Türk Spor Ajansı

“MİLLİ TAKIMDA TÜRKİYE’DE YETİŞMİŞ OYUNCU SAYISI ÇOK AZ”

<strong>“MİLLİ TAKIMDA TÜRKİYE’DE YETİŞMİŞ OYUNCU SAYISI ÇOK AZ”</strong>
A+
A-
13.03.2023
151
ABONE OL
  • Fethiyespor eski teknik direktörü Mustafa Ceviz ile Türkiye’de futbolu ve Fethiyespor’u konuştuk
Röportaj: EROL DOLU

MUĞLA (TSA)-Uzun zamandır Fethiyespor eski Teknik Direktörlerinden Mustafa Ceviz ile konuşmak istiyordum. Kendisiyle Fethiye’de Salı Pazarı’nda karşılaştık.

Mustafa Hoca aslen Malatyalı. Daha önceki yıllarda Türkiye’nin diğer önemli futbol kulüpleriyle beraber Fethiyespor’da da futbol oynadı. Konuşmaya başlamadan hemen önce Malatya’dan kendisine telefon geldi ve telefonda annesiydi. Malatya deprem yaşadığı için ailesi zarar görmemiş ve evleri zarar görmüş ve evlerine girmekte zorluk çekiyorlarmış. Annesine Fethiye’ye gelmesini söyledi.

Telefon konuşmasından sonra Mustafa Ceviz ile konuşmaya başladık.

EROL DOLU: “Hocam Türkiye’de futbolun görünümün nasıl. Türkiye 2002 Dünya kupasında Dünya üçüncüsü olmuştu.”

MUSTAFA CEVİZ: “Evet biz 2002’de Dünya üçüncüsü olarak başarılı olduk. O kadro gerçekten başarılı bir kadroydu. Daha dikkatli olsak final bile oynayabilirdik. Daha sonralara bakarsak milli takımımızı en başından yurt dışına giden Türk gurbetçi vatandaşların Avrupa’da yetişen futbolcuları milli takıma alıyoruz. Türkiye’den yetişmiş oyuncularımız çok az. Bu yıllarca sürdürülemez. Bunu Futbol Federasyonu ve kulüplerin alt yapılarının ciddiyetini anlamaları ve alt yapılarının desteklenmesi gerekiyor. Bazı kulüplerimizi tenzih ederim, isim de verebilirim.  Altınordu, muhteşem bir alt yapısı var. Yine Altay, iyi bir alt yapısı var.  (Burada araya girerek Altay’ın şimdi durumunun iyi olmadığını söylediğimde Mustafa hoca, daha önce Altay kulübü şampiyon olmak için çok ciddi bütçe oluşturdu. Başarı elde edildi TFF 1. Ligine çıktı. Daha sonra mali sorunlar yaşamaya başladı ve bu sezon da ligde kalma mücadelesi veriyor dedi) 

Diğer yönden bazı kulüplerin başkan ve yöneticileri burada kendilerine göre unvan elde ediyorlar. Bu yüzden sonrasında tanınmış olmak, popüler olmak, ya siyasi görüyorlar, ya ticari görüyorlar. Çünkü spor kulüpleriyle ilgilenen insanların birçoğu gazetelerde, televizyonda ister yerel, ister ulusal basında medyatik oluyorlar ve sosyal medyada da sürekli gündemde oluyorlar. İşitsel hafıza da var ama görsel hafıza daha ağır basıyor insanlarda. Gördüklerinde o insanları unutmuyorlar. Başarılı olduklarında da büyük bir destek görüyorlar. Fakat sonrasında bugün Malatyasporu’un yaşadığı, Göztepe’nin yaşadığı, Kocaeli’nin, Sakarya’nın durumu, Gençlerbirliği’nin alt yapısı çok iyi ama örnek bir başkan olan rahmetli İlhan Cavcav’dan sonra şu an bir çıkmazın içinde. Trabzonspor’un da, Beşiktaş’ın da alt yapıları iyi, Galatasaray’ın iyi.

Fenerbahçe’nin de alt yapısı iyi ama maalesef büyük takımlarımızda genç oyuncular fazla şans bulamıyorlar. Çünkü buraları daha büyük kitlelere hitap ettiği için hedefler daha büyük oluyor. Bunun için daha büyük transferler yapılıyor ve genç oyuncular fazla şans bulamıyorlar.”

MUSTAFA CEVİZ’İN FETHİYESPOR İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ

Mustafa Ceviz yazının başlangıcında da belirttiğimiz gibi Fethiyespor’da futbol da oynadı ve Fethiyespor için futbol sahalarında terini akıtan birisi. Daha sonraki sezonlarda da Fethiyespor’da Teknik Direktör olarak görev yaptı. Fethiyespor’un 2013 yılında üçüncü ligde şampiyon olup, ikinci lige çıktığı sezon takımın başındaydı. Fethiyespor konusunu da konuştuk.

