XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
16.10.2020

SPORDA İTİCİ GÜÇ YÖNETMELİĞİ1978 Yılında İtici Güç Yönetmenliği vardı, başarılı lisanslı amatör sporcular yardım alıyorlardı

 

     Ülkemizde profesyonel futbolun dışında spor yapan amatör sıfatlı sporcular çoğu zaman hiçbir karşılık beklemeden kendi dallarında başarı için mücadele ediyorlar.

      Zaman, zaman bu konularda basında haberler de görüyoruz. Bir sporcunun en büyük ideali önce kendi ilinde ve daha sonra Türkiye genelinde yapılan mücadelelerde başarılı olmak ve arkasından da Milli takımda ülkemizi temsil etmektir. Spor kültürünü de benimsemiş sporcular böyle düşünürler. Bazen sporda öyle ortamlar görüyoruz ki, sporcularımızdan bazıları bu konuda kendi ferdi çabalarıyla başarıyı sağlıyorlar.

     Türkiye’de Bin dokuz yüz yetmiş sekiz Ocak ayında Bülent Ecevit’in Başbakanlığında bir hükümet kuruldu. Ecevit Hükümetinin Gençlik ve Spor Bakanı olarak İzmir Milletvekili Yüksel Çakmur, görevine getirildi.  

Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur’un, döneminde ilk hazırlanan yönetmenliklerden birisi de amatör sporda İTİCİ GÜÇ YÖNETMENLİĞİ hazırlandı ve başarılı olan amatör sporculara maddi destek sağlanmıştı. O yıllarda bu sporda devrim niteliği taşıyordu.

     İTİCİ GÜÇ YÖNETMENLİĞİNE göre belli baraj derecelerini aşan sporcular destek alıyor ve başta Atletizm olmak üzere amatör spor dallarında önemli teşvikler veriliyordu. Bu destekten yararlanmak için sporcularımız da daha çok çalışarak başarılarını yukarılara doğru çekiyorlardı. Özellikle Ankara dışından gelen sporcularımız için bu çok önemliydi. Çünkü Ankara ili dışında diğer illerimizde de başarılı olan sporcularımızı vardı. İtici Güç Yönetmenliği gereğince destek alan sporcularımız kendilerini spora daha çok bağlıyordu.

     Daha sonraki yıllarda Amatör spor dallarlında İTİCİ GÜÇ YÖNETMENLİ uygulanmaz oldu. Türkiye’de sporu özellikle ferdi olarak yapılan spor dallarıyla ilgilenen sporcularımız için bu konuyu tekrar yetkililerimiz araştırıp İTİCİ GÜÇ YÖNETMENLİNİ tekrar güncelleyerek günümüzde başarılı olan veya gelecek için umut vaat eden sporcularımızı destek olunmalıdır.

     Gençlik ve Spor Bakanlığı başta Atletizm Federasyonu Başkanlığı olmak üzere ilgili spor federasyonlar başkanlarıyla diyalog kurarak bu konuda çalışma yapmaları gerekiyor. 

e-mail: eroldolu1919@hotmail.com

     

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım