Türk Spor Ajansı

Geleceği kurtarmak!

A+
A-
13.04.2021
333
ABONE OL

Yıllar önce; 15 yıl kadar sanırım, bir grup gazeteci arkadaşımla, Ankara’da “Sporline” isimli bir sayfa açıp, “internette spor haberleri” işine kalkıştık. Bayağı da ses getirdik. O dönemde bu konular hiç öyle yaygın değildi. İşi sahiplenen daha doğrusu “dükkanını” bize açan girişimci arkadaşımız para pul peşinde olmadığımızı anlamanın rahatlığıyla, “hadi bakalım” demişti. Parası yetmedi, başka işlerine daha fazla öncelik vermek istedi sonraları, koptuk, dağıldı. Ama ufku çok geniş biriydi. Mealen “Görün bakın bu naklen yayın işini yakın bir gelecekte ben alacağım. En azından bir kısmını. Maçları internetten vereceğim. Sahaya en az 80 kamera koyacağım. Bir maçın ruhu nasıl verilir o zaman herkes anlayacak ve futbolu daha fazla sevecek!”

Ortada ne Elon Mask’lar, ne internetin ulaştığı bugünkü tablo ne de yaygın bir internet ağı; şu bu var! Zaten biraz da onlar hevesini kırdı biraz ama  arkadaşımız bugünleri daha o zaman kavramış, görmüş ve hayalini de kurmuştu!

Yine yıllar önce, 2000’de, W.Lance Bennett! “Politik İllüzyon ve Medya” isimli kitabı yayınlamış. Ne zaman aldığımı hatırlamıyorum ama fakültede ders verme işlerim başlayınca, “ben her haltı bilirim” modu yerine, “hiçbir şey bilmiyorum” yolunu tercih edip doğal olarak yoğun “tekrar” okumalara başlamıştım. Kitap da aklıma gelince okudum. İlk sayfalarında şu denmişti; mealen, “Bir gün, bu çok yakın gelecekte, herkesin gazetesi ya da tv kanalı olacak. İsteyen herkes internet marifetiyle kendi gazetesini çıkarırken, isteyen de tv yayınını yapacak!”

Bunları o yıllarda öngörmek belki ABD gibi bir ülkede çok da büyük bir beceri olmayabilir kimilerine göre ama bugünü düşününce ayniyle vaki durumu yaşıyoruz değil mi?

Diyeceğime gelirsek.

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz kenarından tutmuş ama Fenerbahçe’nin özellikle eski Başkan Aziz Yıldırım’ın zaman zaman sıklıkla dile getirdiği “kendi kanalımız” konusu var!

Önerim şu:

4 büyükler kendi kanallarını kursunlar. Kendi yayınlarını kendileri yapsınlar. Diğer takımlarla yaptıkları maçın gelirini anlaşarak ayarlar, paylaşırlar. Ya da bütün kulüpler kendi kanallarını kursunlar. Tribün gelirleri gibi reklamdı, aboneydi, bölüşsünler!

Neden? Bugün yaşadığımız teknoloji ve gerçek, birilerinin, birilerinin sırtından ayakta kalması ya da yaşaması gibi bir durumu artık kaldırmıyor.

İkincisi, adamın malı değerli, neden ondan faydalanacakken başkalarına da pay versin ya da hayat versin. Toplam 15 milyar borçları var. Belki, özellikle 4 kulüp bu yolla kurtulacak yükten! “O zaman diğerleri ne olacak” diye soranlar olursa, artık herkes ayakta durabilmek için kendi projelerini oluşturacak, geliştirecek. Erzurum nüfus olarak belki İstanbul’la karşılaştırılmaz ama dünyanın her yerindeki Erzurumlular pekala yayına abone olarak ya da çeşitli vesilelerle destek sağlayabilir!

“Armut piş ağzıma düş” kafasından çıkmamız lazım. Kaç yıl önce genç bir girişimcinin internetten yayın için çalıştırdığı kafa, bir o kadar zaman önce Amerika’da bir Başkan danışmanının ortaya koyduğu vizyon bugün Türkiye’de pekala ortak bir noktada kesişebilir.

Tembellikten kurtulun, silkinin, havuzu ortadan kaldırırsınız gerekirse. Kulüpler Birliği siz ne işe yararsınız? Devletin gözünün içine bakmaktan sıkılmıyor musunuz hiç. En geniş ufkunuz “yasanın” çıkışına engel olup, kulüplerinizi oyuncağınız gibi yönetmek mi?

Biraz kafa yorun.

Sayın Ali Koç, Mustafa Bey’e kulak verin hatta harekete geçin. Sözünü en esirgemeyen, gerçekte en güçlü Başkan sizsiniz. Halledersiniz.

Bu devran böyle gitmeyecek. Eninde sonunda yıkılacak ve güne, gündeme uygun bir süreç başlayacak. O zaman sizin esameniz okunmayacak, arkanızdan gülünecek sadece.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
9 Mayıs 2022
28 Mart 2022
3 Mart 2022
30 Ocak 2022
29 Aralık 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.