XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
09.12.2019

KANO ANTRENÖRLERİNE TMOK DESTEĞİ İLE TEKNİK GELİŞİM SEMİNERİ

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) antrenörlerin teknik gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla uyguladığı program çerçevesinde Türkiye Kano Federasyonu (TKF), Uluslararası Kano Federasyonu (ICF) ve Türk Spor Vakfı iş birliği ile Antalya’da “Durgun Su ve Akarsu Slalom Antrenör Teknik Eğitimi ve Gelişimi Semineri” düzenlendi.İSTANBUL (TSA)- Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) antrenörlerin teknik gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla uyguladığı Antrenör Gelişim Seminerleri ve Destek Programları çerçevesinde Türkiye Kano Federasyonu (TKF), Uluslararası Kano Federasyonu (ICF) ve Türk Spor Vakfı iş birliği ile 6-8 Aralık tarihleri arasında Antalya’da 91 antrenörün katılımıyla “Durgun Su ve Akarsu Slalom Antrenör Teknik Eğitimi ve Gelişimi Semineri” düzenlendi.

6 Aralık günü seminerin açılışı, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Bilal Porsun, Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Alper Cavit Kabakçı ve Türk Spor Vakfı Başkan Yardımcısı Oktar Tertemiz’in açılış konuşmaları ile başladı. Üç gün süren seminerde uluslararası alanda profesyonel kano sporcuları yetiştirme konusunda görev alan ICF Antrenörü Adnan Aliev, Türkiye Kano Kadın Milli Takımı Antrenörü Dragan Plavsic ve Belarus Erkek Kano Milli Takımı Baş Antrenörü Vladimir Shantarovich, Durgun Su MHK Başkanı Fatih Demirci, Akarsu MHK Başkanı Mehmet Başköylü, Doç. Dr. Mustafa Yaşar Şahin ve konusunda uzman pek çok eğitmen dersler vererek, antrenman modellemeleri, yarışma kuralları, sporda çocuk koruma, teknik ve taktik antrenman planlaması gibi pek çok konuda antrenörleri yeni bilgiler ile buluşturdu.

Seminer ile ilgili konuşan TKF Başkanı Alper Kabakçı, “TMOK desteğiyle düzenlediğimiz bu seminerde hem durgun su hem akarsu antrenörlerimize, yurt dışından gelen uzman antrenörlerimiz 3 gün boyunca ortak ve branşa özel dersler ile güncel bilgileri aktarıyorlar. Şu an 90’dan fazla katılımcımız burada dersleri ilgi ile takip ediyor. Hem ben hem de konuştuğum katılımcılar ve kursiyerlerimiz bu seminerlerin kano sporunun gelişmesi adına çok verimli olduğunu düşünüyoruz. Bu sene ilk defa akarsu antrenörlerimizi de seminerimize dahil ettik. Bu seminerlerin gelecek yıllarda arttırılması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Kano sporunda dayanıklılık, güç ve süratin önemi, temel prensipleri, planlanması ve gelişimiyle ilgili bilgileri seminer programına taşıyarak, kanoda teknik öğretim ilkeleri ile kano kulüpleri için makro plan çalışmalarını toplulukla paylaşan Aliev, “Bu seminerde özellikle kano ve kayak tekniğinin nasıl olması gerektiğini, eğitimlerin nasıl sistematik hale getirileceğini ve 12-18 yaş arasındaki sporcuların nasıl profesyonelliğe yöneltileceğini işliyoruz. Tabii ki başarıyı arttırmak için bu eğitimler ile birlikte antrenörlerimizin de kendilerini geliştirmek için daha çok çaba göstermesini bekliyoruz” dedi.

Kursiyer antrenör Orhan Turan Emniyet, “2013 Aralık ayından beri Akarsu Slalom antrenörü olarak TOHM’larda görev yapıyorum. Bizim açımızdan seminer oldukça yararlı oluyor. Farklı teknik ve eğitimleri öğrenerek bunu kendi öğrencilerimize aktarıyoruz. Bu da yeni sporcularımıza güncel bilgiler ile çalışma şansı tanıyor” dedi.

Durgun su antrenörü Damla Güldoğan ise, “2010 yılından beri kano camiasının içindeyim. Daha önce milli takım antrenörü olarak ülkemizi temsil etme şansım oldu. Kadın antrenör sayımız çok değil ancak bu sayının artması için hem federasyonumuz hem paydaşlarımız bizi çok destekliyorlar. Biz de burada edindiğimiz bilgiler ile öğrencilerimizin bu sporda yer edinmesi ve başarılar kazanması için çabalıyoruz. Hem Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine hem Kano Federasyonu’muza böyle bir çalışma ile bize gelişme şansı tanıdıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

TMOK, "Antrenör Gelişim Seminerleri ve Destek Programı" kapsamında antrenörlerimizin teknik gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla yurtdışından uzmanlar getirerek sürdürdüğü eğitim programlarından biri olan Durgun Su ve Akarsu Slalom Antrenör Teknik Eğitimi ve Gelişimi Semineri kapsamında Türkiye Kano Federasyonu’na 8.000 Dolar finansal destek sağladı. 

 

 

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım