XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
06.09.2020

Sporda ve Yaşamda Fair Play Kitabı ders niteliğinde


REMZİ YILMAZ’A TEŞEKKÜRLER

Yıllardır İstanbul’a gidip geliyorum. Bundan yirmi yılı aşkın bir zaman önce İstanbul’da bulunduğum sırada, İstanbul Valiliğinin önünde Cağaloğlu yokuşundan yukarı doğru çıkarken yolun sağ tarafından bulunan Fahrettin Kerim Gökay İş Merkezi’nin 2. katının sokağa bakan tarafında ‘TÜRK SPOR AJANSI’ diye bir yazı gördüm. Sonra İş hanına girdim, Türk Spor Ajansı’nın bulunduğu kata çıkarak ajansın bulunduğu odaya girdim ve kendimi tanıttım. İçeride Serdar Aksakal ve Muazzez Yenice ile tanıştım ve bana da yer gösterdiler. Daha sonra arkadaşlar beni diğer odada bulunan Türk Spor Ajansının Yazı İşleri Müdür Remzi Yılmaz ile tanıştırdılar. Biraz sohbet ettikten sonra benden spor haberleri göndermemi istediler. Fethiye’den yerel spor haberleri gönderiyor ve benim gönderdiğim haberler de Türk Spor Ajansı’nın Basın Bültenlerinde yer alıyordu. Ben Remzi beyi böyle tanıdım. 

Remzi Yılmaz ile en son ben de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından 2016 yılı FAİR PLAY Ödülünü almak için 20 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da ödül töreni sırasında konuştum. 

Remzi bey gazeteciliğinin yanında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi ve Fair Play Komitesi yöneticilerinden. Türkiye’de spor yayınları son yıllarda yok denecek kadar az. Ben Ankara’da TBMM Kütüphanesinde, İstanbul’da Beyazıt meydanında Devlet Kütüphanesinde ve İzmir’de Milli Kütüphanede spor konusunda araştırmalar yapan birisiyim. 

Türkiye’de 1930’larda, 40’larda düzenli olarak spor yayınları çıkmış.1950-1960 arası bu yayınlardan bazıları kapanmış. Ama 1960 yılından sonra tekrar düzenli olarak aylık veya haftalık spor dergileri yayınlanmış. Spor ile ilgili kitaplar yazılmış. Son zamanlarda Türkiye’de spor kültürüne katkı sağlayacak spor ile ilgili yayınlar yok denecek kadar azalmış.