XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
20.02.2020

SPORDAKİ ARŞİVLERİMDEN

İzmir Amatör Sporcular Derneğinden Hatıralarım


    1980 öncesi faaliyet gösteren Amatör Sporcular Derneği, başta Ankara olmak üzere bazı illerimizde örgütlenmiş ve Türk sporu içerisinde Amatör Spor dallarının daha iyi ortamlara kavuşması için uğraş veren bir sivil toplum örgütüydü. Amatör Sporcular Derneği o yıllarda Türk sporunda aynı zamanda sporun kültürel yönünü öne çıkarıp, Amatör Sporcuların alın terlerindeki Emeği de ortaya koyuyordu. Ben de o zamanları Muğla Teknik Lisesi’nde öğrenciydim ve hem Atletizm yapıyordum, hem de Muğla’da yerel gazetelerde sporla ilgili yazılar yazmaya başlamıştım. 

     1978 yılında bir gün okullar arası Atletizm müsabakalarına katılmak için İzmir-Halkapınar’da Atletizm sahasına gittim. Atletizm sahasının türbinlerinin altında bulunan bir odada ‘Amatör Sporcular Derneği İzmir Şubesi’  yazan bir levha gördüm. Buraya girdim ve orada bulunan arkadaşlarla tanıştım. Kendileri Atletizm ile ilgileniyorlar ve Amatör Sporcular Derneğinin üyeleriymiş. Bana da Amatör Sporcular Deneği ile bilgi verdiler. Daha sonra ben de İzmir Amatör Sporcular Derneğine üye oldum. Dernekte ‘Kitle İçin Kitle Sporu’ adlı dergiler vardı. Ayrıca spor konusunda başka bilgiler içeren bazı yayınlarda vardı. Bu dergilerden ve diğer spor yayınlarından birer adet aldım. Bunları inceledim ve gerçekten Türkiye’de Amatör Spor dallarıyla ilgili yazıları vardı. İlk defa orada Amatör spor üzerinde bilimsel düşünceleri öğrendim ve sporun sadece spor yapma ile olmayacağını ve sporun kültürünü de öğrenmek gerektiğine inandım. Bu spor yayınları daha sonra adresime İzmir Amatör Sporcular Derneği tarafından posta ile gönderilmeye başlandı. Amatör Sporcular Derneği’nin spor ile ilgili yayınlarını bu gün hala evde saklarım. İzmir Amatör Sporcular Derneği, sporu kitlelere götürmek ve daha fazla kişiye spor yaptırmak, sporun önemini halka yaymak için o yıllarda Kitle İçin Kitle Sporu uygulamaları yapardın. Türkiye’de resmi nitelik taşıyan bir organizasyon olan Halk Koşusu İzmir’de gerçekleşmişti.

Türkiye’de İlk Defa Halk Koşusu İzmir’de Yapılmıştı

    Sağlıklı Yaşam İçin Halk Koşusu ilk defa 12 Mart 1978 tarihinde İzmir fuarında yapıldı. Ben de Muğla’dan bu koşulara katılmak için İzmir’e geldim ve o ortamları gördüğüm zaman, ‘acaba Muğla’da da böyle bir koşu yapar mıyız’ diye düşündüm. Gerçekten 2 bin kişi bir anda yarışma amacı dışında koşarak spor yapmamın zevkini yaşamıştı. Türkiye’de böyle resmi nitelik taşıyan bir faaliyet, ilk defa oluyor ve TRT televizyonu da haberlerinde yer veriyordu. Koşu başlamadan öncesi çok iyi hatırlıyorum, zamanın İzmir Belediye Başkanı aynı zamanda Boksör olan ‘İhsan Alyanak’ kürsüye çıktı ve bir boks gösterisi de yaparak Kitle İçin Kitle Sporu uygulaması olan Halk Koşusunu başlatmıştı.

     Bu etkinlikler bazen İzmir’in çevre köy ve kasabalarında da gerçekleştirilmişti. 1980 yılı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, İzmir Urla ilçesine bağlı Bademler köyünde Halk koşusu yapmıştı.

     Bunlardan ayrı İzmir Amatör Sporcular Derneği, amatör spor ile ilgili paneller ve konferanslar düzenler ve kitlelere sporun kültürel yönünü de anlatırdı. 12 Eylül 1980 sonrası Amatör Sporcular Dernekleri de yok oldular. Bu gün Amatör Sporcular Dernekleri olsaydı spor ortamlarında yine etkin faaliyetlerinin olacağına inanıyorduk ve o yılların Kitle İçin Kitle Sporu Uygulama programı olan Halk Koşuları da düzenli olarak her ilde gerçekleşirdi.

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım