XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Erdoğan ARIPINAR

KİMDİR?

 

Erdoğan Arıpınar 1932 yılında doğdu. Erzurum, Bolu Göynük ve Kafkasya kökenli İstanbullu bir ailedendir. Liseyi  Balıkesir Lisesinde bitirdi. Hukuk ve Tarih Fakültelerinde okudu. 1948 yılında gazeteciliğe başladı. Dal olarak genel   araştırmacılık ve Sporu seçti. Sırası ile Türkiye Spor, Cumhuriyet, Günaydın, Hürriyet ve adını koyduğu Posta gazetelerinde spor yönetmeni, üst düzey yönetici ve yazar olarak çalıştı. Emekli olunca kurduğu Genel Yayın Müdürü olduğu Türk Spor Ajansı 40 yıla yakındır ülkeye hizmet veriyor. Arıpınar Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin en kıdemli üyesidir. TMOK’da Genel Sekreter ve Başkan Yardımcılığını yaptı. TMOK Fair Play Komisyonu’nun kurucularındadır. Halen TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı, Avrupa Fair Play Birliği’nin (EFPM) 25 yıldır 2. Başkanı, 20 yıldır CIFP Dünya Fair Play Konseyi’nin Yönetim Kurulu Üyesidir. Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Kurucu Genel Sekreteliğini yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu üyesidir.Arıpınar’ın aldığı ödüller şöyledir.

Türkiye’de: 25 adet Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülü * Türkiye Kızılay Derneği Onur üyeliği *Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Ödülü


Uluslararası: IOC Olympic Order, Litvanya Cumhurbaşkanlığı Komodor Nişanı, Rusya Olimpiyat Komitesi Madalyası, Avrupa Fair Play Birliği 10. Yıl Kurucu Madalyası, AIPS-EFPM Fair Play Ödülü, Azerbeycan Bakü Spor Akademisi Fahri Profesör unvanı.


Arıpınar’ın yayınlanmış 3 kitabı vardır: Oy sandığı (1968), Ülkemin Sporu için (2004) ve Prof. Dr. Bilge Donuk ile birlikte Fair Play (2011)..


Arıpınar evli iki kız ve iki torun sahibidir.

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım