XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
17.10.2020

POLONYA’DA TARİHİ SONUÇLAR

 *Dünya Yarı Maraton Şampiyonası kadınlarda Yasemin Can, 7. Olurken Türkiye rekoru kırdı.

*Takım sıralamasında Türkiye 6. oldu.

*Erkeklerde Aras Kaya en iyi derecesini geliştirdi, Türkiye 11. oldu

 

GDYNİA (TSA)- Polonya’nın liman kenti Gdynia’da gerçekleştirilen Dünya Yarı Maraton Şampiyonası’nda 23 yaşındaki milli atlet Yasemin Can, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Can, Dünya Yarı Maraton’da 1:06:20’lik derecesiyle yedinci sırayı alırken, Ay-yıldızlı ekip adına bu organizasyondaki en iyi sonuca imza attı ve Türkiye rekoru kırdı. Yarı maratonda eski rekor, 1:07:07 ile 2010 yılında Resül Hayme Yarı Maratonu’nda Elvan Abeylegesse tarafından yapılmıştı.

Pist ve krostaki üstün başarılarına yol yarışlarında rakiplerine kıyasla deneyimsiz olmasına karşın büyük bir başarı daha ekleyen Yasemin Can, böylece dünya yedincisi olarak yeni bir başarıya daha imza attı.

Yarışta eski Universiade yarı maraton ikincisi milli atlet Esma Aydemir, 2017 Nisan’ından bu yana en iyi derecesini yaparak 1:12:22 ile finiş görürken, 52’nci sırayı aldı. Balkan Yarı maraton şampiyonu Fatma Demir ise 1:12:57 ile 59’uncu oldu ve kariyerinin en iyi derecesini yaptı.

TÜRKİYE TAKIM SIRALAMASINDA 6.
Türkiye, takım sıralamasında ise çok büyük başarı göstererek altıncı sırayı aldı. Yarışı tamamlayan üç atletin derece sıralamasıyla yapılan sıralamada Etiyopya, Kenya ve Almanya kürsüye çıkarken, Milli Takım 3:31:39’luk toplam zamanıyla dünya altıncısı olarak tarihe geçti.

ERKEKLERDE 11. SIRAYI ALDIK

Şampiyonada tarihi yarışmalar izlenirken, erkeklerde Uganda ilk kez dünya şampiyonu çıkardı. Organizasyona erkeklerde beş atletle katılan Türkiye, takım halinde 11. oldu.

ARAS KAYA EN İYİ DERECESİNİ GELİŞTİRDİ

21 kilometrelik mücadelenin başlamasıyla birlikte ön grupta yerini alan Aras Kaya, son beş kilometre içinde biraz irtifa kaybederken, finişe 1:00:51’lik dereceyle 24’üncü olarak geldi. Kaya, kariyerinin en iyi derecesini bir buçuk dakika geliştirdi.

Avrupa maraton rekortmeni Kaan Kigen Özbilen, 1:02:53 ile 46’ncı olurken, Polat Kemboi Arıkan 1:03:10 ile 61’inci sırada kaldı. İstanbul Yarı Maratonu şampiyonu Sezgin Ataç 1:03:21 ile 65’inci olurken, ilk kez bu seviyede milli takımda yarışan Saffet Elkatmış da 1:03:34 ile PB yaparak 69’uncu sırada müsabakayı noktaladı.

Her ülkeden en iyi üç derecenin toplamıyla yapılan takım sıralamasında Türkiye erkeklerde 3:06:54 ile 21 takım arasında 11’inci olarak yarışmayı noktaladı.

 

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım