XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
20.11.2019

CELAL DEMİRBİLEK SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Türk Spor basını önemli bir ismini daha kaybetti. Olimpik ve Amatör Sporların takipçisi, Spor Muhabiri Celal Demirbilek hayatını kaybetti. Demirbilek için TSYD Levent tesislerinde bir tören düzenlendi. Merhumun naaşı daha sonra öğle namazının ardından Yeşilyurt Camisi’nden alınarak Kozlu Dedeler Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İSTANBUL (TSA)- Geçtiğimiz gün vefat eden Türk Spor basınının usta isimlerinden merhum Celal Demirbilek, son yolculuğuna uğurlandı. Demirbilek’i meslektaşları ve sevenleri yalnız bırakmadı. Celal Demirbilek için Üyesi bulunduğu Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Levent tesislerinde bir tören düzenlendi. Törene TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir, TSYD eski başkanlarından Nezih Alkış, meslektaşları, ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı.

TONGSİR: İŞİNE AŞIK BİR İNSANDI

TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir yaptığı konuşmasında merhum Celal Demirbilek için; “Geçtiğimiz hafta Yıldız Kenter’i kaybettiğimiz zaman ben bir şey söylemiştim. Dedim ki insanların ölümüne üzülür olduğumuz kadar yerlerinin doldurulamayacak olmasına da üzülüyoruz. Artık önemli olan da bu diye düşünüyorum. Celal Demirbilek için şunu söyleyebiliriz. Bugün bana bir spor muhabirini tarif edin derseniz mesleki açıdan söylüyorum aklıma gelecek ilk isim Celal’dir. O kadar bu işte başarılı, o kadar işine aşık bir arkadaşımızdı. Ben Hürriyet gazetesinde onunla çalışma fırsatı buldum. Bir işe git derdim hiçbir zaman gocunmazdı. Küçük iş, ufak iş hatta benimle yaşıt olmasına rağmen utanırdım söylemeye. Ama o işlerin hepsini o kadar ciddiye alırdı ki ufak iş, küçük iş hiç önemli değil. O işlere giderdi. O işlerin içinden mutlaka bir şeyler çıkarırdı. Ben işine bu kadar aşık bir adam az görmüşümdür. Mesleki açıdan bunları diyorum. İnsanlık açısından da söyleyeceğim çok şey var. Ben ne kimseyi kırdığını ne de kimsenin arkasından konuştuğunu görmedim. Hep o güleç yüzü aklımıza gelecek. Bizim için Celal hep öyle kalacak. Bu meslekte tekrar bir Celal yetişir mi gelir mi bilemiyorum ama bana çok zor gibi geliyor. Amatör sporlara aşık bir adamdı. Herkes futbolla uğraşırken o öbür branşlarla uğraşırdı. Allah rahmet eylesin. Söylenecek çok fazla bir şey yok. İz bırakmak çok önemli. Bu dünyada çok iyi izler bıraktı. Nurlar içinde yatsın.” dedi.

Kızı Ahsen Demirbilek’te söz alarak, “Sizin dediğiniz gibi mesleğine aşıktı. Hatta bir gün çok rahatsızlanmıştı. Kolesterol hat safhadaydı. Üç kere tahlil yapıldı. Maçı var. Acil bakımda o halde çıktık görevinin başına gittik. Ben öleceksem mesleğimin başında ölmek isterim derdi. Allah rahmet eylesin.” diyerek sözlerini tamamladı.

Törenin ardından merhumun cenazesi Bakırköy Yeşilyurt Camii’nde kılınan öğle namazından sonra Topkapı Dedeler Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

Türk Spor Ajansı Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve spor camiamıza baş sağlığı diler.

CELAL DEMİRBİLEK KİMDİR?
1953 yılında İstanbul'da doğdu, İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulundan mezun oldu. Gazeteciliğe 1970 yılında Hürriyet Gazetesi'nde spor muhabiri olarak başladı. Günaydın, Ayrıntılı Haber, Cumhuriyet Gazetelerinde mesleğini sürdürdü. Şubat 1981 yılında tekrar Hürriyet Gazetesine döndü. Mart 2014 yılında uzman muhabir olarak çalıştığı Hürriyet Gazetesi'nden istifa etti. Mesleğine Karar Gazetesi’nde devam etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği yarışmalarda 1981, 1982, 1986, 1989, 1993, 1994, 1996, 2003, 2008, 2010, 2012 ve 2013 yıllarında yayımlanan haberlerle Güncel Spor Yazıları dallarında 12 kez "Yılın Gazetecisi" ödülünü kazandı. 1994-95, 1996-97 ve 2001 yıllarında üç kez Abdi ipekçi, Türk-Yunan Barış ve Dostluk Ödülleri'nin sahibi oldu. Meslek ve çeşitli kuruluşlar ile yurt dışında düzenlenen yarışmalarda Haber, Röportaj ve Fotoğraf dallarında 193 ödül kazandı. 1994 yılında EABA (Avrupa Boks Birliği) Basın ve Halkla ilişkiler Komisyonu, 1995 yılında AIBA (Dünya Boks Birliği) Press Komisyon Üyesi ve aynı yıl FILA (Dünya Güreş Birliği) Basın Komisyonu üyesi seçildi. 1995 yılında İstanbul'da düzenlenen Balkan Atletizm Veteranlar Şampiyonası'nda Disk Atma dalında Balkan üçüncüsü oldu. 2001 yılında Balkan Bisiklet Birliği Basın Komitesine seçildi.

 

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım