Türk Spor Ajansı

BU YILKİ TÜRKİYE SÜPER LİGİ VE BAZILARI İÇİN GEREKLİ NOTLAR

A+
A-
13.11.2022
165
ABONE OL

Toplumun en fazla ilgi duyduğu spor dalı, futbolun ülkemizde zirvedeki yerini her yıl koruyan Türkiye Süper Ligi, bu dönem gerçekten bazı özelikler taşıyor.

Bunlardan birisi takımların büyüğü küçüğü yok. Ligdeki her takım her maça galibiyet adayı olarak çıkıyor. Her maçta, hangi takım puan cetvelinin neresinde olursa olsun favori yok.. Bunun yanı sıra; pek çok kulüp lig devam ederken elbise değiştirir gibi teknik direktör değiştiriyor. Yemeği hazırlarken malzemeyi iyi seçmeyip, tencere kaynarken malzeme değiştiren acemi aşçılara benziyorlar. Peki, bazıları kendisini futbol otoritesi gören spor yorumcu ve yazarlarına ne demeli?  Bazı teknik adamları ve takımları hemen göklere çıkarıyorlar, şampiyonluğa aday gösteriyorlar. Birkaç maç sonra ise, o yazdıklarını unutup, tam tersini beyan edip, okuyucularının önüne nasılsa çıkıyorlar? İlk olarak tarihteki tüm yarışmalara bakıp yazmaları ve karar vermeleri gerekli. Çünkü; hiçbir yarışın sonu önceden belli olmaz. Süper Lig’de, birkaç maçta puan cetveli tersine dönüverir. Onun için, kulübünü aşık gibi tutan, ancak sonunda sevinen akıllı kulüp taraftarları gibi, ligin sonunu hesaplamalarında ve eleştirilerini günlük, dengeli yapmalarında fayda vardır. Her takım o günkü kadrosu, o günkü verdiği mücadele ve o günkü performası ile o maç için değerlendirilmelidir.

Bu arada fazla yabancı oyuncuya her zaman karşı olan birisi olarak, Milli Takıma giren oyunculara, Milli Takıma oyuncu veren, yetiştiren kulüplere de hepimizin ve federasyonumuzun ayrıca değer vermesini ve ödüllendirmesini dört gözle beklediğimi yazayım. Çünkü; hepimiz onların gönüllü taraftarlarıyız. Onlar göğüslerinde bayrağımızı taşıyorlar.  

YORUMLAR

  1. Bahri Vreskala dedi ki:

    Sevgili Ağabeyim iyi akşamlar. Tecrübe çok önemlidir. Siz hepimizin örnek aldığı duayen spor adamı, yönetici ,hayatını Ülkemize , gençlerimize adayan bir büyüğümüz olarak her zaman örnek oldunuz. Sonsuz teşekkürler. Biliyorsunuz ben de çok fazla sayıda yabancı sporcu ve teknik direktöre karşıyım. Büyük Atatürk Cennet Ülkemizi gençlerimize emanet etmişti. Ama ne yazık spor yöneticileri gençlerimize gereken değeri vermiyor. Futbolumuzun , sporumuzun geleceğini yabancılara teslim ediyorlar. Ama ne yazık ki ilerleyeceğimize geriliyoruz. Çoğu genç olan 85 milyon nüfuslu Ülkemiz Milli Futbol Takımımız Eylül ayının son haftasında 680 bin nüfuslu Lüksemburg ile kendi sahamızda 3-3 berabere , deplasmana 48.685 nüfuslu Faroe Adalarına da 2-1 mağlup oldu. Milli Takımımızı çalıştıran teknik Direktör yabancı, kadroda yer alan gençlerimizin de çoğu yurt dışında doğan ve orada yaşayan , hatta bazıları (Türkçe bilmeyen , konuşmayan ) gençlerimizden kurulu. Bana göre Milli Futbol Takımımızı Ülkemize doğup büyüyen gençlerimizden kurulması daha sağlıklı olur. Bu gençler kazanma arzuları , hırsları çok daha derin , anlamlı ve öz verilidir. Saygılarımla
    NOT: Yabancı konusundaki fikrim; Bir futbol kulübünde en çok 3-4 yabancı olabiliri. Ama sahada müsabaka kadrosunda en çok iki yabancı yer almalıdır. Ayrıca müsabakası olan takımın alt yapısından iki gencin de bu müsabakada yer almasıdır. devamında eskiden olduğu gibi A takım müsabakası öncesinde genç takımların müsabakalarının oynatılması , gençlerimizin seyirci önünde kendilerini göstermesidir.
    Buzun yıllardır, ben de çok