme hakkı olarak algılıyor. Kulübünün gücü ile başkalarını güçsüzlük duygusu yaşatır mı?

Sanmıyorum.

*

Müsabakalarda aynı pozisyonlar karşısında farklı düşünme ve yorum geliştirme gri pozisyonlar için normal karşılanabilir ama net pozisyonlar da yanlış kararlar verilmesi hakemleri yıpratır.

Bundan hakemler bir ders alıyorlar mı?

Sanmıyorum.

*

Sahada, insana futbolu sevdiren bir oyun var ancak yenilgiye tahammülümüz yok. Yenildiğimiz zaman kanımızdaki demir, kemiklerimizdeki kalsiyum, ciğerlerimize çektiğimiz oksijen azalıyor. Beynimize kan gitmiyor. Cin çarpmışa dönüyoruz. Kendimizi ilginç fikirlerle futbol tartışmasının içinde buluyoruz.

Bu tartışmanın galibi olabilir mi?

Sanmıyorum.

*

Sonuç olarak, oyunculardan gol atmalarının veya kurtarmalarının dışında bir şeyler istemememiz gerekiyor. Yönetici, antrenör, oyuncu ve taraftarlar topun peşinden koşarken heybelerindeki kulüplerinin tarih, kültür ve değerlerini düşürmemeleri gerekiyor.

Centilmenlik söylemi futboldaki sorunun ana kaynağı olmasından ziyade ortak değerlerle belirlenmiş bir yaşam biçimi önerisidir. Futboldan önce iyi bir insan olmak için gereklidir.

“İnsanda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür ama insanı insan yapan ağızdan çıkan sözdür”

Mevlana

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.