XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
05.10.2019

YAŞAMDA VE SPORDA BAŞARILI OLABİLMEK


      

Başarılı olabilmek için olayları , yaşananları, yapılması gerekenleri iki ana bölümde ; 1.   Bölüm “ Proje, “ 2. Bölüm “ Geçmişten günümüze kadar yaşananlar “ olarak değerlendirmeliyiz. Başarı için önerilen Proje ile birlikte konu hakkında bugüne kadar  yaşanan ve yaşanmakta olanlar, hepimizin bildiği ve  gördüğü bazı olaylar, bilgiler  özet halinde paylaşılmıştır. Bu sayımızda birinci bölüme,  “proje'ye “  yer verilmiştir. İkinci bölüme ”Geçmişten günümüze kadar yaşananlar “  bir sonraki sayımızda değerlendirilecektir.

BİRİNCİ  BÖLÜM   :   PROJE  .... * Rakibe Saygı ...*   Hoşgörü,  ...  * Ağaç yaş iken eğilir ... * vb ...

      Eğitimin insanlar üzerindeki etkisini hepimiz bilmekteyiz. Dolayisiyle eğitimin iyi olduğu yerde , herşeyden önce karşılıklı sevgi, saygı, hoş görü ve başarı vardır.Proje'nin uygulanmasını kısa ve uzun vade'de yapılabilecekler diye iki ana bölümde değerlendirmek gerkekir, şöyle ki ;

a -  Kısa vadede yapılabilecekler : 

      * Okullardaki spor karşılaşmalarında, özel olarak düzenlenen şirketler arası halı saha turnuvalarında ve de özellikle minikler yaş grupları turnuvalarında bile saygısızlık hatta şiddet yaşanmaktadır. Ve ne yazık ki sahalarda sadece spor'u  düşünerek oynayan küçük çocuklara örnek olacakları yerde saha dışındaki veliler, anne babalar hatta zaman zaman çocukların başlarındaki eğitimciler bile taşkın hareketler yapmakta, hakemlere hakaretlerinden dolayı , hakemler tarafından sahadan atılmaktadırlar. Veliler, çocuklara antrenörlerinden fazla karışmakta, müdahale etmekte, çocuğunu oynatmayan eğitimcinin yakasına yapışacak kadar ileri gitmektedirler.

          * Bu nedenle, Ülkemizdeki özel, resmi bütün spor okullarında çocuklara verilen  eğitimin yanında Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer Federasyonların görevlendireceği  kurum veya kişiler tarafından   spor dallarında ve diğer alanlarda  velilere, anne-babalara da  eğitim verilmelidir. Zira başarı , saygı ve hoş görü ile birlikte küçük yaşlardan itibaren okul – spor – aile birliketliğinin istenildiği şekilde sağlanmasına bağlıdır.

        * Ayrıca, sembolik de olsa ücreti Spor Bakanlığı , Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü ve tüm Federasyonlar tarafından verilmek üzere her branştaki spor kulüplerinde, küçük büyük, tüm sporculara, futbolculara, hatta yöneticilere de her branşın spor  kuralları ve hakem kararları ile ilgili olarak sezon boyunca eğitim verecek emekli hakemler veya yetkili spor insanları görevlendirilmelidir.

          * Ülkemiz genelinde bir proğram dahilinde , devamlı olarak , okullarda , spor okullarında , kulüplerde, veya bazı sivil toplum kuruluşlarında  bilgilendirme toplantıları, seminerleri yapılmalı, bu toplantılarda centilmenliği ve olumlu örnek davranışları ile tanınan, dikkat çeken meşhur  sporcuların konuşmacı olarak katılmaları sağlanmalıdır. 

* Bu gibi örnek davranışların da görsel ve yazılı basında yer alması için , Spor Bakanlığı , Milli Eğitim Bakanlığı, gazeteciler cemiyeti, spor yazarları derneği TV kurumları v.b. kuruluşlar arasında centilmenlik anlaşması yapılmalıdır. Bu konuya önem veren ve uygulayan kulüpler, spor okulları , okullar , kurumlar ve kişiler ödüllendirilmelidir. (Anayasamızın 58. ve 59. maddeleri : Devlet her yaştaki vatandaşına spor yaptırır, tesisler yapar,kitleleri spora yönlendirir, teşvik eder, başarılı sporcuları ödüllendirir. ) diyor .

         * Bu hususlarla ilgili olarak da Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı,  İçişleri Bakanlığı , görsel ve yazılı basın sahipleri, yetkilileri gerekli çalışmaları ortaklaşa yapmalıdırlar.

 b - Uzun vade de yapılabilecekler. 

   * Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılacak anlaşmalarla, eğitim müfredatında ezbercilik değil, pratik ve gerçekten gerekli bilgilerin yanında, sporda gelişmiş ülkeledeki gibi spora ağırlık verilmeli, daha fazla zaman ayırılmalıdır.

