XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
26.09.2019

NECATİ KARAKAYA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Türk spor basınının duayen ismi, TSYD’nin Kurucularından merhum Necati Karakaya'nın cenazesi toprağa verildi. Karakaya için TSYD Levent tesislerinde bir tören düzenlendi. Törene TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir, önceki Genel Başkanlardan Nezih Alkış, Attila Gökçe, Kuruculardan Yalçın Toker, TSYD üyeleri , ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı.İSTANBUL (TSA)- Türk spor basınının duayenlerinden, TSYD’nin Kurucu Üyesi merhum Necati Karakaya toprağa verildi. Karakaya için TSYD Levent tesislerinde bir tören düzenlendi. Törene TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir, önceki Genel Başkanlardan Nezih Alkış, Attila Gökçe, TSYD kurucularından Yalçın Toker, üyeler, ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı.

TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir yaptığı konuşmasında merhum Necati Karakaya için; “Necati abiyi 1972 yılında 47 sene önce tanıdım. Milliyet gazetesinde ilk onun yanına gittim. Necati abinin iki tutkusu vardı. Bir tanesi Türkiye Spor Yazarları Derneği’ne verdiği önemdi. Bu derneğin kurucusuydu. Yalçın Toker abimizle birlikte buraya çok emek harcamış birisiydi. İkinci tutkusu Atatürk’tü. Gerçek bir Atatürkçüydü. Atatürk’ün ilkelerinden hiçbir zaman vazgeçmedi. Hep onun nasihatleriyle bu günlere geldik.’’ dedi.

Yalçın Toker; “1956 senesinden beri arkadaşımdı. O Milliyet’te ben Yeni Şafak’ta muhabirdik. Ben Beşiktaş muhabiriydim. Necati de Beşiktaşlıydı. Haberleri toplardı daha değişik bir tarzda yazardı. Allah nur içinde yatırsın.’’ dedi.

Daha sonra söz alan Orhan Ayhan ise; “Sevgili Necati abimi ben çok eskilerden tanırım. Ben ondan çok şey öğrendim. Müthiş bir muhabirdi. 18 yaşında yanındaydım. O tercüman gazetesinde yaptığımız gazetecilikler müthişti. Her türlü haberi koklar bulur ve manşeti patlatırdı. Kendisini rahmetle anıyorum.’’ diyerek sözlerini tamamladı. 

TSYD’nin eski Genel Başkanlarından Attila Gökçe; “30 yıl önce Milliyet’e geldiğimde şöyle bir adamla karşılaştım. Serviste dolaşır herkes de kulağını ona verir. Dolaşırken ‘kardeşim 3.Amatör kümede hakem tayini yüzünden kavga çıkmış haberiniz yok’ der yürür giderdi. Artık öyle bir olgunlaşmış, dinginleşmiş ki onları yazma heyecanı ihtirası yok, genç adamlar istiyor, yazsın diye söylüyor çünkü şefleri Nezih Alkış gençlerden haber bekliyor. Bunları yapan çok olgun bir abimizdi.’’ diye konuştu.

Törenin ardından merhumun cenazesi Ataköy 5. Kısım Camii’nde kılınan ikindi namazından sonra Kozlu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

KARAKAYA KİMDİR?

Gazeteciliğe 1955 yılında Milliyet gazetesinde başlayan Karakaya, TRT'de spor spikerliği yaptı. Birçok önemli organizasyonda maç anlatan Karakaya, Türkiye Futbolcular Sendikasının da bir dönem başkanlığını yaptı.

*TSA Başta Karakaya'nın ailesi olmak üzere Spor camiasına başsağlığı diler

 

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım