XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
23.04.2020

23 NİSAN KUTLU OLSUN

Cumhuriyetimizin 100. Yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun


 

Bir dönem üstlendiğim “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin Türkiye Koordinatörlüğü görevim sırasında Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği “IAAF” tarafından yaptırılan bir araştırmayı günün önemi doğrultusunda paylaşmak istiyorum. Yapılan araştırma da sosyologların, 1980-1999 yılları arasında doğanları “Y” nesli olarak değerlendirdikleri, bu neslin sorgulayan bir özelliğe sahip olmasıydı. Onları farklı kılan özelliğin de teknolojiye bağlı olmaları ve mobil cihazlarını da geleceğin kralı olarak görmüş olmalarıdır. (Günümüzde “Y” nesli “Z” nesli olarak değerlendirilmelidir.)

KİMLER “Y” NESLİDİR

Bu nesil, bilgisayar, internet, mobil telefon, video oyunları ve MP5 player’larla büyüyenler ve mobil cihazlarına adeta yapışık gibi olanlardır. Bu kişiler mobil cihazlarını, sosyalleşme, bilgilenme ve değerlendirme yolu olarak görmektedirler. Bu nesil özel yaşamı aptalca bulur ve kişilik problemi olarak görürler. Her ne olursa olsun paylaşmayı bu nesil önemsemekte ve liderlikle eş anlamlı olarak görmeleridir.

 GELECEK ONLARA AİT!

Bu neslin sesinin önemsenmemesi onların risksiz olduğunu göstermeyeceğini, ebeveyn ve devletler bu nesli önemsemeli ve geri döndürmeye çalışmaları gerektiğini aksi takdirde büyük sorunlarla karşılaşmalarının kaçınılmaz olacağı belirtilmektedir. Yapılabilecek en önemli şeyin de onların dikkatlerinin çekilebilmesi, hoş görü ile yaklaşılabilmesi ve hoşlanacakları örnekler verilerek motivasyonlarının artırılmasının sağlanabilmesi olmalıdır. Onlarla ters düşmek yerine kabullenmek ve kendilerine “Hoş Geldin” diyebilmek gerekiyor. Çünkü gelecek artık onlara aittir. 

 


SÖZDE DEĞİL ÖZDE ÇOCUKLAR ÖNEMLİ OLMALI…

Çocukların geleceğimizin teminatı ve önemli varlıklarımız olduğu, Ulusal Egemenliğimizin 100. Yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramının kutlanacak olmasıyla bir kez daha anlaşılmış olacağını düşünüyorum. Ancak bu önemli günün çağın belası olarak adlandırılan Korona Virüs nedeniyle ile kutlanamayacak olması da üzüntü veren bir durumdur. Bu olumsuzluğa rağmen Ulusal Egemenliğimizin 100. Yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramımızı kutluyorum. Yeri gelmişken Cumhuriyetimizin kurucusu, özgürlük ve bağımsızlığımızı bizlere bahşeden, geleceğimizin teminatı olan çocukları söz de değil özde önemseyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşlarını saygı, minnet ve şükranla anıyorum. 

 

Bu gelişmeler ışığında Gençli ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan  “Spor sağlıktır” sözü doğrultusunda geleceğimizin teminatı olan çocukların sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmesine katkı verilebilmesi için federasyonlara “IAAF Çocuk Atletizmi” projesi benzeri projelerin yapılarak uygulanabilmesi talimatlarını verilebilmesidir. 

Saygılarımla,

 

Necdet AYAZ

Milli, şampiyon ve rekortmen atlet

 

 

 

 

 

 

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım