XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
04.11.2019

Çağlar Söyüncü’nün derslik röportajı

Bu hafta güzel bir röportaj okuduk. Kendisini twitter’dan takip ettiğim spor medyasının saygın isimlerinden Okay Karacan, Times Gazetesinden Henry Winter’ın Leicester City’de forma giyen milli futbolcu Çağlar Söyüncü ile yaptığı röportajı paylaştı. Bu röportajdan övgü ile söz eden Karacan, altına koyduğu link ile röportajı takipçilerinin okumasına olanak sağladı. 

Ben de linki tıklayıp okumak istedim.. Okudum da.. Ancak röportaj İngilizce olduğu için pek bir şey anlamadım! 

Sonra anladıklarımla ilgili fikir edinmek için Karacan’ın twitine gelen yorumları okudum.. Tüm yorumlar Türkçesini nerden bulabiliriz şeklinde idi ve bazıları da esprili bir dille Karacan’ı eleştiriyordu. Bir takipçisi de “Bizim bu seviyede İngilizce bildiğimizi düşünmen onur verici” diyerek yanıt vermişti.. Benim tepkim de “Evet, gerçekten müthiş bir röportaj olmuş.. Ama eminim ne anlattığını anlasak, daha güzel olurdu..” şeklinde oldu.

 

Hafta sonunda Rezzan Yetiş, goal.com’da bu röportajın çevirisini yayınladı. Twitter’dan takip ettiğim Yetiş, sanırım birebir çevirmişti röportajı. 

Okurken, Çağlar’a sorulan her soru ve onun verdiği her yanıttan sonra şöyle bir başımı kaldırıp, bir süre düşünmek zorunda kaldım. Çünkü bu röportajda sadece Çağlar Söyüncü’ye sorulmuş sorular ve yanıtları yoktu. Premier ligin neden dünyanın marka değeri en yüksek ligi olduğu, Avrupa’nın en büyük organizasyonu Şampiyonlar Ligi ve ardından gelen UEFA Avrupa Ligi finalini oynayan 4 takımın da neden aynı ligden çıktığı, neden onca futbolcu arasından Çağlar Söyüncü’nün o ligde oynayan iki Türk futbolcudan biri olduğu, neden bizde basılı gazetelerin bir bir kapanırken, İngiltere’de hala tirajından bir şey kaybetmediği gibi bir çok sorunun yanıtı da gizliydi. 

 

Henry Winter, öyle sorular sormuş ki, sanırsınız, yememiş, içmemiş, uyumamış tüm ömrünü Çağlar Söyüncü’yü izleyerek geçirmiş, sadece futbolunu değil felsefesini bile bilen biri. Onun önemli maçlarda aldığı riskler, hocasının onun hakkındaki düşünceleri ve Çağlar’ın bunlardan nasıl etkilendiği, maç sonlarında yapılar kısa röportajlarda sorulan sorular ve Çağlar’ın bu sorulara verdiği ilginç yanıtlar, her olay için yapılan son derece etkileyici ve bir o kadar da okunaklı ve anlaşılır yorumlar. Eğer benim Türk Spor medyasında yöneticilik yaptığım dönemlerde biri bana, sıradan bir futbolcu ile ilgili bile olsa böyle bir röportaj yapıp getirseydi, sanırım koltuğumu ona verirdim. Tabi bunun olmaması benim birlikte çalıştığım arkadaşlarımın eksiği değil, bizim futbol camiamızın olaya bakışıyla ilgiliydi.

Orhan Balal’ın müdürlüğü zamanında, Akşam Gazetesi Spor Servisi’nde İstihbarat şefi iken, çok sevdiğim için fırsat yaratıp bazı röportajlar yaptım. Haftalık yayınlanan bu röportajları, 5-6 yayından sonra çeşitli nedenlerle bıraktım. Burada bunun ayrıntılarına girmeyeceğim. Benim neden bu röportajları bıraktığımın yanıtı da vardı Çağlar Söyüncü ile yapılan söyleşide. 

 

Bu arada Çağlar Söyüncü’nün yanıtlarından söz etmemek mümkün değil. Henry Winter’ın, stoper mevkiinde oynamasına rağmen aldığı riskler nedeniyle övdüğü Çağlar, sorulara verdiği yanıtlarla da nasıl kültürel anlamda da yetişmiş bir futbolcu olduğunu gözler önüne sermiş. 

Buradan onu yetiştiren ve böyle futbolcular yetiştirdiği için CIFP’den Willy Doume Fair Play ödülü kazanan Altınordu kulübüne ve Başkan Seyit Mehmet Özkan’a teşekkür etmeliyiz. 

 

Okay Karacan, fırsat buldukça yazılarını okuduğum, programlarını izlediğim, sosyal medyadan takip ettiğim, kısacası saygı duyduğum bir meslektaşım. Zaten röportajın İngilizcesini paylaşırken ‘ders niteliğinde’ diye yorumda bulunmuş. 

Ancak o dersi almak için İngilizce bilmek gerekiyor. Sadece İngilizce bilmek de yetmez ki, okumak gerekiyor, düşünmek gerekiyor, farkı görmek gerekiyor..

Neyse ki, Rezzan Yetiş imdada yetişip Türkçe’ye çevirmiş, ben de daha fazla kişinin okumasına katkıda bulunmak için lingini paylaşıyorum..

Özellikle görevini sürdüren meslektaşlarıma sesleniyorum. Lütfen okuyun, feyz alın, böyle röportajlar yapın ki Türk futbolseverler okusun, ligimizin kalitesi yükselsin…

Çağlar Söyüncü: Cruyff dönüşü yapmam gerekiyorsa yaparım

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım