XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
04.11.2019

İSTANBUL MARATONU KOŞULDU

41’inci Maratonda zafer Kenya ve Etiyopyalı atletlerin


İSTANBUL (TSA)- Bu yıl "İstanbul senin, durma koş" sloganıyla koşulan Vodafone 41. İstanbul Maratonu'nu erkeklerde atletlere tempo veren "tavşan atlet" olarak başlayan  Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı. Kadınlarda da birinciliği Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu kazandı.


Organizasyonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy verdi. 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda, parkuru 2.09.44'lük derecesiyle birinci bitiren Kibet, parkur rekorunun da yeni sahibi oldu. Bundan önceki rekor 2 saat 9 dakika 57 saniyelik derecesiyle geçen yılın kazananı Kenyalı Felix Kimutai'ye aitti.

Maratonda 2.09.57'lik derecesiyle Etiyopyalı atlet Yitayal Atnafu Zerihun ikinci, 2.10.09'luk zamanıyla Kenyalı sporcu Peter Kwemoi Ndorobo üçüncü oldu. Türkiye adına en iyi dereceyi yarışı 6. sırada tamamlayan Polat Kemboi Arıkan, 2.12.57'lik zamanıyla elde etti. 

KADINLARDA ZAFER ETİYOPYALI TİBEBU'NUN

Maratonu kadınlarda ise Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu, 2.23.40'lık derecesiyle ilk sırada tamamladı. Yine Etiyopya'dan Tigist Abayechew 2.24.15'lik zaman ile 2., Kenyalı Maurine Chepkemoi 2.24.16'lık zamanıyla 3. sırada tamamladı. Türkiye adına en iyi dereceyi 8. olan Büşra Nur Koku elde etti.


© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım