XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
23.06.2019

Okullarımızda Spor Kulübü Kurulmalı

Sporcuların bir çoğu spor yaşamlarına öğrencilik yıllarında okullarda başlamışlardır. Çünkü insan gerçek manada yaşam mücadelesini de okullarda öğrenirler. 

Bundan dolayı okulların insan yaşamında çok büyük önemi vardır. Bunları hepimiz biliyoruz. Öğretmenlerimizde bu bağlamda topluma yön veren unsurlar olarak eğitim ve öğretim açısından önemli bir görevi üstlenmektedirler.

Konuyu spor açısından ele alırsakokullarımız birer sporcu fabrikalarıdurumunda olduğunu görürüz.

Sporda gelişmiş ülkelerokul sporlarına verdikleri önemden dolayı bu gün başarılı olmaktadırlar.Bu ülkelerde her okulun bünyesinde birer spor kulübü vardır. Bizde de 1990’lı yılların sonlarına doğru Gençlik ve Spordan sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Sayın YücelSeçkiner’inzamanında okul spor faaliyetleri için reform niteliğinde çalışmalar yapılmıştı. Örneğin her okul spor kulübü kurmak zorunluluğu getirilmişti.Ama nedendir bilinmez Türk sporu açısından çok yararlı olan bu çabalar bir çok yerde sonuca  bağlanamadı.

Bazı illerimizde ve bazı büyük ilçelerimizde okullarımızın bünyelerinde okulun adını taşıyan okul spor kulüpleri kuruldu. Ama bir çok yerde de bu konuda hiç çaba gösterilmedi.

Okullarımızın bünyelerinde spor kulüplerinin kurulması, okullarımızda başarılı olacak sporcularımızın spor yaşamlarını okulların kapalı oldukları dönemlerde de devam ettirmeleri açısından yararlı olacaktır. Çünkü okullarımızda başarılı olana sporcularımızın bir çoğu, okulların kapalı oldukları dönemlerde spor yapmıyorlar. Bu sporcularımızın spor yaşamlarının devamlılığı açısından da önemlidir. Okullarımızda başarılı olan sporcu öğrencilerimiz spor kulüplerimiz açısından da değerlendirilerek, bu sporcularımıza olanak sağlanmalıdır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçelerde de İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizde bir Beden Eğitimi öğretmeni görev yapmalıdır. Bu görev okul spor faaliyetleri açısından önemlidir. Ayrıca okullarımızda görev yapan Beden Eğitimi öğretmenlerimiz okullarında spora verecekleri önem ile Türk sporunun başarılı olmasına destek olacaklardır. Beden Eğitimi dersleri önemli derslerimizdendir. Milli Eğitim Müdürlerimiz bulundukları il ve ilçelerde okul spor faaliyetleri konusunda gerekli duyarlılıkları göstermeleri gerekir.

     Okul spor faaliyetlerinin başarılı olması için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne de görev düşmektedir. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz de okul spor faaliyetlerinde başarılı olacak sporcularımıza gerekli ilgiyi gösterir.

 


e-mail: eroldolu48@hotmail.com

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım