XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
15.01.2020

SPORDA BAŞARININ PSİKOLOJİK ÖN KOŞULLARISporda bilimsellik hiç kuşkusuz sportif başarının en önemli koşuludur. Spor yapan ve yaptıranların bu ışık altında, sağlıklı düşünebilen sporcu ve antrenörleri çoğaltabildiğimiz sürece doğal olarak başarıyı yakalamamız mümkündür. Sporda Psikolojik antrenman ya da sporculara psikolojik destek bu kriterlerden bir tanesidir. Antrenman bilimi, sağlık, sosyoloji, psikolojinin sporcuların yetişmelerinde çok büyük katkıları olur. Doğru çalıştırıcılarla doğru zamanlarda ve doğru yöntemleri uygulama sonucunda başarı beklentilerimiz haliyle oluşur.

Sportif başarı bedensel performans, zihinsel performans ve psikolojik performansın toplamından oluşur. Özellikle çok önemli müsabakalarda, örneğin bu müsabakalara derby müsabakaları olarakta tanımlayabiliriz. Antrenörler, üstün fizik kondisyon ve mükemmel tekniğe sahip en iyi sporcularını bu müsabakalarda sahaya sürerler. Bu tür müsabakalar aslında “psikolojik müsabakalardır”dır. Bu gibi durumlarda başarılı olmak için, gerekli ön koşullar iyi bilen ve iyi uygulayabilen sporcu ile antrenör başarılı olmaktadır. 

Burada başarı sadece; Kazanmak, galip gelmek ya da yenilmemek olarak ta düşünülmelidir. Sadece sonucu düşünmek ve ne olursa olsun galip gelmeye çalışmak sporcunun doğru düşünmesini ve doğru davranmasını engeller. Sporcu sadece mevcut potansiyelini sergilemeyi düşünmelidir. Rakibin gücü, maçın önemi, seyircinin tezahüratı, basının izlemesi, sporcu izin vermediği sürece performansını etkileyemez. 

Sporcu, başarısını sağlayanında, engelleyeninde yalnızca kendisinin olduğunu bilmelidir. Sporcuların tek rakibi vardır, o da sporcunun kendisidir, işte sporcu kendisini yendiği zaman, yani izleyicilerin, basının, rakibinin, hakemin, hatta hava ve saha durumunun başarısına tanık olmaya hazır beklediğine inandığı zaman kazanmış demektir. Ve sonuç kendiliğinden gelir. Bu güvenle sahaya çıkan sporcu her şeyin kendi kontrolünde olduğuna inandığı için ne gerekiyorsa yapacaktır. Çünkü, beyni ile vücudu arasında önlenemeyecek bir iletişim vardır. 

Aksini düşünürse vücut da o şekilde hareket eder ve vücut nasıl davranırsa beyin o şekilde düşünür. Panik halinde hareket eden, koordinasyon bozuk, telaşlı davranışlar sergileyen, hakeme sinirle el kol hareketleri yapan, takım arkadaşlarına bağırıp çağıran bir sporcunun beyni, o gün kötü bir günde olduğunu, her şeyin ters gittiğini, bu kadar şansız bir günde kazanmanın mucize olacağına düşünmeye başlar. 

Düşüncesinde kaybetmeyi kabullenen, kazanacağı konusunda şüpheleri olan bir sporcu, asla kazanamaz. Başarılı sporcu mücadeleyi seven, zorluklarla başa çıkmayı zevkli hale getirebilen, yaratıcı, büyük düşünen ve hayaller kurmaktan korkmayandır. En yeni tekniklerli, en zor koşullarda dahi uygulayabilen ve en bilgili antrenörlerle çalışandır. 

Benzer yetenekli birçok sporcudan sadece bazılar şampiyon veya yıldız sporcu olur. çünkü, onlar psikolojik olarak başarmaya hazırdırlar. Kendine güvenir, sadece kazanmak ya da kaybetmemek için oynamaz, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Yaptığı işten zevk alır ve kendisi izin vermedikçe hiçbir şeyi ya da kimsenin başarısını engelleyemeyeceğini bilir. Kendisi ile ilgili asla olumsuz düşünmez. Sadece o anı yaşar ve hata yapmaktan korkmaz. Olumlu davranışlara yol açacağına inanır. Neşeli rahat ve kendinden emindir. 

Hiç kuşkusuz hepimizin düşüncesi  bu doğrultuda düşünen sporcularımızın her spor dalında  çoğalmasını görmektir.  Amaı sadece dilemek yetmiyor! Bu doğrultuda doğru zamanlarda doğru kişiler tarafından, doğru eğitilen sporcuları ve ortamı hazırlayan yöneticilere ihtiyaç duymaktayız. Kadın Voleybol Ulusal takımımızı bu kriterlere yakın bulduğumu ve kaybetmenin pek umurlarında olmadan kazanmaya odaklı olduklarını görmek, gelecek için sanırım umutlarımızı daha güşlendirmiştir. Tüm teşekkürlerimiz Bayan Voleybol Takımımıza ve tüm emeği geçenlere gitsin.  

Saygılarımla

Prof. Dr. Seyhan HASIRCI

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım