XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
01.08.2020

FUTBOLDA NELER OLUYOR?

                                           

 

     

       Gözle görülmeyen küçük bir Virüs Dünyayı A’dan Z’ye kadar her konuda olduğu gibi spor faaliyetleri konusunda da etkiledi. Aralık 2019 tarihinde Çin’de başlayan bu salgın hastalık oradan Dünya’ya yayıldı ve Türkiye’de de 11 Mart 2020 tarihinde olumsuzluk örneklerini göstermeye başladı.

            Bundan dolayı tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de spor faaliyetlerinin geleceğini etkiledi. Bir çok spor faaliyeti ya iptal edildi yada ertelendi ve daha sonra yapıldı. Bu yıl Japonya’da yapılması gereken TOKYO Olimpiyat oyunları dahi 2021 yılına ertelendi.

            Türkiye Futbol Federasyonu 2019 – 2020 Futbol sezonunu belli bir aradan sonra tekrar başlattı. Bu yıl futbolda şampiyon olan Başakşehir’in şampiyonluğu basından takip edebildiğimiz kadarıyla tartışmalı bir durum yarattı. 

            Profesyonel futbol liglerinde play off maçları oynandı. Kazananlar bir üst lige çıktı. Ama 29 Temmuz 2020 tarihinden Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Muharrem Kasapoğlu’nun da katıldığı Türkiye Futbol Federasyonu’nun toplantısında liglerde küme düşme kaldırıldı. Bu da günümüzde futbol ortamında çok eleştirilere yol açtı. Tabii küme düşmekten kurtulan futbol takımlarımız için de sevindirici oldu. Ben ulusal basını her gün yakından takip eden birisi olarak bu konuda eleştirileri yakından takip ediyorum.

            Futbolumuzda tartışmanın olmadığı ortamları nasıl sağlayacağız. Türkiye Futbol ligleri böyle tartışmalarla nereye kadar gidecek. 

1991 yılında bir gün zamanın Futbol Federasyonu Başkanı olan rahmetli HALİM ÇORBALI ile Ankara’da Türkiye Futbol Federasyonunda makamında konuşuyorduk. Rahmetli Halim Çorbalı 10 yıl Ankara’da Gençlerbirliği’de top oynamış, bu işin içinden gelen, futbol sahalarında ter döken bir spor adamıydı. Sadece futbol camiasında değil tüm spor ortamları tarafından da çok sevilen birisiydi. O yıllarda Gençlerbirliği takımı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine (KKTC) kampa gitmiş ve orada bir futbol takımı ile resmi özellik taşımayan bir dostluk maçı yapmışlardı. Ama KKTC’ye uluslar arası alandan diğer ambargolar ile birlikte SPOR ORTAMINDA DA ambargo vardı. Uluslar arası Futbol Federasyonu Türkiye’yi Gençlerbirliği futbol takımını KKTC’DE maç yaptı diye UEFA’ dan atmak istedi. Ama ben çok iyi biliyorum Rahmetli HALİM ÇORBALI’nın diplomatik ilişkileri ile işler tatlıya bağlandı.

Kendisi ile makamında sohbet ederken spor federasyonlarında yöneticileri  konuşuyorduk. Bana sporda federasyon başkan ve yöneticileri nasıl olmalı dediğinde ben ‘spor ortamlarında ter dökmüş, bu işin diplomatik yönünü de bilen insanların sporumuzu yönetmesi gerekir’ demiştim. Doğrusu da bu değil mi? Avrupa’nın bir çok ülkesinde kendi dallarında sporun içinden gelenler sporda yöneticilik yapıyor.

Umarız Türk futbolunda tartışmaların olmadığı spor ortamlarını görürüz. 

e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

             

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım