XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
07.03.2020

BAYRAK


Mustafa Kemal Atatürk; kendisine ve çevresine, kadınlara, çocuklara olan saygısı ile hem Türk ulusunun hem yabancı ülke başkanlarının, halklarının saygısını ve sevgisini kazanan bir lider oldu. Fair play denilince, Atamızın asalet ile özdeşleşen davranışlarına vurgu yapmamak işten bile değildir. En güzel örneklerinden birisi ise şu şekilde tarihe geçmiştir; Yunan Kralı Konstantin 1921’de İzmir’e geldiğinde Türk bayrağını çiğner. Aradan zaman geçer; İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu kutlanırken; Atatürk’ ün de Yunan bayrağını çiğneyip geçmesi istenir, ancak Atatürk, «Yunan Kralı hata etmiş. Çünkü, bayrak bir milletin onurudur. Ben bu hatayı tekrarlamam» dedi Yunan bayrağını yerden kaldırtır.

Asalete ve yüce gönüllüğe bakar mısınız? İnsanın havsalası almıyor, algılamakta güçlük çekiyor, sonra da tüyleri diken diken oluyor. Bizler fair play konferanslarımızda bu olayı üniversite öğrencisi arkadaşlarımıza belki 50 kez anlatmışızdır, ancak  istisnasız her seferinde beni aynı ölçüde etkileyen bir olay olmuştur bu..

Peki bugüne gelelim, Avrupa Parlamentosu’ nda Yunan Lagos ne yaptı, göçmenler ile ilgili bir mevzuyu bahane edip Türk Bayrağını kürsüde yırttı. Tekrar ediyorum, anlı şanlı Türk Bayrağımızı herkesin, bütün dünyanın gözü önünde protesto amaçlı olarak yırttı! Bir tarafta tarihe altın harflerle geçmiş, düşmanlarının bile saygı duyduğu bir asker ve lider olan Atatürk’ ün yaptığı davranış, bir tarafta kontrolünü kaybetmiş, bilinçaltının dışavurumu olarak yansıyan ve neredeyse tarihtekini tekrar eden davranış..

Ee ne diyelim.. Zihniyet değişmiyor demek ki. Aynı düşünce tarzı genlerle torunlara aktarılıyor galiba.. Yazık.. 

Doç. Dr. Sevim GÜLLÜ

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa

Spor Bilimleri Fakültesi

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım