XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Çocukların spor yapma alışkanlıklarının faydası
26.06.2019

Çocukların spor yapma alışkanlıklarının faydası

 

Spor yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Hangi yaşta olursak olalım spor yapmamız gereklidir. Yapılan araştırmalar, çocuklarda spor alışkanlığının oluşmasının avantajlarıın daha çok fazla olduğunu doğrulamaktadır. Çünkü büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemin çocukluk çağındadır. Spor ya da egzersizi düzenli bir şekilde yapılması, fiziken çocuğun çok iyi bir kas iskelet sisteminin oluşmasına neden olur ve çocuk yaşam boyu sağlıklı bir fiziğe sahip olabilme imkanını yakalar.

 

Dünya ve Olimpiyat şampiyonlarının geçmişi araştırıldığında ve onların çocukluk dönemlerine bakıldığında da hep aynı sonuçları görmekteyiz; Yani bu şampiyonların çocukluk dönemindeki fiziksel yeteneklerinin hep ön planda olduğu, ancak sadece fiziksel yeteneklerideğil, bunun yanında Zihinsel (entellektüel) yeteneklerinin de fiziksel yetenekler kadar önemli bir rol oynadığı görülmüştür.

 

Anne ve Babalara çocukluk döneminde sporun olumlu etkilerini sıralayacak olursak; Çocuğun büyüme ve  gelişiminin daha mükemmel olması, İleride oluşabilecek hastalık risklerini azaltması, Fiziksel uygunluk (fitnesin) sağlanması, Aşırı kilo alımının önlenmesi, Kemik yoğunluğunun artırılması ve dolayısı ile ileride oluşabilecek kemik erimelerinin engellenmesi, Fiziksel yeteneklerin gelişimi, Vücudun hareket yeteneklerini anlama ve değerlendirmesi dolayısı ile uygun spor dalında başarılı olma olasılığı, Entellektüel gelişime katkı sağlama, Kişisel ve sosyal gelişime katkı koyması, Dinamik bir yaşam biçimi kazandırması, Kendine güveni pekiştirmesi, Yaratıcı doğal yetenekleri geliştirmesi, Stresle baş edebilme yeteneğini kazanması, Ruhsal iyilik ve gelişme, kendini daha iyi hissetme, Bir konuya yoğunlaşma (konsantrasyon) yeteneğini kazanması, Hoşgörü, iyi iletişim, saygı duyma, kendini tanıma, sebat etme, hedef koymayı öğrenme, zaman yönetimi becerisi kazanma, zorluklarla mücadele yeteneği kazanma, takım çalışmasını öğrenme gibi birçok olumlu kişilik özellikleri kazanması ve Kötü alışkanlıklardan uzak durmasına kadar bir çok olumlu yönünün olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kısacası; Sporda şiddeti önüne geçilmesi, Adil oyun anlayışı, İyi bir vatandaş ve iyi bir yurtdaş olmanın en önemli temel kriterlerinin erken yaşlarda, (sporun paylaşımcı katkısı ile) sahip olmasına neden olur. Bu nedenle; Spora başlamadan önce çocuğun spor yapmaya engel olabilecek bir sağlık probleminin olup olmadığı mutlaka hekimler tarafındanda değerlendirilmelidir.  Çocuğun yaşı, anatomik ve fonksiyonel yapısı, kuvveti göz önünde bulundurularak, buna göre hangi sporları yapmaya elverişli olduğuna karar verilmelidir.

 

Hangi yaşta ne tip egzersiz? Erken çocukluk döneminde ki bu dönem 5 ile 7 yaş arasındaki çocukları kapsar duzenli egzersizden çok koşma, atlama, zıplama, yüzme gibi bütün vücut hareketlerini içine alan, büyük kas gruplarını çalıştıran aktiviteler tercih edilmelidir. Yaratıcılığı ve araştırmayı geliştirici oyunlar, basit figürler içeren dans ve folklör aktiviteleri desteklenmeli. Bu yaş grubunda çocuk daha çok bireyseldir, bundan dolayı bireysel aktiviteleri desteklenmelidir.

 

Orta çocukluk döneminde yani 8 – 9 yaş civarında yukarıdaki aktivitelere ek olarak bisiklet, takım sporları, temel spor hareketlerinin öğrenilmesine yönelik aktivitelere, kompleks figürler içeren dans ve folklor aktivitelerine bağlanabilir. Bu yaş döneminde grup aktivitelerine ağırlık verilebilir. Takımca mücadele, liderlik, kişisel disiplinin gelişimi açısından önemlidir. Her çocuğa liderlik şansı verilmelidir.

 

On yaşından sonra yarışma tarzı bireysel ve takım sporlarına, grup aktivitelerine  ağırlık verilmeli. Kişisel ve takım sporlarında yarışma tarzı organizasyonlara başlanabilir. 

 

Özelspor dallarına ait çalışmalar için uygun yaşlar ise; Cimnastik, Yüzme ve Atletizm için 6-7 yaş, futbol, basketbol, voleybol, tenis, kayak için 9 – 11 yaş, güreş için 12 yaş, bisiklet için 14 yaş, halter için 15 -16 yaş, boks için ise 17 yaş gibi dönemlerde başlanabilir. 

 

Burada ön görülen ve dikkat edilmesi gereken en önemli kriter çocukların hangi spor dalı olursa olsun hareketleri oyun formunda ve kendilerince mutlu olabilecekleri bir yoğunlukta yaptırılmasıdır. Kısacası kişisel yetenek ve farklılıkları mutlaka çalıştırıcılar tarafından dikkatle izlenmeli ve her kişiye özgü gerekirse çalışma planı yapılmalıdır. Beklentilerimiz büyük sporculardan beklenen performans olmamasına dikkat edilmelidir!

 

Ebeveynlere burada düşen görevler kuşkusuz vardır ve bunların başında; Spor yaparak çocuğunuza örnek olmanızdır, Okulda veya dışarıda ailece sportif aktivite programlarına katılmanız, çocuklarınız sporu sizlerden örnek alarak alışkanlık halina getirebilmelerine neden olacaktır.

 

Herkese bol hareket dolu bir tatil dönemi haydi çocuklar denize diyor, saygılar sunuyor sağlıcakla kalın diyorum! 

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR.Web Efasis Yazılım