EROL DOLU: “Siz Fethiyespor’da futbol da oynadınız, Teknik Direktörlük de yaptınız. Fethiyespor ile ilgili düşünceleriniz nedir.”

MUSTAFA CEVİZ: “Ben Fethiyespor’da futbol da oynadım. Daha sonra Teknik Direktör olarak da yöneticilerle sorun yaşamadım. Ayrılıklarım da, göreve başlayışlarım da güzel zorluklarla gerçekleşti. Benim göreve davet edilmem ve ayrılışlarım hep dostluk, karşılıklı anlayış ve saygıya dayalı olarak gerçekleşmiştir. Şartlarım da o günkü ortam nasılsa,  kulübün başarısı için neler yapabilirim diye çalıştım. Şampiyonluk yaşadığım 2005-2006 3. Lig şampiyonluğu çok değerliydi. Çünkü Fethiyespor yaklaşık 12 yıl aradan sonra şampiyonluk yaşayarak 2. lige çıkmıştı. 2. Lige iyi başlayamayan Fethiyespor, sezonun ilk yarısı bittiğinde ligin en altında bulunuyordu.  Ben şampiyonluktan sonra ayrılmıştım ve Aksarayspor’da görev yapıyordum. Bu sırada göreve davet edildim ve çok görkemli bir ikinci yarı performans gösteren takımımız ligi dördüncü sırada tamamlayıp, önemli bir başarı elde ederek büyük bir inançla başarıyla ulaştık ve kümede kaldık.  Devam eden sezonda yine 2. ligde ilk dört takım arasına girerek sezonun tamamladık. Ayrılış tarihi gelmişti, ben de teşekkür ederek ayrıldım. Sonra 2012 sezonunda Nazillispor Belediyespor’u şampiyon yapmıştım. Fethiyespor da 2.ligde iyi başlayamadığı bir sezon yaşıyordu. İlk yarının bitmesine Beş hafta kala Fethiyespor’da göreve davet edildim. Severek başladığım bu süreçte 2. ligde Playoff oynayarak TFF 1. Ligine çıktık. Muhteşem bir sezon yaşadık ve tarihinde ilk defa 1. ligde Fethiyespor mücadele edecekti.

Fethiyespor’da ikinci şampiyonluğu yaşayan bir hoca olarak büyük bir başarıyla imza atmış bulunuyordum. Çok sevdiğim Fethiye ve Fethiyespor’a başarılar kazandırdığım için çok mutlu olmuştum. Bu başarıda emeği geçen başkanlarım, yönetim kurulu üyeleri, futbolcularım, kulüp çalışanları, büyük taraftarlarımız ve değerli basın mensuplarımız ile çok güzel birlikteliğimiz oldu. Onlarında emeklerine yürekten teşekkür ederim. Ailemin de katkısını bana olan desteklerini söylemeden geçemem. Aileme de çok teşekkür ederim.

Bu sezon ligin ilk yarısındaki Fethiyespor fazla ümit vermiyordu. Bazı oyuncular genç, bazı oyuncular tecrübeliydi. Fakat daha önceki yıllarda Fethiyespor’un İkinci ligde mücadele edecek kadroların altında bir kadroydu. Bu durum hem yöneticiler, hem taraftarlar ve hem de basın tarafından görüldü ve ligin arasında yeni transferler yapıldı. Fethiyespor ara transferlerden sonra ikinci yarıda daha iyi olur diye düşünüyorum.”

EROL DOLU: “Hocam takım başarısız olduğu zaman bazen taraftarlar teknik direktörlerin aleyhine de eleştiri getiriyorlar. Bundan rahatsız oluyor musunuz?”

MUSTAFA CEVİZ: “Genel bir söz vardır müşteri her zaman haklıdır diye. Biz tabii taraftarların mutlu olmasını, yöneticilerimizle beraber galibiyetler elde etmeyi düşünüyoruz. Ama bazen de olmuyor. Tepkiler hakarete varmadığı müddetçe normal. Yenilgiler karşısında en çok üzülen hocadır. Bunu herkes bilsin. Ama bazen taraftarlardan duygusal anları oluyor, her şeyi söylüyorlar. Fethiyespor’da bazen futbolcuların da yenilgiden sonra soyunma odalarında ağladıklarını biliyorum.

Başarılı olduğumuz zaman biz alkışlanıyoruz, tebrik ediliyoruz. Başarısızlık üst üste alınan yenilgiler, elde edilemeyen galibiyetler önce teknik adamı zora sokuyor. Taraftarların önünde, basın önünde siz başarısız görünüyorsunuz. Bu konuda Trabzonspor’da Abdullah Avcı’nın yaşadığı durum da aynı. Geçen sezon Trabzonspor başarılı oldu. Abdullah hocaya artı yazı. Bu sezonda başarı gelmedi. Neden gelmedi, geçen sezondaki kazanmayı yakalayamadı, Fenerbahçe, Galatasaray geçen sezondan daha güçlü. Futbolda başarılı olacaksınız.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.