        * Fair Play – Centilmenlik eğitimi- öğretimi ilk okuldan başlamalı.Eğitim müfredatında ders olarak " adabı muaşeret kuralları " gibi. "spor'da ve her alanda Fair Play , centilmenlik" dersi okutulmalıdır. Bu hususta duayen gazeteci spor yazarı, TMOK – Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkanı Sayın Erdoğan Arıpınar Ağabeyimizin yaşadığı ve anlattığı aşağıdaki iki örnek olay çok anlamlı  ve düşündürücüdür.

     * Önceki yıllarda  oynanan Fenerbahçe – Beşiktaş Süper Lig müsabakası öncesinde ilginç, gülümseten bir olay yaşanmış. Şöyle ki ; Seremonide yer alan ilk 11'lerde her futbolcunun önünde bir çocuk verilmişti. İstiklal Marşı okunmadan önce Beşiktaşlı futbolcuların önünde durması gereken 3 çocuk , yerlerini terk ederek Fenerbahçeli futbolcuların yanına gitmişti. Beşiktaşlı  futbolcunun önü boş kalırken, diğer 3 çocuk, Fenerbahçe tarafındaydılar, çünkü bu çocuklar Fenerbahçeli idiler. Bunun yanlış olduğu ilgililer tarafından zaman içinde öğretilmeli, çocuklar eğitilmelidir.

      * ” Sahada yaşanan, dostluk kardeşlik olayı ve bir spor karşılaşmasıdır. Fenerbahçelinin önünde yer alanların hangi takımı tutarlarsa tutsunlar yer aldıkları takıma saygı için sahadadırlar, Beşiktaş’ın önünde duranlar da öyle… Ama biz küçükten başlayıp çocuklarımıza bu sevgiyi tam olarak anlatmazsak, çocuk akılları ile Fenerbahçe’nin önünde durunca Fenerbahçeli, Beşiktaş’ın önünde durunca Beşiktaşlı oldum sanacaklardır. Yaşanan bu olay bizlere, TMOK – Türiye Milli Olimpiyat Komitesinin ülke çapında Fair Play Kervanı ile üniversitelerde yaptığı Fair Play çalışmalarının, eğitimlerinin ilkokuldan başlaması gerektiğini  ortaya çıkarttı.

        * Benzer şekilde Almanya’daki bir maçta sahada yere atılan ekmeği alıp, 3 kez öpüp başına koyan, binlerce Alman seyirciyi şaşırtan Alman formalı ama bizim çocuğumuza ailesi bunu ona daha küçükken öğretmişti. Hedefimiz tüm topluma ilk günden bu ve benzeri olguları öğretmek olmalıdır.

         * Ayrıca  spor'da  büyük başarılar kazanan ülkelerin spor eğitimleri incelenmeli ve  yaptıkları yapılmalıdır. Zira 82.5 milyon nüfusa sahip Ülkemizde başarılı olacak çok sayıda çocuk ve genç vardır. Milli Futbol Takımımıza baktığımızda yurt dışında doğup büyüyen birçok futbolcumuzun hem Milli Takımımızda hem de yaşadığı Ülke takımında başarılı olduklarını görüyoruz.Mesut Özil ve diğerleri gibi. Bütün mesele başarılı olabilmek, bunun için gerekli eğitimleri almaktır. Futbolda başarılı ülkelerde olduğu gibi profesyonel düşünce ile sporcunun yaptığı sporun hakkını verebilmesi, çocukluktan itibaren aldığı aile ve okul eğitimidir.

        * Bütün mesele Büyük Atatürk'ün Ülkemizi emanet ettiği çocuklarımıza, daha küçük yaşta gereken sağlıklı eğitimin verilmesidir. Zira  ağaç yaş iken eğilir. Yaşamlarında, spor hayatlarında , her alanda ve şartlarda, arkadaşlarına, rakiplerine saygılı ve hoş görülü davranmaları , büyüklerine saygılı olmaları gerektiği öğretilmelidir. Bunlar gerçekleştiğinde başarı kendiliğinden gelecektir.

            * Hedef ; Çocuklarımızın iyi eğitim almaları " iyi birey,  iyi gençler " olarak yetişmeleridir. Bu da  doğal olarak spor'da ve diğer alanlarda başarıyı beraberinde getirecektir.

             

           * Unutulmamalıdır ki ;

           "  Sevgi , saygı , hoş görünün olduğu yerde, itimat , güven ve itaat vardır ,

                 İtimat , güven ve itaatin olduğu yerde disiplin vardır, 

                 Disiplinin olduğu yerde huzur vardır,

                 Huzurun olduğu yerde başarı vardır  "

 

                   

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım