XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
21.03.2020

EVDE SATRANÇ VAR KAMPANYASI BAŞLATTI

Satranç Federasyonundan koronavirüsle mücadeleye destek


 

ANKARA (TSA)- Yeni koronovirüs tehdidi nedeniyle çok sayıda tedbir alınıyor. En büyük hedef, bu krizden en az hasarla ve sağlıkla çıkabilmek. Dünyadaki diğer ülkeler gibi Türkiye’deki tedbirler de salgın riski ortadan kalkana kadar geçici olarak uygulanacak. Bilim insanlarının bu süreçteki önerilerine uyulması, Sosyal temasın kaldırılması, sosyal mesafenin korunması, sosyal hareketliliğin azaltılması bu süreçte virüsün yayılma hızını, dolayısıyla yol açtığı tehdidi düşürecek en önemli etkenler olarak değerlendiriliyor. Zor ve sıkıntılı bu günlerde Türkiye Satranç Federasyonu tüm Türkiye’deki satrançseverler için “EVDE SATRANÇ VAR” Kampanyası’nı başlattı. 

İşte Federasyonun evlerine hapsolan insanları satranç oynamaya, satrancı bilmeyenleri de federasyonun sitesinden başlatılan digital eğitime katılarak öğrenmeleri yönünde yaptığı çağrı:

“Sosyal izolasyon sürecinin virüs tehdidinin yayılmamasında önemli olduğu vurgusunun uzmanlar tarafından sıklıkla vurgulandığı bu günlerde herkesi satrancın heyecan ve mücadele dolu dünyasına davet ediyoruz. Evlerinde satranç oynamaya, bilmeyenleri öğrenmeye ve de bu güzel görüntüleri hem bizimle hem de sosyal medya hesaplarından paylaşmaya çağırıyoruz.

Satranç öğrenmek isteyenler için de TSF’nin web sayfasındaki dijital eğitim bölümünden yararlanma fırsatını sunuyoruz.

Ayrıca bu süreçte dijital dünyada satranç aktivitelerini daha fazla göreceğinizi de şimdiden söylemek isteriz. Dijital ortamlarda satranç çalışma programları ve online turnuva yapma hazırlıklarımızı da son hızla sürdürüyoruz.

“Haydi Türkiye, evde kal, satrançla kal” diyerek yola çıkıyoruz.” 

 

ZOR ZAMANLAR GÜÇLÜ BİRLİKTELİKLER GEREKTİRİR

Gülkız tulay ile ilgili görsel sonucuKonuyla ilgili Türkiye Satranç Federasyon Başkanı Gülkız Tulay’ın mesajı şöyle: “Sevgili satranç ailemiz, zor zamanlar güçlü birliktelikler gerektirir. Birlikte mücadele etmeyi, direncimizi güçlü kılmayı gerektirir.

Bilirsiniz, satrançta her zaman açılış safhası oyunun önemli bir bölümüdür ama mücadelenin sonuna kadar sürdürülmesi gerekir. Yoksa kazanamazsınız. Zor ve tedbiri elden bırakmamamız gereken bu günler de mücadelenin hem kendimiz hem de sevdiklerimiz hem de tüm toplumumuz için sonuna kadar sürdürülmesi gerekiyor. “Önce sağlık, önce insan” dediğimiz günlerden geçiyoruz. Bu günler tarihe ‘koronalı günler’ diye geçecek gibi gözüküyor. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda da belirttiği gibi Nisan ayının sonuna kadar Türkiye genelinde tüm faaliyetler, toplantılar ve etkinlikler iptal edildi.

TEDBİRLERE UYMA ZAMANI

Zaman, bu tehdide karşı bilim dünyasının ve devlet yetkililerimizin önerilerine uyma zamanı. Zaman, dış dünya ile temasımızı asgariye indirme, sevdiklerimiz başta olmak üzere toplumumuzun tamamı için önerilen tüm tedbirleri uygulama zamanı.

Sakince direnme, mücadele etme zamanı bu zaman. Hiçbir virüsün bizim mücadele gücümüzden, beraberliğimizden, alacağımız tedbirlerden daha büyük olamayacağına inanıyoruz.

DİJİTAL DÜNYADA SATRANÇ VAR

Değerli sporcularımızın, satrançla yeni tanışan çocuklarımızın ve gençlerimizin bu süreci iyi şekilde değerlendirmesi bizler için çok önemli. Yakın zaman içerisinde dijital dünyada da satranç sporumuzun varlığını daha da fazla artıracağız. Online turnuvalar ve çalışma programları ile dijital ortam üzerinden bir araya gelmeye devam edeceğiz. Bu süreç için tüm ekibimiz büyük bir gayretle hazırlıkları sürdürüyor. Satranç için çalışmaya devam ediyoruz. Özellikle satranç sporu ile yeni tanışan sporcularımız web sayfamızda “kaynaklar” kısmında bulunan eğitim videolarımız ve “Eğitim Kurulu” bölümünde bulunan slaytlarımız ile satranç sporuna başlangıç yapabilirler.

SATRANÇLA MÜCADELE EDELİM

İstiyoruz ki; satranç sporu bugünlerde içinde barındırdığı mücadele ruhu ile yolumuzu aydınlatsın, birliğimizi beraberliğimizi artırsın. Hamlelerimiz, stratejilerimiz geleceğe ışık olsun. Sevdiklerimizle tatlı rekabet içinde daha keyifle birlikte olmaya, ruhlarımıza iyi gelen güzellikleri keşfetmeye araç olsun istiyoruz.

 

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım