XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
ALİ GÜRBÜZ’ÜN BAŞARISI
08.07.2019

ALİ GÜRBÜZ’ÜN BAŞARISI

      

Kırkpınar yağlı güreşleri Dünya’nın en eski spor organizasyonu olarak biliyorum. Bu yıl Kırkpınar tarihi yağlı güreşlerinin 658. si Edirne, Sarayiçi’nde 5, 6 ve 7 Temmuz 2019  tarihlerinde gerçekleşti.

Her yıl bu güreşleri öğrendiğimize göre başta Avrupa olmak üzere Dünya’da yetmişin üzerinde ülkeden basın mensupları gelerek izlemekte ve ülkelerinde Kırkpınar güreşlerini yayınlamakta.

Pazar günü Başpehlivanlık müsabakasını Televizyondan naklen izledik.

Kırkpınar Başpehlivanlığı için bu yıl finale Antalyalı (Kumluca ilçesinden) daha önce iki defa Kırkpınar Başpehlivanı olan Orhan Okulu ve yine daha önce Kırkpınar başpehlivanı olan  Antalyalı (Korkuteli’nden) Ali Gürbüz kaldı.

Finala gelinceye kadar hem Orhan Okulu, hem de Ali Gürbüz rakiplerine karşı büyük başarı elde ederek geldiler. Final günü bu iki tecrübeli pehlivanlar normal süre içerisinde bir birlerine üstinlik sağlamak için çok dikkatli davrandılar.

Ama normal süre içerisinde yenişemeyen iki büyük sporcu uzatma dakikalarında daha atak bir güreş sergileyerek Ali Gürbüz’ün bir anda Orhan Okulu’ya karşı üstünlük sağlayıp onu her zaman yaptığı bir oyunla yenerek Kırkpınar Başpehlivanı olması kendisinin de dile getirdiği gibi dört yıl önce yapılan adaletsizliğine karşı alın  terinin hakkına bileğinin gücü ile alması sonucu tüm yorgunlukları gitti. 

Ali Gürbüz aynı zamanda Kırkpınar’da 1988 yılında Başpehlivan olan Antalya, Korkuteli’nden rahmetli Recep Gürbüz’ün oğlu. Dedesi de yine geçmiş yılların isim yapmış güreşçisi Mehmet Öztürk. Bundan dolayı güreşçi bir aileden geliyor.

 

Kırkpınar Güreşlerinin izlerken SADETTİN TANTAN aklıma geldi 

 

İçişleri eski Bakanlarından dürüst devlet adamı Sayın Sadettin Tantan,eski bir güreşçi ve daha önceki yıllarda Güreş Federasyonu Başkanlığı yapmış birisi.

Kırkpınar güreşleri deyince kendisiyle ilgili 24 Kasım 2001 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde Abdülkadir Yücelmantarafından yazılan bir yazıyı hatırlıyorum.

Sayın Sadettin Tantan 1999 yılında sayın Bülent Ecevit’inBaşbakanlığında kurulan DSP, MHP VE ANAP Koalisyon hükümetinde ANAP listesinden İçişleri Bakanı oldu.

Bakanlığı sırasında Sayın Tantan, başarılı işlere imza attı. Kendi partisinde de olsa olumsuzluklara karşı direndi. 2001 yılında kendi genel başkanı Sayın Mesut Yılmaz ile anlaşmazlığa düşerek hem Bakanlık görevinden, hem de Anavatan Partisinden istifa ederek Bağımız Milletvekili olarak TBMM sinde görev yaptı.

Tantan’ın istifasından sonra Kırkpınar güreşleri vardı ve Tantan bir gurup arkadaşıyla beraber Kırkpınara gitti. Tantan, Kırkpınar sahasına arkadaşlarıyla beraber geldiği zaman, Baş cazgır Şükrü Kayabaş ‘VARDIR BU TOPRAKLAR ALTINDA BİNLERCE KEFENSİZ YATAN.

ARAMIZA SAFA GELDİNİZ HOŞ GELDİNİZ ESKİ GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANIMIZ VE ESKİ İÇİŞLERİ BAKANIMIZ SAYIN SADETTİN TANTAN, deyince Kırkpınar meydanı alkışlarla tarihi bir gün yaşıyordu.

Bu sırada Sadettin Tantan, Kırkpınar güreş sahasında seyircinin isteği üzerine ellerini havaya kaldırıp kendisine sevgi gösteren insanları selamlıyordu.

Ne zaman Kırkpınar güreşlerini izlesem aklıma Sadettin Tantan’a Kırkpınar’da gösterilen değeri hatırlıyorum.

 

e-mail: eroldolu48@hotmail.com

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR.Web Efasis Yazılım